اسپرسو بورسان چهارشنبه ۷ اردیبهشت؛ آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

ادعای دوگانه بلینکن درباره تحریم‌های سپاه

ادعای دوگانه بلینکن درباره تحریم‌های سپاه
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
وزیر خارجه آمریکا اگرچه مدعی شد گذاشتن سپاه در لیست سازمان‌های تروریستی خارجی از آغاز اشتباه بوده گفت هیچ کدام از تحریم‌های سپاه مغایر با توافق هسته‌ای نیستند.

بورسان: بورس روز گذشته متعادل و مثبت بود. به طوری که شاخص کل رشد ۱۵،۵۲۶ واحدی (معادل ۱.۰۳ درصد) را تجربه کرد. شاخص هم‌وزن هم با رشد ۱.۱۸ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد به ۶۲۱۹ میلیارد تومان رسید. در بین صنایع خودرو و قطعات، شیمیایی و فلزات اساسی در بین نمادها خساپا، پالایش و خودرو بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حدود ۱۶۰ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقوقی به حقیقی در بازار اتفاق افتاد. بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای خساپا و غشهداب بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در نمادهای فملی و شستا داشتند.

وزیر صمت: عوارض پلکانی صادراتی وضع کردیم که نیازهای داخلی کشور آسیب نبیند/ یکی از دلایل گرانی کالاها، مسائل جهانی است.

عضو کمیسیون اقتصادی: متاسفانه کمتر از یک درصد از قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی تاکنون محقق شده است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی: ‌۵ میلیون جامانده تا پایان امسال سهام عدالت می‌گیرند.

بانک مرکزی اعلام کرد: امکان وثیقه سهام عدالت و اوراق بورسی برای وام ۲۰۰ میلیون تومانی فراهم شده است.

رییس سازمان بورس: حذف کامل دامنه نوسان نیازمند الزاماتی است و دامنه نوسان را تا پایان سال ۱۴۰۱ به ۱۰ درصد افزایش دهیم.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران: خط فقر مسکن استان تهران بالاترین رقم را در میان استان‌های کشور دارد که حدود ۸۰ درصد است.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی: دستمزد کارگران حداکثر ۳۶ درصد از هزینه یک خانوار معمولی را پوشش می‌دهد.

همتی، رییس کل سابق بانک مرکزی: طبق آمار اعلامی بانک مرکزی رشد پایه پولی در پایان سال ۱۴۰۰ از ۳۱ درصد فراتر رفته و لذا دراسفند ماه نسبت به بهمن ۱۴۰۰، ۵ واحد درصد هم اضافه شده است.

مدیر ابزارهای مالی فرابورس ایران: در پایان اسفندماه سال ۱۴۰۰ بازار اوراق بدهی شرکت فرابورس ایران که نسبت به زمان مشابه سال گذشته شاهد رشد ۵۹ درصدی بوده است.

مرتضوی معاون اجرایی سابق رئیس‌جمهور: من و رضایی، معاون اقتصادی رئیس‌جمهور خودمان خواستار خروج از ترکیب کمیسیون اقتصادی دولت شدیم.

قیمت دلار در یک هفته اخیر نوسان محدودی داشت، اما دیروز دوباره برای ساعاتی در کانال ۲۸ هزار تومان قرار گرفت.

بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در یک جلسه استماع تأکید کرد که واشنگتن بازگشت به برجام را بهترین مسیر در خصوص برنامه هسته‌ای ایران می‌داند. او همچنین گفت که توافق هسته‌ای با ایران اثری بر توانایی آمریکا جهت مقابله با «سایر فعالیت‌های مخرب ایران» نخواهد داشت.

بلینکن: ایران می داند چه گام‌هایی باید بردارد تا ما هم سپاه را از لیست سازمان‌های تروریستی خارجی حذف کنیم./ گذاشتن سپاه در این لیست از آغاز اشتباه بوده چون فایده اش از هزینه‌‌اش کمتر است چرا که تنها نتیجه عملی آن ممنوعیت سفر اعضای سپاه به آمریکا بوده در حالی که فرماندهان آن اصلا قصد چنین سفری ندارند.

بلینکن: در مدت زمان فعالیت این دولت، از میان ۱۰۷ موردی که در فهرست تحریم قرار داده‌ایم ۸۶ مورد علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا بخش‌های آن بوده است./ هیچ کدام از این موارد مغایر با توافق هسته‌ای نیستند/ ایران یک تهدید دائمی علیه مقامات فعلی و سابق آمریکا است.

شبکه خبری العربیه مدعی شد: بازگشت به وین برای نشستی در سطح وزرا برای اعلام توافق احتمالی خواهد بود.

تسنیم به نقل از یک منبع آگاه نزدیک به تیم مذاکره کننده نوشت: رفتن وزرا در صورت توافق به وین، از چند ماه پیش مطرح بوده ولی تاکنون زمان آن نامشخص است و تا زمانی که آمریکا خطوط قرمز ایران را نپذیرد، چنین اتفاقی‌ نمی‌افتد.

۴۲ دیپلمات اروپایی سابق و مقامات امنیت ملی در نامه‌ای از آمریکا و ایران خواستند برای بازگرداندن توافق هسته‌ای ایران بر موانع فائق آیند. در این نامه درباره سپاه پاسداران آمده است: «ما معتقدیم راه‌هایی برای تأمین منافع ضد تروریستی نام‌گذاری کنونی وجود دارد و در عین حال با درخواست خاص ایران موافقت می‌شود و بررسی کامل آنها را ضروری می‌دانیم»

آمیخای اشتاین، خبرنگار صهیونیست به نقل از منابعی گفته همه جزئیات فنی توافق هسته‌ای حل شده و ادعا کرده تنها مسئله باقی‌مانده، بحث حذف سپاه از فهرست «تروریستی» آمریکاست.

رئیس مجلس عراق امروز به تهران سفر می‌کند.

وزیر دفاع چین در رأس یک هیئت بلند پایه دفاعی-نظامی به منظور دیدار و گفت‌وگو با امیر سرتیپ آشتیبانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی امروز به تهران سفر می کند.

وزارت مهاجرین طالبان اعلام کرد، قرار است هیاتی به ریاست سرپرست این وزارت در چند روز آینده به تهران سفر کند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر