بورسان - Bourseon

۵۰ درصد برق ایران از انرژی هسته‌ای تامین می‌شود

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
محمد اسلامی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که ایران به دنبال تامین حدود ۵۰ درصد از نیازهای برق کشور از طریق انرژی هسته ای است.

اسلامی در مصاحبه اختصاصی با اسپوتنیک، درمورد اختلاف اخیر ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اینکه چرا ایران گزارش دسترسی به دوربین‌های نظارتی در مجتمع کرج را غیرسازنده می‌داند، توضیح داد.

وی ادعای کشف مقادیری ذرات اورانیوم با منشا انسانی در سه سایت ایران را که به آژانس گزارش نشده است، رد و تاکید کرد که تهران به غنی‌سازی اورانیوم ادامه می‌دهد اما از آن هرگز برای ساخت سلاح هسته‌ای استفاده نخواهد کرد.

اسلامی در پاسخ به پرسش خبرنگار اسپوتنیک مبنی بر اولویت‌های مدنظر سازمان انرژی اتمی ایران گفت: ایران درحال‌حاضر با نیاز شدید به برق مواجه است، از اینرو ما هدف را تامین ۵۰ درصد تقاضای کشور برای ۱۰ هزار تا ۱۶ هزار مگاوات برق با ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای جدید با ظرفیت ترکیبی ۸ هزار مگاوات تعیین کرده‌ایم.

وی افزود: این مسئله درحال‌حاضر هدف اصلی سازمان انرژی اتمی ایران است و دومین اولویت این سازمان توسعه تولید داروهای پرتوزا و تولید ژنراتورهای ردیاب پرتویی است. امروزه این محصولات هسته‌ای باید به طور فعالانه‌ای در کشور ما در بخش پزشکی، صنعت، کشاورزی و محیط‌زیست استفاده شود.

همه کشورها حق کامل برای استفاده از فناوری‌های پیشرفته هسته‌ای را دارند

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درمورد اینکه آیا هر کشوری باید به انرژی هسته‌ای دسترسی داشته و توان استفاده از آن را داشته باشد، گفت: البته همه کشورها حق کامل برای استفاده از فناوری‌های پیشرفته هسته‌ای را دارند. این حق در اساسنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قید شده است. بعلاوه، آژانس باید کشورها را به توسعه پروژه‌های هسته‌ای ترغیب و با تخصص و حتی فناوری‌های لازم به کشورها در این زمینه کمک کند.

وی افزود: آژانس طبق اساسنامه‌اش باید از همه کشورها در زمینه آموزش و حوزه‌های تحقیقاتی برای تولید انرژی هسته‌ای مسالمت آمیز حمایت و مساعدت کند. البته این امر در درجه اول در مورد کشورهایی صدق می‌کند که در آن توسعه اقتصادی پایدار و عادی وجود دارد، کشورهایی که درگیری‌های نظامی در آن روی نمی‌دهد و دموکراسی و حاکمیت مردم در آن برقرار است.

خبرنگار اسپوتنیک از اسلامی پرسید از نظر شما قدرت هسته‌ای ایران چه تغییری کرده؟ و این قدرت برای کشور چه کاری انجام داده است؟. برای سال ها، برنامه هسته‌ای ایران منحصرا از جنبه منفی در صدر اخبار بوده است.

اسلامی در این زمینه گفت: برای تقریبا ۴۰ سال، پیشرفت ایران در هر حوزه‌ای با انتقادهای ناعادلانه و شدید غرب مواجه شده است. این مسئله صرفا درمورد قدرت هسته‌ای نیست. آنها (غرب) نمی‌خواهند کشورهای دیگر به فناوری‌های پیشرفته در زمینه انرژی هسته‌ای دسترسی داشته باشند. از نظر آنها، همه پیشرفت‌ها و کشفیات در این زمینه باید انحصارا تحت کنترل و نظارت آنها باشد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ادامه داد: ایران یک کشور ثروتمند است، نه تنها از نظر منابع طبیعی بلکه به واسطه پتانسیل بالای انسانی. این امر به ایران امکان داده است دانش خود را در زمینه تولید اتم صلح آمیز بومی‌سازی کند، فناوری هسته‌ای را به تنهایی توسعه بخشد و پایگاه آموزش علمی خود را در زمینه انرژی هسته‌ای تاسیس کند.

آیا ایران قصد دارد ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم را افزایش دهد؟

وی تصریح کرد: کشور توانسته نخستین نیروگاه هسته‌ای‌اش را با مشارکت متخصصان روسی بسازد، بدین معنی که توجه سرمایه‌گذاری خارجی را در این زمینه جلب کند تا به سطح خودکفایی انرژی هسته‌ای صلح آمیز برای تامین نیازهای مردم خود چه در زمینه سوخت و چه در زمینه ایزوتوپ‌ها و توسعه پزشکی هسته‌ای دست یابد. در همین حال، ایران به مدت ۵۰ سال عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بوده و در این مدت زمان تنها کشور ما هدف حملات متعدد و انتقادها به خاطر انرژی هسته‌ای قرار گرفته است.

خبرنگار اسپوتنیک از اسلامی در مورد برنامه‌های ایران در زمینه توسعه قدرت هسته‌ای پرسید و اینکه آیا ایران قصد دارد ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم را افزایش دهد و تهران درنظر دارد به چه سطحی از اورانیوم غنی شده برسد؟

اسلامی در پاسخ گفت: ایران در چارچوب معاهده ان پی تی که عضوی از آن است، عمل می‌کند. ایران متعهد است که سلاح هسته‌ای را تولید یا تکثیر نکند. ایران به پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای متعهد است، بعلاوه، طبق قانون جمهوری اسلامی و فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی، تولید سلاح هسته‌ای حرام است. از این رو، برنامه هسته‌ای ما انحصارا مسالمت آمیز است و ما اورانیوم را به نحوی غنی می‌کنیم که از سطح مجاز عبور نکند.

خبرنگار اسپوتنیک در ادامه این مسئله را مطرح کرد که رافائل گروسی مدیرکل آژانس به تازگی گزارشی ارائه داد مبنی بر اینکه ایران دسترسی بازرسان آژانس به دوربین‌های نظارتی در تاسیسات هسته‌ای کرج را ممنوع کرده است، چرا ایران این گزارش را کذب و غیرسازنده خوانده است؟

منافقین به آژانس اطلاعات دروغ می‌دهند

اسلامی گفت: طبق ان پی تی و همچنین به موجب توافقنامه پادمان‌های جامع، بازرسان آژانس سال هاست که به صورت حضوری و با استفاده از دوربین‌های نظارتی، عملیات نظارت را انجام داده‌اند. این امر نه فقط در سایت‌های ایران بلکه در دیگر کشورهای عضو ان پی تی مطابق با اساسنامه آژانس انجام شده است. متاسفانه رژیم‌ها یا کشورهایی که نسبت به ما خصومت دارند، عمدا و به طور غیرقانونی این فرآیند را سیاسی می‌کنند که این نوعی تبعیض است. ایران تاکنون نهایت خویشتنداری را برای حفظ اعتبار خود نشان داده است.

اسلامی در پاسخ به پرسش خبرنگار اسپوتنیک مبنی بر توضیح در مورد گزارش مدیرکل آژانس درمورد کشف مقادیر زیادی ذرات اورانیوم دست ساز در خاک ایران در سه سایت که به آژانس گزارش نشده است، گفت: متاسفانه این اخبار دروغ از طرف اعضای یک گروه تروریستی (منافقین) که اکنون در کشورهای اروپایی پناه گرفته اند، ترویج می‌شود.

آنها در تلاش برای ارائه اسناد دروغین و تصاویر ماهواره‌ای ادعایی هستند که صحت شان تایید نمی‌شود. این تصاویر در سال‌های ۱۹۹۰ گرفته شده است، اما آنها آن را درحال‌حاضر ارائه می‌دهند. آژانس به عنوان یک نهاد بین‌المللی نباید فریب بخورد و بازیچه دست این گروه تروریستی شود.

اسلامی در پایان این مصاحبه به پرسش خبرنگار اسپوتنیک در مورد سابقه طولانی همکاری ایران و روسیه در زمینه انرژی هسته‌ای و موضوعات اصلی این برنامه پاسخ داد و گفت: مهمترین موضوعات، پروژه نیروگاه اتمی بوشهر است که از سه واحد تشکیل می‌شود. واحد یک قبلا وارد چرخه تولید مستقل شده است و درحال‌حاضر ما یک قرارداد جدید برای دو واحد دیگر با ظرفیت ۱۷۰۰ مگاوات در دستور کار داریم.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر