حرکت پول‌های کم‌ ریسک به سوی بیت کوین

حرکت پول‌های کم‌ ریسک به سوی بیت کوین
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان : براساس گزارش Fidelity به برخی از حساب‌های پس‌انداز خود اجازه می‌دهد در بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند. در صورتی که این طرح تایید شود، پس‌اندازکنندگان بازنشستگی می‌توانند 20 درصد از حساب پس‌انداز خود را بدون اینکه نیاز به افتتاح حساب مبادلات ارز دیجیتال داشته باشند، به بیت کوین اختصاص دهند.

نکته مهمی که می‌توان از این اتفاق برداشت کرد آن است که حرکت غول‌های بزرگ سرمایه‌گذاری و بازنشستگی به سمت کریپتو و اختصاص منابع کم ریسک به این بازار نشان دهنده آن است که ارزهای دیجیتال به عنوان بخشی از جریان اصلی اقتصاد و مالی مورد مقبولیت نهادهای بزرگ و حرفه‌ای قرار گرفته است.

شرکت فیدلیتی چه در سر دارد؟

مشتریان و کارکنان این شرکت نمی‌توانند بلافاصله شروع به افزودن ارزهای دیجیتال به سبد سرمایه‌گذاری خود کنند، اما از اواخر امسال، 23000 شرکتی که از Fidelity برای مدیریت برنامه‌های بازنشستگی خود استفاده می‌کنند، این گزینه را خواهند داشت که بیت‌کوین را در آپشن‌های خود قرار دهند. تایید بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده برنامه‌های بازنشستگی کشور نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در کلاس دارایی کریپتو در حال حرکت جدی رو به جلو و تبدیل به جریان اصلی است. اما باید دید که آیا کارفرمایان از این موضوع برای کارگران خود استقبال خواهند کرد یا خیر.

جالب اینکه اقدام Fidelity یک ماه پس از ابراز نگرانی وزارت کار آمریکا در مورد گنجاندن ارزهای دیجیتال در برنامه های بازنشستگی انجام شد و همچنین در حال حاضر شاهد ناآرامی بازار سهام هستیم؛ به طوری که S&P 500 امسال تقریباً 10 درصد کاهش یافته است که بخشی از آن به دلیل افزایش محسوس نرخ بهره بوده است. بیت کوین را به صورت سنتی کلاس دارایی دارای نوسان‌پذیری و تلاطم بالا شناسایی می‌شود و می‌دانیم که بیت کوین بیش از 40 درصد از قیمت خود را از زمان اوج خود در نوامبر از دست داده است.

دیو گری، رئیس پیشنهادات و پلتفرم های بازنشستگی در شرکت Fidelity در بوستون، گفت، ما نیاز به مجموعه متنوعی از محصولات و راه‌حل‌های سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران ما وجود دارد. ما کاملاً انتظار داریم که ارزهای دیجیتال به طرز فکر نسل‌های آینده در مورد سرمایه‌گذاری در کوتاه‌مدت و بلندمدت جهت دهد.

براساس این طرح فیدلیتی پس‌انداز کنندگان اجازه دارند 20 درصد از سبد سرمایه‌گذاری بازنشستگی خود را به بیت کوین اختصاص دهند. اگرچه که این میزان می‌تواند توسط تصمیم‌گیرندگان دست خوش تغییر شود. دیو گری گفته است که این طرح در ابتدا تنها به بیت کوین محدود می‌شود، اما او انتظار دارد که دارایی‌های دیجیتالی دیگری در آینده هم در دسترس قرار گیرد.

طرح‌ 401K چیست و چه کسانی را شامل می‌شود؟

تا امروز هیچگاه سرمایه‌گذاری در رمزارزها در برنامه‌های 401K وجود نداشته است. طرح 401k یک طرح پس انداز بازنشستگی است که توسط بسیاری از کارفرمایان آمریکایی ارائه می شود. این طرح دارای مزایای مالیاتی متعددی برای پس‌انداز است. نام 401K برگرفته از بخشی از کد Revenue داخلی ایالات متحده است.
کارمندی که برای طرح بازنشستگی 401K ثبت نام می‌کند موافقت می‌کند که درصدی از هر حقوق خود مستقیما به حساب سرمایه‌گذاری بازنشستگی خود انتقال پیدا کند و در مرحله بعد کارمند می‌تواند انتخاب کند که این بخش از حقوق خود به چه کلاس‌های دارایی اختصاص پیدا کند.

Loading...
رونمایی فیدلیتی از طرح‌های سرمایه‌گذاری بیت کوین

استقبال Fidelity از بیت کوین می تواند باعث پذیرش گسترده تر در بین کارفرمایان شود. به گفته گری ما شاهد علاقه رو به رشد مشتریانمان، به ویژه آنهایی که جوانتر هستند به بیت کوین بوده‌ایم و بسیاری هم در حال ارزیابی برای تغییر سرمایه‌گذاری‌های خود از سایر کلاس‌های دارایی به کریپتو هستند. اهمیت این موضوع آنجاست که این شرکت حدود 20 میلیون مشتری و حدود 2.7 تریلیون دلار دارایی تحت مدیریت خود دارد. لازم به ذکر است که این شرکت حضور فعالی در تجارت ارزهای دیجیتال دارد و در این راستا می‌توان به پلتفرم معاملاتی و نگهبانی آنها که در سال 2018 راه‌اندازی شده است، اشاره کرد.

فیدلیتی تخمین می‌زند که حدود 80 میلیون سرمایه‌گذار آمریکایی دارای ارز دیجیتال هستند. بر اساس گزارش‌ها، برخی از سرمایه‌گذاران نهادی از جمله برخی از دانشگاه‌های ایالات متحده، در ارزهای دیجیتال یا صندوق‌هایی که آن‌ها را خریداری می‌کنند، سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

نباید فراموش کرد که موانع بزرگی می‌تواند پذیرش گسترده بیت کوین در طرح 401K را مسدود کند. چرا که وزارت کار ایالات متحده که برنامه های بازنشستگی تحت حمایت شرکت‌ها را تنظیم می کند، دستورالعملی را در 10 مارس منتشر کرد که در آن به کارفرمایان هشدار می‌دهد که قبل از افزودن یک گزینه ارز دیجیتال به پرتفوی سرمایه گذاری طرح 401(k) خود، دقت زیادی به خرج دهند.
این وزارتخانه به این نکته اشاره داشته است که کارفرمایانی که ارزهای رمزنگاری شده را ارائه می دهند باید منتظر سؤالات جدی همچون اینکه «درباره اینکه چگونه می توانند اقدامات خود را با وظایف محتاطانه و وفاداری خود مطابق با قانون بازنشستگی ایالات متحده تطبیق دهند» بمانند.

Loading...
شرکت سرمایه‌گذاری فیدلیتی

البته به گفته گری و وکلای این شرکت به همراه همکارانشان که نماینده صنعت خدمات مالی هستند، نامه‌هایی نوشته‌اند واز وزارت کار خواستند که این دستورالعمل را پس بگیرند. با این وجود برخی کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که کارفرمایان در طرح‌های بازنشستگی 401K از ارزهای دیجیتال دوری خواهند کرد. اما به هر حال این شرکت در اقدام خود جدی است و زین پس کارگران شرکت‌هایی که برای طرح‌های جدید این شرکت ثبت نام می‌کنند، می‌توانند انتخاب کنند که که حداکثر تا 20 درصد از موجودی حساب‌های خود را به یک حساب دارایی‌های دیجیتالی که بیت کوین دارایی پایه آن است، اختصاص دهند.

نظر رقبای شرکت فیدلیتی در مورد حساب بیت کوین

در سمت مقابل یکی از سخنگویان گروه Vangaurd رقیب اصلی شرکت Fidelity می‌گوید که هیچ برنامه‌ای برای ارائه گزینه ارز دیجیتال تحت برنامه 401K خود را ندارد. این شرکت در سایت خود اعلام کرده است، از آنجایی که ارزهای دیجیتال در وضعیت فعلی در آنها بسیار رفتار سوداگرانه مشاهده می‌شود، شرکت Vangaurd از سرمایه‌گذاری بلندمدت در آنها اجتناب می‌کند.

ساز و کار حساب‌های بیت کوین Fidelity چگونه است؟

مشتریان و کارمندانی که در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری می‌کنند، هنگام ورود به حساب‌های آنلاین خود با پیغامی حاوی اطلاعات آموزشی در مورد ارزهای دیجیتال مواجه می‌شوند. زمانی که موجودی بیت کوین یک کاربر از 20 درصد ارزش پرتفوی بیشتر شود، کارمند نمی تواند مبالغ اضافی را از سایر سرمایه گذاری های طرح 401(k) به حساب منتقل کند. کارمند صرفا می‌تواند به پرداخت حقوق و دستمزدهای خود ادامه دهد. حدود 5 درصد یا کمتر از حساب بیت کوین در یک صندوق کوتاه مدت بازار پول نگهداری می‌شود تا نقدینگی برای تسهیل تراکنش های روزانه فراهم شود. آقای گری گفت که کارمزدهای حساب بین 0.75٪ تا 0.9٪ بسته به مشتری، بدون احتساب هزینه های معاملاتی خواهد بود.

اما موضوع تخصیص منابع بازنشستگی و کم‌ریسک به بیت کوین تنها به فیدلیتی ختم نمی‌شود و شاهد آن هستیم که شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری همچون SkyBridge و MicroStrategy هم به کارمندان خود طرح‌هایی را پیشنهاد داده‌اند که از طریق آنها کارمندان می‌توانند در دوره بازنشستگی خود از مزایا و سرمایه‌گذاری خود در بیت کوین منتفع شوند.

از چه زمانی فیدلتی به کریپتو علاقمند شد؟

علاقه فیدلیتی به ارزهای دیجیتال تقریباً یک دهه پیش آغاز شد، زمانی که ابیگیل جانسون، رئیس و مدیر اجرایی کنونی، شروع به برگزاری جلسات داخلی هفتگی برای بحث در مورد دارایی های دیجیتال و فناوری بلاک چین کرد. این شرکت استخراج بیت کوین را در سال 2015 آغاز کرد. اما بعدتر شاهد پیوندی میان حساب های مشتریان خرده فروشی فیدلیتی به Coinbase، صرافی ارز دیجیتال، بودیم تا دارایی‌های آنها را ردیابی کند. در اقدام پایانی سال 2020، صندوق رمزنگاری خود را برای مشتریان ثروتمند افتتاح کرد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر