آیا استخراج بیت کوین هنوز سودآور است؟

سیگنال ماینرها به بیت کوین

سیگنال ماینرها به بیت کوین
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان-ستاره منصوری: با ریزش قیمت بیت کوین درآمد استخراج بیت کوین نیز افت شدیدی داشته، به طوری که ۷۵ درصد از سودآوری این صنعت کاسته شده است.

در مقیاس جهانی میانگین هزینه‌های استخراج از قیمت بیت کوین فراتر رفته است.

با پیشرفت تکنولوژی و ورود دستگاه‌های جدید و قدرتمند سهم ماینرهای قدیمی از ماین کردن کاهش میابد، کما اینکه ماینرهای کار کرده، دچار استهلاک نیز شده‌اند و این موضوع خواه ناخواه بر میزان سودآوری آنها تاثیر گذار است.

از طرف دیگر میزان سختی استخراج رو به افزایش است و دستگاه‌های قدیمی عملکرد ضعیف‌تری دارند لذا بالطبع میزان بازدهیآنها نیز کمتر است، بنابراین در شرایط فعلی احتمال اینکه این دستگاه‌ها خاموش شوند در سطح بالایی قرار دارد.

لذا غیر از ضرر و زیانی که ناشی از کاهش قیمت، متوجه این صنعت می‌شود، ترک بازار توسط ماینرهای ضعیفتر نیز به وقوع خواهد پیوست و این گروه اولین متضرران بزرگ این حوزه هستند.

در این شرایط اغلب افراد تمایل به خرید خود بیت کوین دارند تا ماین کردن.

البته بحث ماین کردن در ایران و هزینه‌های آن می‌تواند تا حدی متفاوت باشد.

سیکل‌های بازار

در تمام تاریخ کریپتوکارنسی زمان‌های کمتری بوده است که میانگین هزینه‌های استخراج بیت کوین از قیمت آن بالاتر باشد و تقریبا صرفه نداشته باشد.

این اتفاق در گذشته معمولا در سیکل‌های نزولی رخ داده و باعث خاموش شدن تعداد زیادی ماینر و درنتیجه کاهش هش ریت گردیده است.

اما نکته قابل توجه این است که معمولا این اتفاق درانتهای روند نزولی رخ می‌دهد و همچنین بعد از آن قیمت‌ ریزش چندانی نداشته است. بنابراین اگر مجددا تاریخ تکرار شود، می‌توان انتظار داشت که قیمت از ۱۸ هزار دلار افت خیلی شدید نداشته باشد. اما از لحاظ زمانی ممکن است چندین ماه در این محدوده باقی بماند.

Loading...
متوسط هزینه استخراج بیت کوین

استخراج کنندگان بازیگران حرفه‌ای این بازار

گاهی اوقات برای بررسی دقیق‌تر شرایط بازار بهتر است رفتار استخراج کنندگان را به عنوان بازیگران حرفه‌ای این در نظر گرفت. در فروردین ماه که قیمت بیت کوین رشد نسبی تجربه کرد و به ۴۷ هزار دلار رسید، ماینرها فروش نسبتا زیادی انجام دادند. این رفتار را می‌توان به این گونه تفسیر کرد که آنها ۴۷ هزار دلار را سقف قیمتی جدیدی ارزیابی کردند و در این قیمت قسمتی از دارایی خود را به فروش رساندند. این موضوع در شاخص MPI به خوبی نشان داده شده است.

همچنین این شاخص در چند روز گذشته اندکی بالاتری از میانگین بوده که نشان دهنده افزایش فروش از سمت استخراج کنندگان است.

Loading...
شاخص موقعیت فروش ماینرها

به طور خلاصه در قیمت‌های کنونی ماین کردن صرفه چندانی ندارد و ممکن است مطابق با چرخه‌های قبلی بسیاری از استخراج کنندگان دستگاه‌های خود را خاموش کنند. اما این می‌تواند نشانه این باشد که به پایان دوران خرسی نزدیک شده‌ایم، چرا که در گذشته در پایان سیکل این اتفاق رخ داده است. از طرف دیگر در چنین شرایطی افراد ترجیح می‌دهند به جای ماین کردن به خرید خود بیت کوین بپردازند که می‌تواند سبب ایجاد تقاضا برای بیت کوین شود و بر قیمت آن تاثیرگذار باشد اما نیاز به اندکی زمان داد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر