در صد و پنجاهمین گزارش هفتگی کیان بررسی شد

سه دلیل برای خوشبینی به آینده بورس

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن

بورسان: در گزارش صد و پنجاهم بررسی هفتگی بازارهای مالی گروه کیان آمده است:

بازار سهام و نرخ دلار در بازار آزاد، در محدوده ابتدای آبان‌ماه سال گذشته قرار گرفته است. اما شرایط امروز نسبت به مدت مشابه سال گذشته، چند تفاوت جدی را به نمایش می‌گذارد. تفاوت‌هایی که انتظار ما از بازدهی بازار سهام در افق یک‌ساله را نسبت به سال گذشته، بهبود می‌بخشند:

۱- نسبت قیمت به درآمد آینده‌نگر از ۱۰.۱ واحد در سال گذشته، هم‌اکنون به ۶.۲ واحد رسیده است. کاهشی نزدیک به ۳۹ درصد که این نسبت را به محدوده میانگین تاریخی خود رسانده است. اشاره به این اعداد ضروری است که آخرین نرخ بازدهی تا سررسید اوراق در بازار بدهی ۲۲.۵ درصد، آخرین نرخ نقطه‌به‌نقطه تورم ۴۵.۵ درصد و نرخ‌بهره واقعی، در محدوده منفی ۲۳ درصدی قرار دارند. در افق یک‌ساله، انتظار تحول معنی‌داری در کسری بودجه، رشد نقدینگی و تورم نسبت به سال گذشته نداریم. ضمناً، سیاست‌های بانک مرکزی ایران را در راستای افزایش قابل‌توجه نرخ‌بهره اسمی نمی‌دانیم. به‌این‌ترتیب، انتظار نداریم که در افق یک‌ساله، نرخ‌بهره واقعی از محدوده‌های فعلی فاصله بگیرد. چنین شرایطی، زمینه را جهت افزایش جذابیت بازار سهام به عنوان یک دارایی سرمایه‌ای و رشد نسبت قیمت به درآمد آن، فراهم می‌کند. اعتقاد داریم که این مورد، مهم‌ترین پتانسیل بازدهی مازاد بازار سهام در افق یک‌ساله است.

۲- فاصله دلار آزاد از دلار نیما از ۴ درصد (۲۷۸۰۰ تومان برای دلار آزاد و ۲۶۸۰۰ تومان برای دلار نیما) به ۲۰ درصد (۲۷۶۰۰ برای دلار آزاد و ۲۳۱۰۰ برای دلار نیما) افزایش پیدا کرده است. نزدیک شدن آهسته‌آهسته نرخ نیما به دلار بازار آزاد، پتانسیل بازدهی دیگری است که در نرخ‌های برابری ارزی برای سرمایه‌گذاران بازار سهام نهفته است.

۳- قیمت‌های جهانی نفت، فولاد و مس طی یک سال اخیر ۱۲۴ درصد، ۴۷ درصد و ۳۶ درصد رشد کرده‌اند. بخش مهمی از این رشد، با اتکا به سیاست‌های انبساطی مهمی بود که بانک‌های مرکزی جهان در پیش گرفتند. طی یک سال اخیر، فدرال‌رزرو، بانک مرکزی اروپا و بانک مرکزی چین، به ترتیب ۲۰ درصد، ۲۳ درصد و ۱۰ درصد ترازنامه خود را بزرگتر کرده‌اند. این سیاستگذاران پولی حداقل تا پایان سال ۲۰۲۲ چشم‌اندازی از تغییر رویه جدی ارائه نمی‌کنند و به نظر نمی‌آید در شرایط آسیب‌پذیری اقتصاد جهانی پس از بحران کرونا، غافلگیری خاصی برای اقتصاد جهانی و قیمت کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی ایجاد کنند. به این ترتیب، نگران بازگشت قیمت کامودیتی‌ها به محدوده سال گذشته نیستیم.

جذابیت فجهان؛ تنها در صورت اراده مدیران برای اجرای پروژه‌ها

شرکت جهان فولاد سیرجان تحت کنترل سهامدار اصلی خود، یعنی معدنی و صنعتی گل‌گهر، در راستای سیاست‌های توسعه پایین دست این مجموعه معدنی قرار داشته و با اجرای پروژه‌های متنوع خود می‌تواند به یکی از بازیگران جدی صنعت در سال‌های آینده تبدیل شود. عزم جدی سهامداران جهان فولاد در اجرای این پروژه‌ها و تغییر روند سیاستگذاری شرکت‌های معدنی به سمت نگاه منطقه‌ای، کارنامه موفق مدیران در اجرای پروژه‌های پیشین و نرخ بازگشت سرمایه جذاب پروژه‌های فولادی شرکت، دلایل اصلی از انتظار اجرای کامل این پروژه‌ها است. نرخ بازده داخلی ۲۸ درصدی سالانه و سود عملیاتی ۴۰۰ میلیون دلاری در افق پنج سال پیش روی شرکت، جذابیت ویژه‌ای را برای جهان فولاد رقم زده است که البته تنها در صورت عزم مدیران برای به نتیجه رساندن پروژه‌ها قابل تحقق است.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر