پیشروی دلار در کانال ۳۰ هزار تومان/ قیمت ارز تا کجا افزایش می‌یابد؟

پیشروی دلار در کانال ۳۰ هزار تومان/ قیمت ارز تا کجا افزایش می‌یابد؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن

بورسان: در حالی که انریکه مورا در تهران در حال مذاکره با علی باقری برای احیای برجام است و امیر قطر نیز قرار است امروز به کشور بیاید، قیمت دلار دیروز از مرز ۳۰ هزار تومان عبور کرد و امروز به پیشروی در این کانال ادامه داد و با ۸۵۰ تومان (معادل ۲.۹ درصد) رشد به ۳۰۶۰۰ تومان رسید. اگرچه شاخص ارزی سقف ۳۰۸۵۰ تومان را نیز طی معاملات صبح پنجشنبه تجربه کرد.
اگرچه برخی معتقدند که این نگرانی‌های ناشی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و رشد اخیر قیمت برخی کالاهای اساسی است که موجب رسیدن دلار به ۳۰ هزار تومان شده، نباید فراموش کرد در این مقطع حساس شاید تعیین‌کننده نهایی سرنوشت دلار، نتیجه مذاکرات میانجی‌گران خارجی در تهران باشد.
به نظر می‌رسد ادعای رسانه آمریکایی آکسیوس در خصوص آنکه مورا (هماهنگ‌کننده مذاکرات وین) با پیشنهاد جدیدی به دیدار باقری نیامده است به بدبینی‌های موجود نسبت به موفقیت مذاکرات افزوده است. برخی تصور می‌کنند اگر تا پایان هفته جاری توافقی بین ایران و غرب به دست نیامد، عملا باید مذاکرات را شکست‌خورده تصور کرد. هر چند که بعید نیست با یک ابتکار جدید از سوی طرفین، شاهد تطویل مذاکرات به هفته‌های آینده باشیم. هر چند که این موضوع ریسک ادامه حرکت دلار در مسیر صعودی را به همراه خواهد داشت.

در همین حال، قیمت رمزارز تتر در صرافی‌های ایرانی به حدود ۳۱۶۰۰ تومان رسیده است. تتر ارز دیجیتالی است که قیمت آن با دلار شده و به عبارتی هر تتر معادل یک دلار است.

سومین جهش دلار به ۳۰ هزار تومان

قیمت ارز طی دو سال گذشته دو بار به بهانه ناامیدی از احیای برجام به بالای مرز ۳۰ هزار تومان سرک کشیده بود.
اولین بار اواخر مهر ۹۹ بود که به سقف تاریخی ۳۲ هزار تومان رسید. اکنون شاخص ارزی تنها ۴.۲ درصد تا قله تاریخی فاصله دارد. تردید در خصوص پیروزی جو بایدن در آمریکا و باقی ماندن ترامپ بر کرسی ریاست جمهوری در آن زمان باعث جهش دلار شده بود. اما یک ماه پس از آن، نهایی شدن پیروزی بایدن نرخ ارز را با ریزش به ۲۱ هزار تومان مواجه کرد.

آذر ۱۴۰۰ هم دومین باری بود که دلار ۳۰ هزار تومان را تجربه کرد. در آن دوره با تعویض دولت روحانی و رئیسی، مذاکرات وین ۶ ماه به تعویق افتاده بود و در نخستین روزهای اولین سفر تیم رئیسی به وین دلار به نزدیکی ۳۱ هزار تومان صعود کرد. چراکه به نظر می‌رسید غرب مدعی بود ایران خواستار باز شدن پرونده برخی از مسائل از قبل حل‌شده بود.

Loading...
سومین جهش دلار به بالای مرز ۳۰ هزار تومان
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر