اسپرسو بورسان شنبه ۲۸ خرداد؛ آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

بازی آمریکایی با برجام؛ تحریم در لابی برای مذاکره

بازی آمریکایی با برجام؛ تحریم در لابی برای مذاکره
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان:‌ اسپرسو بورسان ساعت ۸ صبح هر روز خلاصه‌ای از مهمترین اخباری که پیش از شروع معاملات بازارها لازم است بدانید، در اختیار شما قرار می‌دهد.

بورس روز چهارشنبه متعادل و منفی بود. به‌طوری‌که شاخص کل افت ۹،۷۳۶ واحدی (معادل ۰.۶۲ درصد) را تجربه کرد. شاخص هم‌وزن نیز با افت ۰.۲۳ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد به ۳،۵۲۰ میلیارد تومان رسید. در بین صنایع فلزات اساسی، خودرو و قطعات و شیمیایی در بین نمادها وبملت، خزامیا و سآبیک بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حدود ۳۴۵ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقوقی به حقیقی در بازار اتفاق افتاد. بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای مبین و خزامیا بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در نمادهای تاصیکو و وبملت داشتند.

وزارت صمت در حال مذاکره با وزارت نیرو است تا محدودیتهای برق شهرکهای صنعتی را در بازه زمانی ۱۱ شب الی ۱۱ صبح لغو کند.

رئیس اتاق اصناف تهران: با پیشنهاد وزیر اقتصاد مقرر شد پیشنهاد کاهش مالیات از تراکنش‌های دستگاه کارتخوان واحدهای صنفی به مجلس ارائه شود.

فرمانده انتظامی کل کشور: پلیس از تاریخ ۱۱ خرداد ماه جاری طرح ویژه‌ای را در خصوص معامله ارز فردایی اجرا کرده که در این مدت منجر به شناسایی و مسدود شدن ۱۹ کانال و صفحات مجازی فعال در این حوزه شده است.

سخنگوی دولت: رشد اقتصادی که در سال ۹۹ و نیمه‌نخست سال ۱۴۰۰ حدود ۳/۵ درصد بود، در پاییز سال گذشته به ۴/۸ و در زمستان هم به ۵/۷ درصد افزایش یافت. رشد بدون نفت هم در زمستان ۱۴۰۰ به ۶/۳ رسید.

وزیر جهاد کشاورزی کاهش جذابیت اقتصادی صادارت محصولات آب بر را یکی از راهکار‌های توسعه الگوی کشت خواند و گفت دریافت عوارض از صادارت محصولات آب‌بر از امسال آغاز می‌شود.

دبیر انجمن خودروسازان: ۸۰ درصد تقاضای خرید خودرو در سامانه قرعه‌کشی کاذب است.

بانک مرکزی به صرافی‌ها اجازه داد علاوه بر صادرکنندگان، نسبت به خرید ارز از همه اشخاص حقیقی و حقوقی با نرخ توافقی به منظور فروش به متقاضیان اقدام کنند.

مدیر اداره صادرات بانک مرکزی: تمام اشخاص حقیقی و حقوقی با اظهار ارز در گمرک می‌توانند بدون محدودیت اسکناس وارد کشور کنند، ضمن اینکه از معافیت مالیاتی برخوردار شوند.

رئیس کل بانک‌ مرکزی: آرامش در بازار ارز حاکم است.

رئیس کانون صرافان: ارز در صرافی‌ها به‌صورت توافقی بین ۳۰ هزار تومان تا ۳۰۳۰۰ تومان در حال معامله و عرضه به متقاضیان است.

مدیر روابط عمومی بانک مرکزی: حدودا ۵۵ درصد ارز اسکناس صادرکنندگان به فروش رفت؛ ۴۵درصد خریدار نداشت.

وزیر نفت: با دیپلماسی فعال انرژی و پس از چندماه مذاکره، ۱/۶میلیارد دلار طلب معوق سال‌های گذشته بابت صادرات گاز به عراق وصول شد.

در نظرسنجی کانتار برند زد (Kantar BrandZ)، اپل با کنار زدن آمازون از جایگاه برتر، عنوان باارزش‌ترین برند جهان را برای نخستین‌بار در سه سال گذشته تصاحب کرد.

بیل گیتس: بازار رمزارز و ان اف تی‌ بنیان احمقانه‌ای دارد.

پلیس امنیت اقتصادی: انجام هرگونه معاملات فردایی ارز، سکه و طلا برابر قانون ممنوع است.

طبق آنچه در پایگاه وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر شده، این کشور تحریم‌هایی را علیه ۲ فرد و ۹ شرکت عمدتا چینی و اماراتی به دلیل فروش محصولات پتروشیمی اعمال کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: امکان بازگشت دوجانبه به برجام وجود دارد.

بورل: همه عناصر لازم برای احیای توافقات در دسترس است.

رئیسی: آمریکایی‌ها از یک‌سو برای توافق پیغام می‌فرستند و از سوی دیگر تحریم می‌کنند، دنیا به ما حق بدهد که به این‌ها بی‌اعتماد باشیم.

وزیر امور خارجه: به قانون مجلس پایبندیم، مذاکره را ادامه می‌دهیم، آمریکا را به واقع‌بینی و فاصله گرفتن از جنون تحریم جدید و آژانس را به رفتار فنی و اجتناب از اقدام سیاسی فرا می‌خوانیم.

پمپئو: دولت ترامپ در آستانه موفقیت عظیمی در قبال ایران قرار داشتیم ذخایر ارز خارجی ایران از ۹۶ میلیارد دلار به ۴ میلیارد دلار رسیده بود.
به ما گفتند اگر از برجام خارج شوید، سفارت را به قدس ببرید یا قاسم سلیمانی را ترور کنید جنگ خواهد شد. ما هر سه را انجام دادیم و جنگ نشد/شبکه خبری العربیه سعودی

روسیه: تحریم‌های نفتی علیه ایران غیرقانونی است.

مسکو: گندم روسیه تنها به کشورهای دوست صادر خواهد شد.

شبکه انتقال گاز فرانسه گفت این کشور دیگر گاز روسیه را از طریق خط لوله دریافت نمی‌کند. همچنین گازپروم عرضه گاز طبیعی خود به ایتالیا را هم کاهش داده است.

سفیر ایران در مسکو تاکید کرد که روسیه برای ایران در زمینه توسعه روابط در اولویت قرار دارد.

واکنش وزیر به گرانی اجاره‌بها؛ بسته جدید بازار اجاره به رئیس جمهور ارائه شد.

۱۲۰ هزار خانه خالی به سازمان مالیاتی معرفی شد.

دستور رئیسی برای ساخت ۸ فروند هواپیمای مسافربری تا سفر بعدی به اصفهان

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر