نظر رئیس کل بانک مرکزی درباره افزایش سود بانکی

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن

علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو اعلام کرد: برنامه‌ای برای افزایش نرخ سود در هیچ سطحی نداریم و تورم در حال کاهش است. همچنین بانک‌ها حداقل سه درصد منابع را باید اوراق نگهداری کنند که به این مساله کمک می‌کند.

او در این برنامه گفت:

بانک‌ها حداقل ۳ درصد منابع سپرده شده را اوراق نگهداری کنند تا با ناترازی و محدودیت در تامین نقدینگی در موارد لزوم مواجه نشوند. این مورد بسیار مهم است چون موقعی که بانک‌ها کمبود نقدینگی پیدا کنند ممکن است به اضافه برداشت دست بزنند اما اوراق ذخیره نیازهای کوتاه مدت بانکی را مرتفع می‌کند.

در مهرماه اوراق جدیدی منتشر نشده و از ابتدای سال تاکنون، مجموعا ۴۳ هزار میلیارد تومان اوراق دولتی منتشر و فروخته شده است.

پیش بینی آرامش بازار دلار

وصولی‌های ارزی دولت در هفت ماهه امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته سه برابر شده است. ۹.۵ میلیارد دلار تا پایان مهر ارز کالای اساسی (۴۲۰۰ تومان) تامین شده است. ۱.۵ میلیارد دلار هم برای واکسن و پزشکی تخصیص داده شده است. در سامانه نیما نیز ۱۶.۵ میلیارد دلار معامله شده است. در مجموع، پیش بینی من برای ماه‌های آینده، آرامش بازار ارز است. صالح‌آبادی در آغاز درباره وضعیت بازار ارز گفت: در حال حاضر درآمد دولت نسبت به گذشته افزایش یافته و دسترسی به منابع ارزی نیز بهتر شده است که این موارد به کنترل بازار ارز کمک کرده است.

در بازار متشکل هم از زمانی که کار خود را شروع کرده است روز به روز عمق بازار بیشتر شده است، در سال ۹۸ عمق بازار ۵۰ میلیون دلار بوده که در سال ۹۹ به ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است و امسال نیز تاکنون بیش از این میزان در بازار متشکل مبادله شده است.

بانک مرکزی در این بازار بازارگردان است اما هیچگونه عرضه‌ای ندارد و خود صادرکنندگان ارز را در بازار عرضه می‌کنند و نیاز به استفاده از منابع ارزی بانک مرکزی در این بازار نیست.

بانک مرکزی اهداف و سیاست‌های خود را در بازار دارد اما سعی ما بر این است که بازار خودش را مدیریت کند و خوشبختانه تعادل بسیار خوبی در سامانه نیما و بازار متشکل ارزی برقرار است.

برای مشاهده قیمت لحظه‌ای دلار به صفحه قیمت دلار مراجعه کنید.

مخالفت صالح آبادی با دلار ۴۲۰۰ تومانی

زمانی که دلار ۴۲۰۰ تومانی وجود دارد، تقاضای مازاد بر نیاز نیز وجود خواهد داشت که شاید تقاضای واقعی هم نباشد اما به هر حال در حد نیازهایی که وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت و درمان و وزارت صمت در چارچوب قوانین بودجه داشتند، توانستیم دلار مورد نیازشان را تامین کنیم.

یکی از دغدغه‌های جدی رهبر معظم انقلاب حفظ ارزش پول ملی است. در حوزه تورم نیز دو عامل بسیار مهم مطرح است که یکی کسری بودجه دولت است که باعث افزایش پایه پولی و برداشت از منابع بانک مرکزی می‌شود و بحث دیگر ناترازی بانک‌ها و اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی است که باعث افزایش پایه پولی و افزایش تورم می‌شود.

تعامل با بازار سرمایه

رویکرد ما، تعامل با بازار سرمایه و کمک به این بازار به منظور بهبود شرایط است.

یکی از برنامه‌های ما در این راستا، ارائه تسهیلات شبکه بانکی به شرکت های کارگزاری بورس است البته این تسهیلات باید بگونه‌ای باشد که محدودیتی برای تامین مالی بخش تولیدی از سوی بانک‌ها ایجاد نکند.

کمک به دولت برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال

تامین اعتبارات در بحث ساخت یک میلیون مسکن در سال یا چهار میلیون در چهار سال به هر حال قانون است و بخشی از برنامه‌های دولت هم به حساب می‌آید و حتما نظام بانکی برنامه‌ریزی می‌کند و یکی از مباحث هدایت اعتبار به همین بخش است.

۲۰ درصد تسهیلات نظام بانکی باید به بخش مسکن اختصاص پیدا کند، بنابراین باید این را به صورت جدی در نظام بانکی دنبال کنیم و حتما این کار را انجام خواهیم داد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر