مانع بازگشایی پالایشی یکم

مانع بازگشایی پالایشی یکم
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 5 پسندیدن

بورسان: مدیر صندوق پالایشی یکم از نزدیک بودن موعد بازگشایی معاملات این صندوق خبر داد. هرچند بازار سرمایه این روزها قدری متعادل شده و خریداران پالایشی یکم از زیان خارج شده‎اند، اما همچنان این احتمال وجود دارد که قیمت واحدهای پالایشی یکم مانند دارا یکم با اختلاف زیادی نسبت به خالص ارزش دارایی‎های آن معامله شود.

Loading...

موعد بازگشایی نزدیک است

رزاقی در گفت‌وگو با بورسان، با بیان اینکه وضعیت بازار مساعد شده و شرایط برای بازگشایی معاملات صندوق پالایشی یکم فراهم است، گفت: ما منتظر هستیم که سازمان بورس مجوز فعالیت صندوق را صادر کند. او برآورد می‎کند که به زودی معاملات این صندوق آغاز شود.

رزاقی در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال افزایش تخفیف به خریداران یونیت‎های پالایشی یکم وجود دارد، گفت: ما در این خصوص درخواست داده‌ایم، اما بعید است با آن موافقت شود.

طی سه روز گذشته هرچند به شکل جزئی، اما برای اولین بار در بیش از یک ماه گذشته خالص ارزش دارایی‎های صندوق پالایشی یکم به بیش از قیمت آن با اعمال تفیف

فروش آن با اعمال تخفیف 30 درصدی رسیده است. پالایشی یکم شامل سهام چهار پالایشگاه تهران، اصفهان، تبریز و بندر عباس است.

امروز خالص ارزش دارایی‎های(NAV) پالایشی یکم به حدود 2 درصد بیشتر از قیمت آن در 4 شهریور (آخرین روز معاملاتی پیش از شروع پذیره‎نویسی) با اعمال تخفیف 30 درصدی رسید.

این موضوع در کنار متعادل شدن معاملات در بازار سرمایه گمانه‌ها از بازگشایی معاملات صندوق پالایشی یکم به عنوان دومین ETF دولتی را تقویت کرده است.

زیان 30 درصدی در انتظار سهامداران؟

قرار بر این بود که معاملات این صندوق از اول آبان آغاز شود، اما افت بازار سرمایه که موجب زیان خریداران یونیت این صندوق تا بیش از 20 درصد شده بود، موجب شد که به بهانه‌های مختلف در بازگشایی آن تعلل شود.

هرچند به نظر می‎رسد در قیمت‌های کنونی سهام چهار پالایشگاه حاضر در این صندوق، حداقل خریداران آن زیان نکرده‎اند، اما نگرانی‌هایی از تکرار رویه دارا یکم و رسیدن قیمت یونیت‌های صندوق تا 30 درصد کمتر از NAV (Net Asset Value) آن وجود دارد. چراکه صندوق‌های سرمایه‌پذیر دولتی هرچند عنوان ETF را یدک می‎کشند، اما بیشتر شبیه شرکت‌های سرمایه‎گذاری هستند که بر اساس عرف بازار حدودا 20 تا 30 درصد پایین‌تر از خالص ارزش دارایی‎های آنها معامله می‌شوند. برای اطلاعات بیشتر در این خصوص گزارش «آیا قیمت دارا یکم ارزان است؟ » را بخوانید.

با این حساب باید منتظر بود و دید که آیا مدیریت نظارت بر نهادهای مالی به ریسک بازگشایی پالایشی یکم و احتمال زیان دیدن سهامداران آن تن خواهد داد یا همچنان معاملات این صندوق را به امید رسیدن روزی که قیمت‌ها بیشتر افزایش یابد بسته نگه خواهد داشت.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر