اهمیت شکل گیری گفتمان میان سیاست گذار و کسب و کارهای رمزارز

راه نجات بیت کوین و رمزارزها از رکود

راه نجات بیت کوین و رمزارزها از رکود
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان - مهدی واعظی : کریپتوکارنسی برای اینکه بتواند مورد پذیرش عموم و همچنین نهادهای سیاست‌گذار قرار گیرد باید در راستای آموزش مجریان قانون و تنظیم‌گران اقدامات جدی و گسترده‌تری را انجام دهد.

به طور پیش فرض مردم به دنبال راه های جایگزین برای کسب درآمد هستند و این می‌تواند یکی از دلایلی باشد که محبوبیت ارزهای دیجیتال در چند سال گذشته به شدت افزایش یافته است. تا حدی این اتفاق ناشی از تعداد زیادی از افرادی است که به واسطه کرونا خانه‌نشین شده‌اند و به این فکر می‌کنند که چگونه نرخ‌های بهره پایین و افزایش تورم را شکست دهند.

Loading...
تورم آمریکا در گذر زمان

اما نکته‌ای که پشت این قضیه پنهان است، این موضوع است که جایی که میزان قابل توجهی پول نقد وجود دارد، مجرمان نیز وجود دارند. این نقطه‌ای هست که هکرها پا به عرصه می‌گذارند و هکرهای افرادی هستند که متخصص مهندسی اجتماعی و سواستفاده از رفتارهای مردم هستند و شکل‌گیری ترافیک داده‌ای و مالی سبگین پیرامون این صنعت آنها را به جنب و جوش انداخته است. زیرا می‌دانند بسیاری از سرمایه‌گذاران جدیدتر آشنایی کامل نسبت به پروتکل‌های جدید و محافظت از خود در این پلتفرم‌ها را ندارند. سرمایه‌گذاران ممکن است به اندازه مسائلی که پیرامون حقوق بازنشستگی یا سایر سرمایه‌گذاری‌های خود دارند، در مورد کریپتو اطلاعات و همچنین بازوی نظارتی نداشته باشند. البته که می‌دانیم نهاد نظارتی جدی هم در سطح جهانی بر سر این بازار وجود ندارد. بنابراین با دانش کم موجود، هکرها می‌توانند با استفاده از یک صفحه یا پیام ساده در یک انجمن با سرعت زیادی از سرمایه گذاران جدید برای کلاهبرداری استفاده کنند.
از طرفی شاهد گسترش فزاینده کلاهبرداری هایی هستیم که مرتبط با بیماری کرونا است. به طور مثال فروش داروها، واکسن ها یا آزمایش های تقلبی یا ارائه وام‌های تجاری و کمک های مالی اشاره کرد.

امری که اینجا جلب توجه می‌کند و جای کار بسیار دارد، آموزش صحیح و بهتر است. آموزش درست در هر سطحی، از آموزش مجریان قانون گرفته تا سیاست گذاران و تنظیم کننده ها می‌تواند به محقق شدن اهداف کریپتوکارنسی کمک شایانی کند. به اشتراک‌گذاری دانش در سراسر اکوسیستم کریپتو برای پشتیبانی از تحقیقات و کمک برای ایجاد مقررات هوشمندانه‌تر که هم از مصرف‌کنندگان محافظت کند و هم به صنعت برای ادامه نوآوری و شکوفایی یاری می‌رساند، می‌تواند بسیار امری سازنده باشد.

روش‌های قدیمی تحقیقاتی و جرم‌یابی به چیزی بیش از شیوه انطباقی ساده و مدل سازی برای کشف و اثبات یک جرم و جنایت مربوط به دارایی‌های دیجیتال نیاز دارند. با ظهور انواع جدیدی از جرم و جنایت، صنعت کریپتو موظف است به همه اعضای مجری قانون در مورد این دنیای جدید و سریع آموزش دهد تا بتواند حیات قانونی خود را ادامه دهد. ، اکثریت قریب به اتفاق مجریان و ناظران قانون در سرتاسر جهان ممکن است رمزارزها را بسیار انتزاعی، غریب، ترسناک یا گیج‌کننده بدانند که این موضوع باعث می‌شود تا حدودی در برابر رشد این فناوری مقاوم شوند و گارد بگیرند.
تا به امروز آنها از شیوه‌های سنتی جرم‌یابی برای کشف و اثبات جرم استفاده می‌کردند و حال این سوال پیش می‌آید که به طور مثال آیا آنها می‌دانند که چگونه به دنبال کیف پول بیت کوینی بگردند؟ نکته آنجاست که اگر یک جنابت را درک نکنید، چگونه می‌توانید آن را برای پلیس توضیح دهید؟

با بررسی دقیق‌تر اعداد متوجه خواهیم شد که حدود 99.9 درصد از جرایمی که به مرحله کشف و اثبات می‌رسند مربوط به بیت کوین هستند. این موضوع نشانگر آن است که پلیس به راحتی می‌تواند فعالیت‌های غیرقانونی را با استفاده از بلاک چین عمومی که همه می‌توانند آن را نظارت کنند، ردیابی کند. اما در سمت مقابل در ردیابی کوین‌های حریم خصوصی همچون Monero(XMR) و Dash(DASH) با مشکلات گسترده‌ای مواجه است.

در همین راستا می‌توان به اداره پلیس منچستر در انگلیس اشاره کرد که در حال یادگیری گسترده مفاهیم و پیچیدگی‌های فنی موجود در رمزارزها ‍‌است و به گفته مدیران ارشد این اداره، آنها در حال جذب نیرو و کارکنان غیر نظامی باتجربه و تخصص رمزارز برای آموزش کارآگاهان خود است. یکی از دلایل جالبی که سبب به تکاپو افتادن این سازمان شده است، آن است که طبق قانون انگلیس، درامدهای حاصل از جرم در رمزارزها به عنوان کلاس دارایی طبقه‌بندی می‌شود و نه پول نقد. البته اقدامات اداره پولیس بریتانیا و انگلیس به همین نقطه قطع نمی‌شود و شاهد اقداماتی همچون توقیف برخی توکن‌های غیر مثلی (NFT)ها که در راستای پولشویی از آنها استفاده می‌شده هم اشاره کرد.

مهم‌ترین دغدغه رگولاتورها در درجه اول حمایت از مصرف‌کنندگان است و بدیهتا همگام شدن با صنعتی که با سرعتی بسیار بالا در حال پیشرفت است، امری ساده برای سیاست‌گذار نیست و در حال حاضر اینگونه بنظر می‌رسد که قوانین به صورت جزیره‌ای برای این بازار وضع شده است و ساختاری یکپارچه ندارد.

Loading...
پراکندگی فعالین رمزارز در جهان

رگولاتورها به واسطه اشرافی که نسبت به پتانسیل‌ها و ویژگی‌های جذاب و منحصر به فرد این حوزه دارند، قصد دارند این نقشه را دستخوش تغییر محسوس قرار دهند. به طور مثال اتحادیه اروپا با تصویب قانون MICA و DORA قصد دارد در این راستا گام‌های جدی بردارد. قانون DORA انعطاف‌پذیری عملیاتی دیجیتال را پوشش می‌دهد تضمین می‌کند که شرکت‌ها می‌توانند در برابر انواع ریسک‌های تکنولوژیکی مقاومت کنند.

اداره رفتار مالی بریتانیا (FCA) شدیدا دنبال آن است که منابع بیشتری را به طرح‌های ارزهای دیجیتال اختصاص دهد. در کشورهای دیگر و حوزه‌های قضایی مانند سوئیس و سنگاپور به ‌عنوان استانداردهای چارچوب‌های نظارتی شفاف و بالغ در نظر گرفته می‌شوند. جایی که کسب‌وکارهای رمزنگاری در مورد موقعیت خود شفافیت دارند، می‌توانند تعدیل کنند و می‌توانند شکوفا شوند.

محبوبیت بلاک‌چین و ابزارهای نظارت بر رفتار در این شبکه در حال افزایش است زیرا شرکت‌های رمزنگاری اهمیت رابطه صحیح با تنظیم‌کنندگان را دریافته‌اند و آن را کلیدی برای پذیرش رو به جلوی این بازار می‌دانند. به طور کلی در جایی که وضوح نظارتی را می بینیم، شاهد تلاش های فزاینده‌ای هستیم که توسط صنعت برای افزایش انطباق و تقویت پذیرش انجام می شود. اقتصاد آن منطقه را تقویت می‌کند و نوآوری را برای کل بازار بیشتر می کند.

تعداد فزاینده‌ای از کسب‌وکارها در مسیر مذاکره با نهادهای سیاست‌گذار و ناظر حرکت می‌کنند و می‌خواهند کار درست را فراتر از رعایت الزامات نظارتی فعلی انجام دهند. با افزایش انطباق و اجرای بهترین شیوه‌ها، این بخش می‌تواند به بلوغ برسد و اطمینان حاصل شود که کسب‌وکارهای رمزارز به صورت ایمن کار خود را ادامه دهند. سرمایه‌گذاران محافظت می‌شوند و درها را به روی سرمایه‌گذاران نهادی باز می‌شود.

بررسی‌ها نشان دهنده آن است که محبوبیت و پذیرش ارزهای دیجیتال در جهان به اشباع نسبی رسیده است و بخش اعظمی از افرادی که ممکن بود به سمت این بازار جذب شوند تاکنون با آن آشنا شده‌اند. در سمت دیگر مشاهده می‌کنیم که سازمان‌ها و نهادهای سیاست‌گذار و نظارتی به سختی قوانین خود را تغییر می‌دهند و خود را با ویژگی‌های رمزارزها انطباق می‌دهند. این دو موضوع درکنار هم سبب شده است که به این اندیشه بیافتیم که بازار ارزهای دیجیتال برای اینکه بتواند به رشد و بقای قانونی خود فکر کند، نیاز است که متولیانش یعنی کسب و کارهای بزرگ و فعال این حوزه با سیاست‌گذاران و ناظران تعامل سازنده‌ای را شکل دهند. در نهایت می‌توان گفت که صاحبان کسب و کار در بازار کریپتوکارنسی برای نجات بازار خود می‌بایست به فکر گفتگوی سازنده باشند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر