۱۳ درصد بازدهی بیشتر از شاخص کل در یک ماه

کارنامه سهام پیشنهادی کارگزاری‌ها در آبان

 • اشتراک‌گذاری
 • 💜9
 • 👁️1397
 • 💬0

 

بورسان: در ابتدای آبان ماه واحد نظرسنجی بورسان از ۱۱۴ مدیر کارگزاری، صندوق سرمایه‌گذاری و سبدگردانی ۳ نمادی که از نظرشان بیشترین رشد را در آبان خواهد داشت پرسید. ۱۱۴ مدیر بورسی در مجموع ۱۰۷ نماد را نام بردند. برخی از نمادها مثل فملی، فخوز، نوری، وبملت و کاوه بیش از دیگر نمادها تکرار شدند. در سمت دیگر جدول اما ۵۲ نماد وجود داشت که تنها یک مدیر بورسی اعتقاد به رشد بالای آن داشت. در بین این نمادها، سهم‌هایی وجود دارند که تنها در یک ماه تا نزدیک به ۷۰ درصد بازدهی داشته‌اند.

بازدهی ۱۳ درصدی نمادهای پرتکرار نسبت به شاخص

طی ماه گذشته نزول بورس باز هم ادامه داشت و تا بیستم آبان تنها ۲ جلسه معاملاتی مثبت را شاهد بودیم. اما پس از رفع نگرانی‌ها از انتخابات آمریکا و ثبات دلار در محدوده ۲۵ هزار تومانی رشد بورس هم بعد از ۳ ماه نزولی شروع شد. به همین علت از شدت منفی بودن بازار کاسته شد و در پایان ماه بازدهی بورس به منفی ۴.۷ درصد محدود ماند. در این ماه نمادهایی که حداقل ۵ مدیر آن‌ها را به عنوان برترین نمادهای ماه پیش‌بینی کرده بودند به طور متوسط ۸.۲ درصد بازدهی داشتند. به عبارتی دیگر نمادهای پرتکرار در آبان ماه حدود ۱۳ درصد بیشتر از شاخص کل بازدهی داشتند.

به نظر می‌رسد جهش قیمت کامودیتی‌ها در بازار جهانی و عدم افت چندان شدید دلار بعد از پیروزی بایدن علل اصلی رشد بورس به واسطه نمادهای بزرگ کامودیتی‌محور بودند. در همین راستا با نگاهی به لیست نمادهای پرتکرار هم به نظر می‌رسد اغلب این نمادها، کامودیتی‌محورها هستند و همین، عامل بازدهی خوب نمادهای پرتکرار است.

شگفتی‌سازی برخی از تک نمادها

در سمت دیگر جدول اما نمادهایی قرار دارند که تنها یک کارشناس پیش‌بینی میکرده که در آبان ماه بازدهی بالایی داشته باشد. ۵۲ نمادی که تنها یک بار تکرار شده‌اند، در حالی به طور متوسط با افت ۰.۲ درصدی مواجه شده‌اند که باز هم در قیاس با شاخص کل ۴.۵ درصد کمتر افت داشته‌اند. نکته جالب توجه در این بین تک نمادهایی هستند که شگفتی‌ساز شده‌اند. به عنوان مثال می‌توان به غدام اشاره کرد که در این ماه به بازدهی ۶۵ درصدی رسید. یعنی حدود ۷۰  درصدی بازدهی بیشتر نسبت به شاخص کل، آن هم در یک ماه. از دیگر نمادهای شگفتی‌سازی که تنها یک یا دو مدیر بورسی رشد بالای آن‌ها را پیش‌بینی کرده بودند می‌توان به کرازی با بازدهی ۳۵ درصدی و وپست با رشد ۳۴ درصدی اشاره کرد. 

به  طور کل در آبان ماه از بین نمادهایی که مدیران نام برده‌اند ۱۲ نماد بازدهی بیش از ۲۰ درصدی داشته‌اند. از این میان ۸ نماد در سمت نمادهایی با یک یا دو بار تکرار هستند. البته در همین حال ۱۲ نماد این لیست هم طی آبان ماه با افت حداقل ۱۵ درصدی مواجه شدند. همچنین به طور متوسط نمادهای پیشنهادی مدیران در این ماه به بازدهی ۱.۳ درصدی رسید که حدود ۶ درصد بیشتر از بازدهی شاخص کل بود.

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
 • عاصام شاکری

  این کار شما در کنار بسیاری از کارهای دیگر شما واقعا قابل تقدیره.آیا احتمال دارد این کار مجددا تکرار شود یا به یک رویه ماهانه در مجموعه شما تبدیل شود؟
 • مهدی سورگی

  یکی از کارهایی که جاش خیلی خالیه ارزیابی پیش بینی های افراد خبره در مورد آینده بازار و سنجش این پیش بینی ها است، به نظرم اگر بورسان یا کیان و یا هر نهادی که زیر مجموعه شما است این اطلاعات را گردآوری کنه و منتشر کنه خیلی خوبه، مثلا پیشنهاد من اینه که یک صفحه باز کنید و هر مدیر صندوقی یا هر آدم مهم و مدعی ای بیاد و لیست خرید و فروشهای روزانه خودش را منتشر کنه، تا بعد بفهمیم که کدوم خبرگان بهتر آینده را پیش بینی کرده اند
 • مهدی سورگی

  این نوع گزارش ها عالیه، اگر بشه این گزارشات در IRanCR هم منعکس بشه خیلی خوبه به طوری که بشه رهگیری کرد که کدون مدیران درست تر پیش بینی کرده اند
 • رضا امین ترابی

  یکی از مهمترین خرید بازه زمانی برای خروج از و سیو سود است بنابرین با این جدول نمی شود پی به درستی تحلیل مدیران پی برد
 • hamed abgoon

  سلام تشکر از زحمات شما در مورد پیش بینی شاخص تا اخر سال من خوشبین به عدد شاخص 1800 تا 2میلیون هستم
 • امیرحسین حسن زاده

  با کاهش سود بانکی منابع زیادی از بانک ها به سمت بورس به حرکت درآمد و این پول ها وارد سهم های بزرگی شد مثل شستا ،فولاد ، فملی ، پالایشی ها ،خودرویی ها و بانکی ها و کلا همه مشاوران به مردم بی اطلاع از بورس مشورت می دادندو می گفتند این سهم ها را چون با رشد دلار سود می کنند بخرید و ارزشمند هستند و پول های بزرگی که اکنون از بورس ضربه خورده آماده اند به هر طریقی سربه سر شده و از این سهم ها خارج شوند و این موضوع رشد این سهم ها را با مشکل مواجه خواهد کرد ،از گروه هایی که در سال 99 رشدی نکرده اند و همزمان با این رشد در حال کاهش قیمت بودند مثل غذایی و دارویی جایگزین کنید چون کف سازی کرده و فروشنده ندارن انشاالله ضررهاتون جبران بشه
 • ابوالفضل قاسمی

  من با این لیستتون سود گرفتم ممنون از همتون.لطفا هر ماه در اول ماه بتونید اینگونه لیست سهام پیشنهادی کارگزاری ها و کارشناسان را بزارید بسیار خوب خواهد شد.
 • علیرضا ساسولی نژاد

  در مورد لیست بالاتون بنده توجه کامل به نمادهای لیست کردم همون موقع و اتفاقا فملی رو در حجم کم در صف های فروش میلیونی خریدم،کل آبان رو نمیدونم اما من حدودا 35% تا الان ازش سود گرفتم. فخوز رو هم میانگین کم کردم، این دوتای اول لیست بودن که از رشد هردوشون راضیم، متاسفانه بازار چند روزی پنیک شد و افت داشتیم خصوصا فخوز با اون طرح بیخود صادراتیشون. ولی سهمتی خوبی معرفی شد، عاجزا میخواهیم شما رسانه که واقعا چراغ راه ما تازه واردها هستین هرماه اینار رو کنید. ممنون🙏🙏
 • علیرضا ساسولی نژاد

  اینکار*
 • علیرضا ساسولی نژاد

  کاش عکس رو بهتر بذارین، کور شدیم! با احترام باید بگم، کلا از نظر کار آی تی تیم داره ضعیف عمل میکنه، اون از دیر گذاشتن ویدئوها و قطعی هاشون و گاها جابجا، اینم از عکسها، کیفیت کار علمی و صحبت ها و سوالات از کارشناسان و نیز اجرا و ترایب برنامه ها عالی هست، مقالات جناب بهمن نژاد و علایی هم واقعا خواندنی هست، فقط اون بحث نرم افزاریتون خوب شه جز بهترین رسانه ها میشین، بشخصه روزانه دو ساعت کامل برای سایت و برنانه هاتون وقت میذارم و خیلی بازدهیش برام خوب بوده شکر خدا.
 • آرمان علائی روزبهانی

  با سلام، ممنون از لطفتان. عکس جدول اصلاح شد.
 • مهدی نارین

  کیفیت عکس بسار پایین
 • آرمان علائی روزبهانی

  سلام، با تشکر از دقت نظر شما. عکس جدول اصلاح شد.