متقاضیان پیش‌فروش خودرو بخوانند

ریسک خرید خودرو در طرح پیش‌فروش چقدر است؟

ریسک خرید خودرو در طرح پیش‌فروش چقدر است؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان : تأخیر در تحویل خودروهای پیش‌فروش شده در کنار اخباری که از تعویض خودروهای ثبت‌نامی به گوش می‌رسد و گله و شکایت خریداران، این سوال را ایجاد می‌کند که آیا خودرو ثبت‌نام کنیم یا نه؟ آیا خودروسازان که در میانه تحریم، برای تأمین قطعات خود دچار مشکل شده‌اند، می‌توانند خودروهای سفارشی را تحویل دهند یا بازهم با این بهانه، خودروها را جابه‌جا می‌کنند؟

همه‌چیز در کمیته خودرو چک می‌شود

احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان در گفت‌وگو با «بورسان» با تأیید اینکه برخی از خودروسازان نتوانسته‌اند خودروی پیش‌فروش شده را تحویل مشتری بدهند، می‌گوید: «خودروسازان برای پیش‌فروش خودرو از وزارت صمت و کمیته خودرو که متشکل از نمایندگان دستگاه‌های مختلف هستند، مجوز دریافت می‌کنند. در این جلسات بررسی می‌شود که قطعات خودروهای موردنظر سفارش شده و در دسترس باشد یا اینکه به علت تحریم‌ها به تعویق می‌خورد. بنابراین برای آن برنامه‌ریزی کامل انجام می‌شود.»

به شانس خود رجوع کنید

نعمت‌بخش با بیان اینکه هیچ بقالی نمی‌گوید که ماست من ترش است، ادامه می‌دهد: «به هر حال این را هم باید در نظر گرفت که خودروسازان چندین سال است که خودرو پیش‌فروش کرده و تحویل مردم می‌دهند. حالا اینکه گاهی مدل خودروهای سفارشی تغییر می‌کند هم محتمل است، بالاخره در هر کاری مشکلاتی هم رخ می‌دهد. این اتفاق شاید فقط برای ۵درصد خودروهای پیش‌فروشی رخ دهد. دیگر بستگی به شانس طرف دارد.»

ریسک پیش‌فروش خودرو

فربد زاوه، کارشناس خودرو در گفت‌وگو با «بورسان» یا یادآوری ریسک پیش‌خرید خودرو می‌گوید: «افرادی که پیش‌فروش خودرو ثبت‌نام می‌کنند، عموما به فکر فاصله قیمتی خودرو ثبت‌نامی با بازار آزاد هستند. همیشه بین میزان سود و ریسک، رابطه مستقیم وجود دارد. هرچه میزان سود شما افزایش یابد، طبیعی است که میزان ریسک نیز افزایش می‌یابد.»

او بر همین اساس هم یادآور می‌شود: «در حال حاضر وضعیت مالی هر دو خودروساز بزرگ کشور نامطلوب است و بدهی هر دو آنها از میزان دارایی‌شان بیشتر است. بنابراین کسانی که برای پیش‌فروش خودرو اقدام می‌کنند باید در نظر بگیرند که با شرکت‌هایی وارد معامله می‌شوند که میزان زیان آنها از دارایی‌شان بیشتر است. بنابراین ریسک آن را نیز باید بپذیرند که یا به موقع خودرو را تحویل ندهند یا آن چیزی‌ که ثبت‌نام کرده‌اند را تحویل نگیرند. بنابراین همه این اتفاقات محتمل است و با علم به این موضوع، ثبت‌نام کنند.»

او با کنایه به دبیر انجمن خودروسازان می‌گوید: «اینکه می‌گویند ریسک ۵درصد چیزی نیست، قابل تأمل است. مطمئنا اگر احتمال ۵ درصد باشد که حقوقشان را ندهند، آن موقع موضوع فرق می‌کند و اینگونه فرمایش نمی‌کنند!»

با این جمع‌بندی می‌توان گفت که احتمالا صفر تا صد تصمیم برای ثبت‌نام پیش‌فروش خودرو بر خریدران محول می‌شود.

به گزارش بورسان، عدم تحویل به‌موقع خودروهای ثبت‌نام شده و گاها نگرانی از تحویل خودروهای ثبت‌نامی و جایگزینی آنها، بار دیگر تبدیل به دغدغه عمومی شده است. یکی از عواملی که موجب می‌شود خودروهای ثبت‌نام شده به موقع تحویل نشوند یا آنکه تغییر مدل رخ دهد، تحریم‌ها و عدم تأمین به‌موقع قطعات است.

نکته آن است که برخی خریداران می‌گویند حتی مابه‌التفاوت قیمت خودروهای ثبت‌نامی را به‌صورت کامل پرداخت کرد‌ه‌اند، اما خبری از تحویل خودروها نیست! در چنین شرایطی برخی می‌گویند با افزایش قیمت خودرو، شاید خرید نقدی خودرو به‌صرفه‌تر از خودروهای ثبت‌نامی بود.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر