صد و چهل و ششمین گزارش هفتگی کیان

عصر جدید قیمت حامل‌های انرژی و تبعات آن در فضای سرمایه‌گذاری کشور

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان : پدیده بی‌سابقه افزایش چند برابری قیمت گاز طبیعی و به‌ تبع آن، قیمت‌های برق، شرایط کاملا جدیدی را در فضای سرمایه‌گذاری جهانی حاکم کرده است. رشد شش برابری قیمت گاز طبیعی در اروپا و رسیدن قیمت برق به ۱۴ سنت (۵.۳ برابر قبل) در هر کیلووات ساعت، کسب و کار مصرف‌کنندگان این محصولات را دگرگون ساخته است.

ریشه رشد قیمت گاز، به محدودیت‌های محیط زیستی و همچنین، تغییرات آب و هوایی باز می‌گردد. در مورد پایداری این قیمت‌ها در سطح فعلی، گمانه‌زنی‌های مختلفی وجود دارد که در پرونده دیگری به آن‌ها خواهیم پرداخت؛ ولی در صورتی‌ که قیمت این حامل‌ها، در سطوح فعلی باقی بماند، شرایط جدیدی در فضای سرمایه‌گذاری کشور، حاکم خواهد شد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها، به قرار زیر است:

۱- حتی با فرض اجرای کامل فرمول گاز خوراک پتروشیمی‌ها (به قیمت هاب‌های جهانی وصل است)، سود پایدار شرکت‌های تولیدکننده اوره و متانول، نزدیک به دو برابر خواهد شد. در این صورت، سود یک واحد ۶.۱ میلیون تنی متانول، که حدود ۴۵۰ میلیون دلار هزینه سرمایه‌گذاری دارد، به ۳۵۰ میلیون دلار می‌رسد و سود دفتری یک واحد اوره یک میلیون تنی که نزدیک به ۸۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری الزم دارد، نزدیک به ۴۰۰ میلیون دلار خواهد بود. به عبارت دیگر، این واحدها، در کمتر از دو سال، اصل سرمایه گذاری خود را بازخواهند گرداند.

۲- در شرایطی که امکان صادرات مستقیم گاز و برق هنوز بوجود نیامده است، امکان صادرات غیر مستقیم این دو نهاده مهم تولیدی، از طریق صنایعی که شدت مصرف بالایی از این دو نهاده دارند فراهم خواهد بود. هفت صنعت تولید فروآلیاژها، آلومینیوم، فولاد (آهن اسفنجی و ذوب)، تولید کود شیمیایی، تولید متانول، انواع فلزات رنگی و سیمان که از مزیت گاز و برق ارزان بیش از سایر صنایع بهره می‌برند، می‌توانند نقش مهمی در رشد اقتصادی کشور و ایجاد درآمد ارزی برای کشور در این دوران بازی کنند.

۳- قیمت‌های کنونی گاز، سرمایه‌گذاری تولیدکنندگان اوره و متانول در بالادست این صنعت را توجیه پذیر می‌کند. تا ۳ سال آینده، ظرفیت تولید متانول کشور به ۱۸ میلیون تن و ظرفیت تولید اوره به ۱۰ میلیون می‌رسد. با این قیمت‌ها، سود این ۲۸ واحد به حدود ۸ میلیارد دلار سالانه خواهد رسید. به نظر می‌رسد تشویق این شرکت‌ها به سرمایه گذاری در بالادست، هم امنیت دسترسی این شرکت‌ها به خوراک را در بلندمدت تأمین می‌کند و هم در دورانی که سرمایه‌گذاری خارجی، برای توسعه ۳۲ هزار میلیارد مترمکعب ذخایر گازی کشور وجود ندارد، امکان توسعه این میادین را فراهم می‌سازد.

سخوز زیر سایه چشم‌انداز ضعیف نرخ سیمان در بازار داخل

سیمان خوزستان مهم‌ترین واحد تولیدکننده و صادرکننده کلینکر و سیمان در جنوب غرب کشور و دارای دو خط بروز تولید کلینکر و آسیاب سیمان است. مشارکت در طرح آسیاب سیمان ارض‌العماره، شرکت را از نرخ های جذاب سیمان در کشور عراق برخوردار خواهد کرد. مسافت ۱۵۰ کیلومتری تا بندرامام، برای حمل سیمان اقتصادی است و برای شرکت این قابلیت را ایجاد می‌کند که از نرخ‌های بالاتر سیمان و کلینکر در بازارهای جهانی بهره‌مند شود.

با این‌حال، چشم انداز ضعیف نرخ تعادلی سیمان با توجه به ساختار بهای تمام شده شرکت‌های داخلی، سودآوری سیمان خوزستان را محدود کرده و با پتانسیل بازدهی دلاری هشت درصدی در افق میان مدت، از جذابیت سخوز در قیمت‌های فعلی می‌کاهد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر