صادرات چین به روسیه نزدیک 30 درصد کاهش یافت

زانو زدن غول‌های چینی در برابر تحریم‌های آمریکا

زانو زدن غول‌های چینی در برابر تحریم‌های آمریکا
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 6 پسندیدن

بورسان - مهدی واعظی : غول‌های تکنولوژی در چین بی‌سر و صدا از تجارت با روسیه سرباز می‌زنند. بنظر می‌رسد که شرکت‌های چینی به موجب تحریم‌های ایالات متحده آمریکا و تامین‌کنندگان آنها از تجارت با شرکت‌های روسی عقب نشسته‌اند. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در ماه فوریه با شی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین دیدار کرد و در حین این دیدار اعلام کرد که دوستی آنها هیچ محدودیتی ندارد. اما حال با وقوع جنگ در اوکراین این رابطه در حال محک جدی خوردن است.

علیرغم درخواست پکن از شرکت‌ها برای مقاومت در برابر تحریم‌های وضع شده ضد روسی، شرکت‌های فناوری چینی تحت فشار تحریم‌ها و تامین‌کنندگان ایالات متحده، بی‌سروصدا از تجارت با روسیه عقب‌نشینی کرده‌اند. به گفته منابع آگاه، چندین شرکت بزرگ در حال محدود کردن ارسال محموله‌ها به روسیه هستند. نکته جالبی که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد آنجاست که شرکت‌های فناوری چینی بر بازار بسیاری از محصولات الکترونیکی در روسیه تسلط دارند.

از این میان می‌توان به دو غول تکنولوژی بزرگ Lenovo (سازنده رایانه‌های شخصی) و شیائومی (سازنده گوشی‌ و گجت‌ها) اشاره کرد که برخلاف شرکت‌های آمریکایی که صریحا موضع خود را در جنگ اوکراین نسبت به روسیه اعلام کرده‌اند، از اظهار نظر در این رابطه به دلیل به خطر افتادن منافع‌شان در روسیه خودداری کرده‌اند. از سوی دیگر شرکتی که در این رابطه می‌توان به شرکت DJI که در صنعت پهپاد فعالیت دارد ، اشاره کرد که رویکرد متفاوتی از خود نشان داده است. این شرکت در ماه گذشته اعلام کرد که تجارت خود در روسیه و اوکراین را توقف کرده است.

Loading...
رؤسای جمهور روسیه و چین

تاثیر تحریم‌های روسیه بر صادرات چین

براساس داده‌های رسمی صادرات محصولات فناوری چین به روسیه در ماه مارس نسبت به فوریه به شدت کاهش یافته است. شاهد آن هستیم که با کاهش بیش از 40 درصدی صادرات لپ تاپ، کاهش نزدیک به دو سوم گوشی های هوشمند و کاهش 98 درصدی صادرات ایستگاه های مخابراتی، صادرات چین به روسیه دچار تغییرات گسترده‌ای شده است. تجارت چین با بیشتر کشورهای جهان نیز به دلیل سیاست کمونیستی کویید-صفر و اعمال قرنطینه در شانگهای مختل شده است. اهمیت این اتفاق آنجاست که بخش عمده صادرات جهانی چین از طریق شانگهای انجام می‌شود.

این عقب نشینی به دنبال موج تحریم‌های مالی گسترده و کنترل صادرات وضع شده توسط ایالات متحده و متحدانش علیه روسیه اعمال شده است که پس از تهاجم روسیه به اوکراین در اواخر فوریه صورت گرفته است. ایالات متحده اعلام کرده است، شرکت‌های چینی که قوانین را زیر پا بگذارند، مورد تهدید و جریمه قرار خواهد داد.

عزم راسخ آمریکا در تحریم شرکای تجاری روسیه

طبق گفته منابع آگاه، شرکت‌های بزرگ تولید تراشه آمریکایی که با طرف‌های چینی کار می‌کنند، مشتریان خود را تحت فشار قرار داده‌اند تا از قوانین پیروی کنند و اطمینان حاصل کنند که محصولات نیمه‌هادی‌ آنها که مقصد اشخاص ارسال می‌شود به مقصد روسیه ختم نشود. یکی از تامین کنندگان نامه‌ای به همه مشتریان خود در ماه مارس ارسال کرد و آنها را تحت فشار قرار داد تا از این قوانین پیروی کنند. حتی شاهد آن هستیم که کارشناسان فروش شرکت‌ها برای صحت‌سنجی و اطمینان حاصل کردن از رخ ندادن این موضوع مکانیزم‌هایی را طراحی کرده‌اند.

وزارت بازرگانی چین ماه گذشته اعلام کرد که تحریم‌ها تجارت چین با روسیه را مختل کرده است، اما از سوی دیگر از شرکت‌ها خواست که تسلیم اجبار خارجی نشوند و راه خود را ادامه دهند. آمارهای تجاری رسمی نشان می دهد که کل صادرات چین به روسیه از فوریه تا مارس 27 درصد کاهش یافته است.

Loading...
جو بایدن و شی جین‌پینگ

رویکرد نظام چین برای مقابله با تحریم‌ها

چین بسته اقدامات خود را برای مقابله با تحریم‌های خارجی، از جمله قوانینی که می‌تواند شرکت‌های چینی را مجبور کند که از تحریم‌های خارجی که آن را غیرقابل توجیه می‌داند، پیروی نکنند، گسترش داده است. اگرچه تاکنون پکن چنین دستور که در دسته عدم انطباق طبقه‌بندی می‌شود را صادر نکرده است. از آنجایی که تحریم های ایالات متحده به شرکت های چینی ضربه می زند، این اقدامات باعث افزایش شکاف بین ایالات متحده و چین در مناقشه روسیه و اوکراین شده است و افزایش بیشتر جاه طلبی های چین برای توسعه زنجیره های تامین مستقل از فناوری ایالات متحده می شود.

تحریم‌های غرب شامل کنترل‌های سخت‌گیرانه‌ای است که شامل صادرات به بخش دفاعی روسیه و صادرات محصولات ساخته شده با استفاده از تجهیزات، نرم‌افزار یا پترن‌های آمریکایی را مسدود می‌کند. حتی اگر محصولات توسط شرکت‌های غیرآمریکایی ساخته شده باشند، این اقدامات به صورت ویژه در بخش فناوری، که زنجیره‌های تامین پیچیده جهانی آن اهرم‌های متعددی را برای دولت ایالات متحده فراهم می‌کند، مؤثر بوده است.

آیا همه شرکت‌های چینی در مقابل تحریم‌ها زانو زده‌اند؟

البته استثناهایی هم در این رابطه وجود دارد. به طور مثال اپراتور روسی Beeline که متعلق به شرکت هلندی Veon است، اوایل ماه جاری میلادی گفت که در ماه مارس تجهیزات مخابراتی خود را از غول مخابراتی چینی یعنی Huawei تحویل گرفته است. خرید این محموله ناشی از ارزیابی‌های موجود در رابطه با تحولات آتی در سال 2021 انجام شده است و به گفته این شرکت این اقدام در انطباق کامل با تمام قوانین قابل اجرا، از جمله کنترل های صادرات ایالات متحده بوده است.

در ماه آوریل، جینا ریموندو، وزیر بازرگانی ایالات متحده گفت که کنترل صادرات توسط ایالات متحده، واردات روسیه از کالاهای با فناوری پیشرفته را به بیش از 50 درصد کاهش داده است. این اتفاق روسیه را در زمینه نیمه هادی‌ها و تلاش برای یافتن قطعات برای ارتش خود دچار مشکل کرده است. او در مصاحبه ای با نیویورک تایمز در ماه مارس، شرکت های چینی را تهدید کرد که در صورت عدم رعایت تحریم ها مجازات خواهند شد.

بزرگترین بازنده چینی تحریم‌های آمریکایی

در میان شرکت‌های چینی که صادرات به روسیه را متوقف کرده‌اند، لنوو، بزرگ‌ترین سازنده رایانه‌های شخصی در جهان و فروشنده شماره دو لپ تاپ در روسیه، پس از شرکت HP در سال گذشته است. به گفته تامین کنندگان، شرکت های لجستیک و محققان بازار که تحرکات شرکت‌ها در ابعاد جهانی را دنبال می کنند، این شرکت که یکی از بزرگترین فروشندگان رایانه های شخصی در ایالات متحده هم هست. به همین دلیل مدت کوتاهی پس از شروع جنگ روسیه و شروع تحریم های خارجی، ارسال محموله های خود را متوقف کرد. اگرچه برخی از کالاها و محصولات دپو شده این شرکت در کشورهای مقصد باقی مانده است. براساس شواهد موجود، شرکت شیائومی که پس از سامسونگ فروشنده شماره دو تلفن همراه در روسیه در سال گذشته است هم ارسال محموله‌های خود را به روسیه کاهش داده است و یکی از توزیع‌کنندگان فعال در منطقه می‌گوید که در هفته‌های اخیر هیچ محموله تحویلی نداشته است.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر