ماجرای انفجار تاسیسات هسته‌ای اسرائيل چه بود؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 💜1
  • 👁️1614
  • 💬0

بورسان:‌ شب گذشته منابع خبری از شنیده شدن صدای انفجار در نزدیکی تاسیسات هسته‌ای «دیمونا» رژیم صهیونیستی خبر دادند. لحظاتی بعد از این حادثه، اسرائیل اقدام به بمباران مناطقی در جنوب دمشق، پایتخت سوریه کرد. این درحالی است که سوریه اعلام کرده یک فروند موشک به‌صورت غیرعمدی از سوریه به سمت منطقه نقب در نزدیکی دیمونا شلیک شده است.

به گزارش رویترز، ساعات اولیه بامداد پنجشنبه، رسانه‌های اسراییلی اعلام کردند که به نظر می‌رسد دست کم یک موشک به سمت تاسیسات هسته‌ای دیمونا در مرکز فلسطین اشغالی شلیک شده است.

برخی از رسانه‌های رژیم صهیونیستی گزارش دادند که تنها یک گلوله خمپاره از غزه به سمت منطقه دیمونا شلیک شده است.

این در حالی است که وبگاه عبری زبان «روترنت» از یکی از ساکنان منطقه ابوقرینات نقل کرد که این آژیر خطر در پی وقوع یک انفجار شدید به صدا درآمده است و شدت انفجار به حدی بود که «خانه‌های ما به لرزه درآمد».

برخی دیگر از منابع اسرائیلی می‌گویند که انفجار منطقه دیمونا ناشی از حملات راکتی نبوده است، چراکه در چندین منطقه از جمله «قدس»، «بئر السبع»، «کریات» و «مودیعین» هم صدای این انفجار شنیده شده است.

برخی رسانه‌های اسرائیلی نیز از رهگیری یک فروند موشک توسط سامانه‌های پاتریوت اسراییل در نزدیکی تأسیسات هسته‌ای دیمونا خبر دادند. در مناطق مرکزی سرزمین‌های اشغالی هم آژیر خطر به صدا در آمد.

ساعاتی بعد، رادیو ارتش اسرائیل در اولین واکنش اعلام کرد، "آنچه اتفاق افتاده به نوار غزه مرتبط نیست" و گمانه زنی‌ها درباره اینکه احتمالا حمله‌ای از خاک سوریه یا لبنان انجام شده باشد، تقویت شد.

لحظاتی بعد از بیانیه ارتش، رژیم صهیونیستی دست به حملاتی علیه برخی مواضع در جنوب دمشق زد. حملاتی که به گفته مسئولان سوری 4 زخمی بر جای گذاشته و جز خسارات مالی تلفات جانی نداشت.

خبرگزاری رسمی سوریه از مقابله پدافند هوایی این کشور با "حمله موشکی اسراییل به منطقه الضمیر" در حومه دمشق خبر داد.

ساعاتی بعد سخنگوی ارتش اسرائیل مدعی شد یک موشک زمین به هوا از خاک سوریه به داخل اسرائیل شلیک شده که در منطقه بیابانی نقب سقوط کرده است.

او گفت: در پاسخ به این اقدام ارتش اسرائیل سامانه پرتاب موشک و چند سامانه موشکی دیگر را در نزدیکی پایتخت سوریه هدف قرار داده است.

صبح روز چهارشنبه نیز انفجاری در یکی از مراکز صنایع نظامی حساس ( کارخانه صنایع موشکی) در مرکز رژیم صهیونیستی به وقوع پیوست که هنوز علت آن مشخص نشده است.

شلیک سرگردان سوریه یا واکنش به حمله هوایی اسرائیل؟

در ادامه این حملات، جنگنده‌های اسرائیلی بامداد امروز منطقه «الضمیر» در حومه دمشق را هدف حملات هوایی خود قرار داد که با واکنش پدافندی ارتش سوریه مواجه شد.

یک منبع نظامی ارتش سوریه به خبرگزاری سانا گفت که اسرائیل راس ساعت 01:38 بامداد پنجشنبه از سمت جولان اشغالی چند موشک به حومه دمشق شلیک کرد.

منبع سوریه تأکید کرد که پدافند هوایی ارتش سوریه موفق شدند چند موشک شلیک شده را قبل از اصابت به زمین هدف قرار دهد.

منبع نظامی همچنین گفت که این حمله هوایی اسرائیل به زخمی شدن چهار سرباز سوری منجر شده و خسارت مادی نیز به همراه داشته است.

همزمان ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد که یک فروند موشک به‌صورت غیرعمدی از سوریه به سمت منطقه نقب در نزدیکی دیمونا شلیک شده است.

سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی گفت که این موشک در واکنش به حمله هوایی اسرائیل به حومه دمشق و از سوی سامانه پدافندی ارتش سوریه شلیک شده و به منطقه دیمونا اصابت کرده است.

اولین واکنش رسمی اسرائیل به انفجار دیمونا

ارتش رژیم صهیونیستی به انفجار صورت گرفته در نزدیکی تاسیسات هسته‌ای دیمونا در جنوب اراضی اشغالی واکنش نشان داده و آن را حمله موشکی از جانب سوریه دانست.

به گزارش عربی 21، «آویخای ادرعی» سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی در اولین واکنش به انفجار صورت گرفته در نزدیک تاسیسات هسته‌ای دیمونا در جنوب فلسطین اشغالی اعلام کرد که موشک پرتاب شده از نوع موشک زمین به هوا (اس ای 5) بوده است.

سخنگوی ارتش رژیم اشغالگر همچنین گفت اتفاقی که افتاده مربوط به نوار غزه نیست.

او در ادامه مدعی شد که پدافند هوایی این رژیم موشکی را که از سمت سوریه به سمت اراضی اشغالی شلیک شده را رصد کرده است.

«بوعاز جولان» روزنامه‌نگار صهیونیست در این خصوص گفت که به دنبال این حمله موشکی شماری از نیروهای ذخیره ارتش اسرائیل احضار شدند.

صبح روز چهارشنبه نیز انفجاری در یکی از مراکز صنایع نظامی حساس ( کارخانه صنایع موشکی) در مرکز رژیم صهیونیستی به وقوع پیوست که هنوز علت آن مشخص نشده است.

جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه: ‌گروه‌های مقاومت ‌‌کنار مقرهای رژیم صهیونیستی قرار دارند

سردار محمدرضا فلاح‌زاده، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح امروز در مراسم گرامیداشت شهید سردار سید محمد حجازی گفت: رژیم غاصب صهیونیستی بداند که گروه‌های مقاومت در جای‌جای کره خاکی در کنار مقرهای شما قرار دارد و هر لحظه شما را به افول نزدیک‌تر می‌کنند.

منبع: تسنیم

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر