دلار در ترکیه دورقمی می‌شود؟

سقوط ارزش لیر به کمترین سطح تاریخی

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: بانک مرکزی ترکیه با تکیه بر ایده‌های پولی غیرمتعارف رجب طیب اردوغان، نرخ بهره را بیشتر از حد انتظار کاهش داد. همین تصمیم کافی بود تا قیمت لیر ترکیه به کمترین سطح تاریخی خود برسد.

کمیته سیاست پولی نرخ بازپرداخت یک هفته‌ای خود را با دو واحد درصد کاهش به ۱۶ درصد رساند. دومینوی اخراج مقامات بانک مرکزی مخالف اردوغان طی سال‌های اخیر، دستاوردی جز تورم و افت ارزش پول ترکیه نداشته است. ۲۶ اقتصاددانان در نظرسنجی بلومبرگ انتظار کاهش یک واحد درصدی داشتند، بنابراین افت دو واحد درصدی آنها و بازار را غافل‌گیر کرد.

سقوط تاریخی ارزش لیر

بانک مرکزی گفت: "افزایش اخیر تورم ناشی از عوامل عرضه بوده است. کمیته ارزیابی کرد که تا پایان سال، عوامل گذرا (transitory) از طرف عرضه، فضای محدودی برای کاهش بیشتر نرخ بهره می‌گذارند."

دلار به لیر در ترکیه در حال نزدیک شدن به مرز روانی ۱۰ است که مقصری جز رئیس جمهور اردوغان ندارد. وی که خود را "دشمن" نرخ‌های بهره بالا توصیف می‌کند، از این فرضیه غیرمتعارف حمایت می‌کند که کاهش نرخ بهره منجر به کاهش تورم می‌شود. او کاوجی‌اوغلو را در ماه مارس به جای ناجی اقبال به ریاست بانک مرکزی منصوب کرد. کاوجی‌اوغلو سیاست خود را تقریباً شش ماه بدون تغییر حفظ کرد و در ماه سپتامبر که نرخ تورم به ۱۹.۶ درصد رسید، نرخ بهره را با یک واحد کاهش به ۱۸ درصد رساند.

تغییر کمیته سیاست پولی هفته گذشته باعث شد تا قیمت لیر ترکیه به پایین‌ترین حد خود برسد و افت آن از ابتدای سال در برابر دلار به بیش از ۲۰ درصد برسد؛ افتی که از تمام ارزهای مورد بررسی بلومبرگ بیشتر است.

قیمت لیر ترکیه

پیوتر ماتیس، تحلیلگر ارشد ارز در این‌تاچ کپیتال گفت: "این کاهش می‌تواند یک پیام بسیار قوی برای فعالان بازار باشد که بانک مرکزی قصد دارد نرخ بهره را بدون توجه به پیامدهای منفی سقوط سریع قیمت لیر ترکیه کاهش دهد."

ماتیس می گوید: "تصمیم امروز یک بی‌توجهی آشکار به هشدارها پیشین بازار است که کاهش نرخ‌ها - زمانی که تورم نزدیک به ۲۰ درصد است - یک اشتباه سیاستی است."

کاوچی اوغلو سناریوهای بانک مرکزی برای آینده تورم را در ۲۸ اکتبر (هفته آینده به روز می‌کند و به سوالات اقتصاددانان و خبرنگاران پاسخ می‌دهد. همچنین، آمار تورم اکتبر در ۳ نوامبر منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر