یک شرط برای سودآوری مناسب سهام سیمانی

یک شرط برای سودآوری مناسب سهام سیمانی
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: در هفته‌های گذشته اتفاقات جالب توجهی در صنعت سیمان رخ داده است. گرچه همچنان میزان عرضه سیمان در بورس کالا بود اما همچنان تقاضا از عرضه بیشتر بود. در این میان البته دخالت‌های دولتی در حذف سفارشات تقاضا نگرانی تازه در خصوص احتمال ایجاد رانت حتی در معاملات بورس کالا ایجاد کرده بود با این حال قیمت‌های پایه عرضه سیمان می‌تواند چشم‌انداز سودآوری مناسبی را برای این صنعت رقم بزند.

قیمت پایه عرضه سیمان تیپ دو به بیش از ۷۰۰ هزار تومان رسیده است. پیش از این در گزارشی به بهای تمام‌شده هر تن سیمان برای شرکت‌های مختلف برای سال ۱۴۰۱ اشاره شده بود. گرچه انتظار افت محسوس تولید سیمان در عملکرد تیر وجود دارد با این حال عرضه‌های بورس کالا فعلا از وضعیت مناسب حجم فروش خبر می‌دهد.

فروش سیمان با قیمت میانگین بالاتر از ۷۰۰ هزار تومان برای برخی از شرکت‌ها می‌تواند تا ۴۰۰ هزار تومان سود به ازای هر تن سیمان ایجاد کند. البته صنعت سیمان پس از وضعیت نامناسب سال‌های نه‌چندان دور و با توجه به رانت سنگینی که به جای تولیدکننده به واسطه‌ها می‌رسید به صورت کلی با مشکلات زیادی همراه است و نیاز به سرمایه‌گذاری و توسعه این صنعت وجود دارد. به هر حال اگر سود هر تن سیمان در این سطوح برای برخی از شرکت‌های سیمانی باشد منتظر سودهای قابل توجهی برای این صنعت در فصل تابستان بود. البته عملکرد فصل بهار با توجه به سطوح قیمت پایین‌تر شاید چندان جلب توجه نکند. در عین حال با توجه به اهرم عملیاتی بالای صنعت سیمان طبیعتا اگر قیمت فروش سیمان به سطوح پایین‌تری برگردد سود مورد انتظار نیز کاهش خواهد یافت.

در جدول هزینه تولید هر تن محصول تولیدی شرکت‌های سیمانی آورده شده است. باید توجه داشت برخی از شرکت‌ها علاوه بر سیمان خاکستری شاید کلینکر یا سیمان سفید یا حتی آهک به فروش می‌رسانند. در نتیجه در محاسبات مبلغ فروش باید این موضوع لحاظ شود.

Loading...
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر