در دیدار با نخبگان و استعدادهای برتر مطرح شد

اظهارات مهم رهبری درباره ممنوعیت واردات کالا

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
جمعی از نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی صبح امروز (چهارشنبه)، با حضور در حسینیه‌ی امام خمینی (ره) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دیدار کردند. در این دیدار رهبری بار دیگر بر ممنوعیت انواع مشابه کالاهای ساخت داخل تاکید کرد.

رهبر انقلاب، صبح امروز در دیدار نخبگان و استعدادهای برتر علمی:

یک شرط لازم برای تقویت شرکتهای دانش‌بنیان این است که بتوانیم محصولات آنها را در داخل کشور رایج کنیم. راهش این است که تولیدی که او میکند دیگر واردات نداشته باشد، باز یک عده‌ای جنجال نکنند مثل قضیه‌ی لوازم خانگی که چرا شما گفتید که لوازم خانگیِ فلان کشور را مثلاً‌ فرض کنید که نیاورند؛ لازمه‌ی رشد شرکتهای داخلی و تقویت آنها این است که بازار داخل را در اختیار تولید داخلی بگذاریم.

بخصوص دولتها و سازمانهای بزرگ که اینها بزرگترین مشتری اینهایند. دیگر واردات کمر اینها را نشکند.

وقتی ما که میگوییم واردات جلویش گرفته بشود درواقع به کمک تولید کارخانه‌ی داخلی و بنگاه داخلی داریم حرف میزنیم، آن بنگاه داخلی هم وظائفی دارد، آنها هم باز قیمتها را گران نکنند، کیفیت را پایین نیاورند که به کلی بی‌فایده بشود آن توصیه‌ای که شده است.

تشویق نخبگان به خروج از کشور خیانت است

در بعضی از دانشگاهها عناصری هستند که جوان نخبه را تشویق میکنند به ترک کشور، من صریح میگویم این خیانت است، این خیانت است، این دشمنی با کشور است، دوستی با آن جوان هم نیست.

یک وقت هست که یک دانشجویی بر اساس نیازهای فکریش یا بحث خانوادگی‌اش مایل است برود در یک کشوری تحصیل کند، این اشکالی ندارد، بنده بارهای گفتم این مانعی ندارد؛ عمده این است که فراموش نکند که بدهکار کشورش هست و درس بخوانند برگردند بیایند. لکن آن چیزی که اشکال دارد مهاجر فرستی است.

نخبگان آفرینش علم کنند

بحث آفرینش علمی مهم است. امروز کارهای علمی زیادی در کشور میشود اما این کارها غالباً متفرعات بر #آفرینش_علمی دیگران است. نیروی انرژی هسته‌ای را مثلاً‌ فرض کنید کسی کشف کرده، ما امروز داریم روی این کار میکنیم. آنچه که نیاز هست و بایستی انجام بگیرد آفرینش علم است، باید خلّاق باشید، باید تولید کنید علم را که غالباً‌ از کشف یک نیرویی در طبیعت به وجود می‌آید. یعنی نوآوری در علم ناشی از این است که یک ناموسی را، یک قانونی را که در طبیعت وجود دارد و تا امروز کشف نشده، شما کشف میکنید، براساس آن تولید علم میشود، براساس آن فناوری‌های متعددی بوجود می‌آید. باید دنبال این باشید. یعنی جوان نخبه‌ی ما باید دنبال خلاقیت در دانش باشد.

استعدادهای ایران از متوسط جهانی بیشتر است

نخبگی یک نعمت الهی است، یک موهبت خدایی است. نعمت الهی را باید شکر کرد. آن چیزی که نخبه را نخبه می‌کند، صرفاً استعداد و ظرفیت ذهنی نیست. خیلی‌ها هستند استعداد دارند، ظرفیت ذهنی هم دارند و این ضایع می‌شود. آن چیزی که نخبه را نخبه می‌کند، علاوه‌ی بر استعداد و ظرفیت ذهنی، قدرشناسی از این حقیقت و از این نعمت است.

کشور ما از لحاظ استعداد ذهنی از متوسط جهان بالاتر است این ادعا نیست، این چیز ثابت شده است و مسلم است یعنی بالقوه‌ کشور ما نخبه است، ملت ما بالقوه نخبه است. یک بخش مهم جنگ نرم استعمارگران هم امروز و هم همیشه، که امروز هم هست، در گذشته هم بیشتر بوده، عبارت است از اینکه ملت را - حالا ملت ما را یا هر ملتی را که دارای استعدادی است- از استعداد خودش غافل کنند، او را بی‌اعتنا کنند به آن استعداد یا حتی به وضعی برسانند که خود او منکر این استعداد بشود. وقتی که غفلت از توانایی خود بر ملتی حاکم شد غارت آن ملت آسان می‌شود. غفلت مقدمه‌ی غارت است، غارت افزایش دهنده‌ی غفلت است. غفلت و غارت باهمدیگر همراهند.

منبع: سایت رهبر معظم انقلاب

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر