صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی شد

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن
علی صالح آبادی در جلسه امروز دولت ۱۴ مهر ۱۴۰۰ به عنوان رئیس کل جدید بانک مرکزی جمهوری اسلامی معرفی شد.

علی صالح آبادی در جلسه امروز دولت به عنوان رئیس کل جدید بانک مرکزی جمهوری اسلامی معرفی شد. این خبر توسط احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصاد و دارایی نیز تایید شده است.

صالح آبادی کیست؟

صالح آبادی متولد 1357 در سبزوار است. او دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد معارف اسلامی و مدیریت مالی از دانشگاه امام صادق است. اما دکترا رشته مدیریت مالی را در دانشگاه تهران خوانده است. در حال حاضر نیز عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق است.

سابقه اجرایی رئیس کل بانک مرکزی

صالح آبادی در حال حاضر مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران است. اما شاید مهمترین مسئولیت او در رزومه‌اش ریاست بر سازمان بورس باشد. او اولین رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار بعد از تصویب قانون بازار اوراق بهادار بود که از سال 1384 تا اواخر سال 1393، یعنی به مدت حدود 10 سال، ابتدا مسئولیت دبیرکلی سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران و پس از آن، مسئولیت ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار را برعهده داشت.

او در بورس اقداماتی چون تأسیس بورس های چهارگانه (بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس ایران، بورس کالای ایران و بورس انرژی) در چارچوب قانون بازار اوراق بهادار و تأسیس نهادهای مالی جدید شامل صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های تأمین سرمایه، شرکت های سبدگردان، مشاور سرمایه گذاری را دارد.

صالح‌آبادی در ۲۵ آذر ۱۳۹۳ از ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار ایران استعفا داد و محمد فطانت‌فرد عهده‌دار این وظیفه شد. یعد از استعفا با حکم علی طیب نیا، وزیر وقت امور اقتصادی و دارایی به مسئولیت ریاست هیات مدیره و مدیرعاملی بانک توسعه صادرات منصوب شد و از آن تاریخ تا به امروز به مدت بیش از 6 سال، عهده دار این مسئولیت است.

همچنین او بنیان گذار انجمن مالی اسلامی ایران است. صالح آبادی او مسئولیت‌هایی همچون مدیر تالار منطقه‌ای بورس کرج و مسئول بررسی‌های سرمایه گذاری در شرکت سرمایه‌گذاری غدیر، سازمان تأمین اجتماعی و ستاد اجرایی فرمان امام داشته است.

توصیه‌های رئیسی به صالح آبادی

رئیس جمهور پس از انتخاب رئیس جدید بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی بر عملکرد بانک‌ها به صورت جدی و دقیق، و نه توصیه‌ای نظارت کند. اینکه در پرونده هر فساد اقتصادی اسمی از بانک‌ها و شبکه بانکی به میان می‌آید، نشان می‌دهد در نظام بانکی اشکالاتی وجود دارد.

به گفته رئیسی، بانک مرکزی در تعارض منافع، به خاطر هیچ منفعتی از منفعت مردم، نظام و کشور کوتاه نیاید.

او بار دیگر بر هماهنگی تیم اقتصادی دولت با معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد و گفت: برای برون‌رفت از وضع نامطلوب اقتصادی، از دیدگاه صاحب‌نظران فارغ از نگاه سیاسی استفاده شود.

جلسه روز چهارشنبه هیات وزیران به ریاست آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی برگزار شد و در این جلسه آقای علی صالح‌آبادی که از سوی وزیر امور اقتصادی و دارایی به عنوان رئیس جدید بانک مرکزی معرفی شده بود، از دولت رای اعتماد گرفت.

توییت وزیر اقتصاد درباره مسئولیت‌های صالح آبادی

احسان خاندوزی وزیر اقتصاد نیز با اشاره به انتصاب صالح آبادی به عنوان رییس بانک مرکزی در توییتر نوشت: با رای امروز هیات دولت، دکتر علی صالح‌آبادی رئیس‌کل #بانک_مرکزی تعیین شد. برای ایشان در مسئولیت:

حفظ ارزش پول و مهار تورم،

هدایت اعتبار به فعالیت‌های مولد،

و نظارت موثر بر شبکه بانکی،

آرزوی توفیق روزافزون دارم.

منبع: صداوسیما

در پرونده ویژه بورسان بخوانید:

هرآنچه درباره رئیس کل جدید بانک مرکزی باید بدانید

علی صالح آبادی چگونه در ۲۷ سالگی رئیس کل سازمان بورس شد؟

چرا بورسی‌ها به رئیس کل جدید بانک مرکزی خوش‌بین هستند؟

دیدگاه اقتصادی صالح‌آبادی چقدر با تیم رئیسی هماهنگ است؟

میراث اقتصادی بانک مرکزی برای رئیس جدید

۲۰ رئیس کل بانک مرکزی قبل و بعد از انقلاب

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر