منابع خبری از توافق ایران و عربستان خبر می‌دهند

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان: منابع خبری متعددی در منطقه مدعی شدند ایران و عربستان بر روی سازوکاری برای ‎پایان جنگ یمن و از سر گیری روابط بین دو کشور توافق کرده‌اند. گفته می‌شود این مذاکرات که چهارمین دور گفت‌وگوها محسوب می‌شود در فرودگاه بغداد صورت گرفته است.

سایت خبری «عربی پست» مستقر در ترکیه به نقل از منابع آگاه در عراق مدعی شده که پیشنهاد ساخت اتوبان مشهد-مکه با عبور از کربلا در مذاکرات اخیر ایران و سعودی از سوی مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق مطرح شده و دو طرف از آن استقبال کردند.

از سوی دیگر، یک منبع آگاه عراقی که نخواست نامش فاش شود در گفت‌وگو با «امواج‌میدیا» مدعی شد که «یک نقشه راه بین دو طرف مورد بحث قرار گرفت» و افزود: «آنها در مورد چندین طرح پیشنهادی در مورد مسائل دو جانبه توافق کردند و هر دو طرف در مورد مسائل منطقه رویکرد بسیار مثبتی داشتند.»

این رسانه همچنین نوشت: این احساس که مذاکرات ثمربخش بود توسط یک منبع دیپلماتیک عربی تکرار شد و او در گفت‌وگو با امواج‌میدیا فاش کرد که مقامات ایرانی و سعودی در مورد خودداری از موضع‌گیری علیه یکدیگر در رسانه‌ها - و حتی حمایت از یکدیگر در سازمان‌های بین‌المللی توافق کردند. این می‌تواند تغییر بزرگی نسبت به سال‌های گذشته بین این دو رقیب منطقه‌ای باشد.

این منبع عربی که خواست نامش فاش نشود توضیح داد که در این دیدار در فرودگاه بین‌المللی بغداد مقامات ارشد ایران و عربستان به همراه مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق حضور داشتند.

این منبع عربی تأکید کرد: «گفت‌وگوی ریاض و تهران به نقطه بلوغ خود رسید» و افزود که بعید است «این پیشرفت بدون دستیابی به پیشرفت‌های جدی متوقف شود».

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر