چند درصد آمریکایی‌ها موافق مذاکرات احیای برجامند؟

چند درصد آمریکایی‌ها موافق مذاکرات احیای برجامند؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد اغلب مردم آمریکا از مذاکرات احیای برجام حمایت می‌کنند. آمریکایی‌ها همچنین خواهان کاهش مداخله نظامی کشورشان در اروپا، آسیا و غرب آسیا هستند.

بورسان: نظرسنجی «بنیاد گروه اوراسیا» که در پی خروج آشفته نظامیان آمریکایی از افغانستان صورت گرفت نشان می‌دهد اغلب مردم آمریکا مایلند شمار کمتری از نظامیان این کشور در خارج از مرز ایالات متحده استقرار یابند. آن‌ها همچنین به طور کلی خواهان بیشتر شدن تعاملات دیپلماتیک دولت آمریکا هستند و از مذاکرات هسته‌ای با ایران هم حمایت می‌کنند.

مرکز غیرانتفاعی و غیرحزبی بنیاد گروه اوراسیا این نظرسنجی را اواخر ماه گذشته میلادی (در روز‌های ۲۷ اوت تا اول سپتامبر) اجرا کرده است که که امروز (چهارشنبه) منتشر خواهد شد اما سه‌شنبه توسط رویترز مورد بررسی قرار گرفته است.

۶۳ درصد موافق گفت‌وگو با ایران

از دیگر نتایج این نظرسنجی آن است که ۶۲.۶ درصد از آمریکایی‌ها، از مذاکرات احیای برجام حمایت می‌کنند و در مقابل ۳۷.۴ درصد خواستار حفظ فشار تحریم‌های اقتصادی علیه ایران هستند.

تمایل به مذاکره بیشتر

نتایج همچنین حاکی از آن است که ۵۸.۳ درصد از مشارکت‌کنندگان معتقدند آمریکا بر سر مسائلی، چون تغییرات آب‌و‌هوایی، حقوق بشر و مهاجرت باید بیشتر به مذاکره بپردازد. ۲۱.۶ درصد معتقدند آمریکا باید کمتر تعامل کند و ۲۰.۱ درصد نظری ندارند.

آمریکایی‌ها چه دیدگاهی درباره نظامیان برون‌مرزی دارند؟

از ۲۱۶۸ مشارکت کننده در این نظرسنجی ۴۲.۳ درصد معتقدند آمریکا باید شمار نظامیان خود در اروپا، آسیا و خاورمیانه (غرب آسیا) را کاهش دهد و از تعهدات خود به دفاع از کشور‌های این مناطق بکاهد و به تدریج مسوولیت امنیت منطقه‌ای را به متحدان خود بسپارد.

۳۲.۲ درصد معتقدند آمریکا باید نظامیان خود را در خارج از این کشور حفظ یا تقویت کند و ۲۵.۵ درصد نیز نظری ندارند.

آخرین سرباز آمریکایی یک ماه پیش افغانستان را ترک کرد و به دخالت نظامی ۲۰ ساله واشنگتن در این کشور که هدف آن سرنگونی حاکمان طالبان بود پایان داد.

مارک هانا، عضو ارشد بنیاد گروه اوراسیا می‌گوید: تعداد آمریکایی‌هایی که معتقدند سیاست خارجی ایالات متحده باید بیشتر به فکر ایجاد دموکراسی در داخل باشد تا در خارج، طی دو سال گذشته به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. وی افزود: «ما داده‌های خود را در دوره زمانی‌ای که آمریکا در حال خروج از افغانستان بود جمع‌آوری کردیم و شکست‌ واشنگتن در ارتقاء دموکراسی از طریق دخالت نظامی، کاملا مشهود بود. این ممکن است افزایش تمایل آمریکایی‌ها به ارتقا دموکراسی را در داخل کشور را توضیح دهد.»

این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد ۴۰.۳ درصد از شرکت‌کنندگان خواستار حفظ بودجه نظامی آمریکا در سطح کنونی هستند و در مقابل، ۳۸.۶ درصد از آمریکایی‌ها موافق کاهش این هزینه‌ها و فقط ۱۶.۴ درصد از آن‌ها خواستار افزایش آن هستند.

علاوه بر این، ۴۲.۲ درصد از شرکت‌کنندگان معتقدند اگر تایوان مورد حمله چین قرار گیرد، آمریکا وظیفه دارد از این جزیره دفاع کند. این در حالی است که ۱۶.۲ درصد معتقدند آمریکا نباید چنین کاری کند و ۴۱.۶ درصد نیز پاسخ مطمئنی نداشتند.

رویترز اشاره می‌کند که «بنیاد گروه اوراسیا» که نظرسنجی آنلاین انجام شده توسط SurveyMonkey را طراحی کرده است، گفت که از نظر قانونی از «گروه مشاوره ریسک سیاسی اوراسیا» جدا است. اگرچه هر دو توسط یان برمر، محقق علوم سیاسی تاسیس شده‌اند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر