مرور روزنامه‌های صبح امروز یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹

دو تغییر احتمالی انتخابات ۱۴۰۰

دو تغییر احتمالی انتخابات ۱۴۰۰
  • اشتراک‌گذاری
  • ❤️6
  • 👁️1831
  • 💬0

بورسان: اولین روز محدودیت‌های کرونا، انتخابات ۱۴۰۰ در شرایط کرونایی، واکنش به اظهارات مشاور بایدن، هشدار به دولت‌های نفتی، معاملات بورس و تورم آبان مهم‌ترین عناوین مطبوعات امروز بودند.

 

روزنامه ایران در عکس یک خود به دو گزارش پرداخته اولا موضوع «۱۴ تصمیم حمایتی از خانوارها و مشاغل» که دیروز از سوی دولت اعلام شد. ثانیا گزارشی میدانی از وضعیت پایتخت در نخستین روز اعمال محدودیت‌های کرونایی. به گزارش این روزنامه، نظرات متفاوتی نسبت به وضعیت تهران ارائه شده که بعضا آن را شلوغ‌تر و برخی خلوت‌تر از پیش از تعطیلی‌ها عنوان کرده‌اند. 

 

روزنامه اعتماد اما به «دعوا و استعفا در هنگامه کرونا» پرداخته که بحث پرحاشیه استعفای معاون پژوهش و فناوری وزیر بهداشت و دبیر شورای مشورتی بیماری کرونا را مورد ارزیابی قرار داده است. مساله‌ای که در روز آغازین اجرای طرح محدودیت‌های کرونایی با واکنش‌های متعددی مواجه شد. 

 

روزنامه شرق «تاثیرات کرونا بر انتخابات ۱۴۰۰» را بررسی کرده است. در فضای کرونا انتخابات اخیر آمریکا نیز با شگفتی‌های متعددی مواجه شد که عمدتا از تفاوت آرای پستی و صندوقی متاثر بود. این در حالی است که انتخابات در ایران به صورت سنتی و پای صندوق رای انجام می‌شود. به نوشته این روزنامه، با توجه به نارضایتی‌های موجود امکان کاهش مشارکت مشابه انتخابات مجلس در انتخابات ریاست جمهوری نیز وجود داشت که اکنون با شیوع کرونا این نگرانی بیشتر هم شده است. سخنگوی شورای نگهبان گفته که امکان تعویق انتخابات وجود دارد و منع قانونی ندارد. اما این تعویق نمی‌تواند تا پایان کار دولت دوازدهم باشد. همچنین، رئیس ستاد انتخابات کشور گفته که یک پیشنهاد انجام انتخابات در دو روز است که هرچند در قانون نیست، اما ستاد مقابله با کرونا می‌تواند این کار را در صورت نیاز انجام دهد. 

 

روزنامه خراسان با تیتر «تیم بایدن نیامده شرط گذاشت» به اظهارات مشاور سیاست خارجه بایدن که احتمال می‌رود گزینه وزارت خارجه آمریکا نیز باشد پرداخته است. وی اعلام کرده که اگر ایران به اجرای کامل تعهداتش بازگردد، آمریکا هم چنین خواهد کرد. اما ما از برجام مانند یک سکو استفاده می‌کنیم و محدود کردن برنامه موشکی و منطقه‌ای ایران را دنبال می‌کنیم. این در حالی است که هفته گذشته محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان اعلام کرده بود که آمریکا در جایگاهی نیست که بخواهد شرطی برای بازگشت به برجام بگذارد. روزنامه کیهان نیز با تیتر «بایدن می‌گوید تحریم، اصلاح‌طلبان ترجمه می‌کنند گشایش اقتصادی!» به همین مساله اشاره کرده است. 

 

روزنامه دنیای اقتصاد در تیتر یک خود به «شام آخر دولت‌های نفتی» پرداخته که تحلیلی از مجله اکونومیست است. بر اساس این گزارش، کرونا باعث شد تقاضای نفت زودتر از انتظار رو به افول بگذارد و این تهدیدی برای کشورهای نفتی است. کشورهایی که هنوز هم بعضا به امید بهبود درآمدها اقدام به استقراض گسترده کرده تا هزینه‌های جاری را پوشش دهند. این در حالی است که بعید است دوران طلایی نفت تکرار شود و اقتصادهای وابسته به پترودلار باید به فکر اصلاحات اقتصادی باشند. 

دنیای اقتصاد در تیتر بورس خود نیز به «جدال نفس‌گیر در بورس تهران» پرداخته که بحث رکورد معاملاتی بورس دیروز است. 

 

روزنامه همشهری با تیتر «نبض تورم، یک سال پس از افزایش قیمت بنزین» به آمار تورم آبان اشاره کرده که به ۵.۲ درصد ماهانه رسیده است. رقمی که هرچند نسبت به تورم ماهانه ۷ درصدی مهر پایین‌تر است اما همچنان رقم بالایی است. البته باید دقت شود مقایسه تورم با قیمت بنزین اقدامی کارشناسی نیست به ویژه در شرایطی که طی این مدت متغیرهای مهم‌تری مثل نقدینگی و دلار جهش‌های بی‌سابقه‌ای داشته‌اند. 

 

👈👈👈 بررسی اقتصادی روزنامه‌های صبح ایران را به طور کامل هر روز می‌توانید ساعت ۸:۳۰ دقیقه در برنامه زنده شمارش معکوس بورسان ببینید

 

صفحه اول روزنامه ایران یکشنبه ۲ آذر ۹۹
صفحه اول روزنامه اعتماد یکشنبه ۲ آذر ۹۹
صفحه اول روزنامه شرق یکشنبه ۲ آذر ۹۹
صفحه اول روزنامه خراسان یکشنبه ۲ آذر ۹۹
صفحه اول روزنامه کیهان یکشنبه ۲ آذر ۹۹
صفحه اول روزنامه دنیای اقتصاد یکشنبه ۲ آذر ۹۹
صفحه اول روزنامه همشهری یکشنبه ۲ آذر ۹۹
اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
  • مهدی همت پناه

    کاملا مشخصه یا باید بریم زیر نظر امریکا مثل کره جنوبی و ژاپن و متحد امریکا باشیم وگرنه نه دموکرات ها و نه جمهوری خواه ها به هر بهانه ای ایران را تحریم میکنن، اینقدر ترامپ با اعراب و اسرائیل لابی برقرار کرده و امتیاز رد وبدل شده که به این ساده گی توافقی صورت نمیگیره و اگر هم بخواهد بگیره از تمام لحاظ ایران رو خلع سلاح می کنن یعنی یه موشک هم نباید داشته باشه