خبرنامه اقتصاد ایران - یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

نرخ سود ۵۵ درصدی تورم را کنترل می‌کند؟

سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد در ۱۸ آبان مطلبی با تیتر «چرا تورم چنین شد؟» منتشر کرده که، با استناد به قاعده تیلور، مهم‌ترین پیشنهاد سیاستی آن برای کنترل تورم افزایش نرخ سود بین بانکی به بالای ۵۵ درصد است. اما مساله اساسی آن است که واضع قاعده تیلور، یعنی جان تیلور، مقاله‌ای در سال ۲۰۱۹ منتشر کرده که نشان داده در اقتصادهای با تورم بالا، به دلیل پر نوسان بودن انتظارات تورمی رابطه نرخ تورم و نرخ سود چندان معنی‌دار نیست و به همین دلیل نمی‌توان به وسیله افزایش نرخ سود تورم را کنترل کرد و توصیه به افزایش نرخ سود کاملا رهزن و تا حدی غیر مسولانه است.

کیش پول‌های بورسی به سوی سفته‌بازی

بورس تهران امروز گرچه رشد اندکی (۰.۲ درصد) را تجربه کرد اما همچنان فضای تردید نسبت به ریسک‌های موجود در بازار میان معامله‌گران سهام مشهود است. در این خصوص بسیاری از کارشناسان بلاتکلیفی و برخوردهای قهری دولت با اقتصاد را ریسک کلان بازار سهام مطرح می‌کنند. همین موضوع می‌توان پول و سرمایه را از بازار سهام به سمت بازارهای دیگر سوق دهد. خروج سرمایه‌ها از سهام به قصد سفته‌بازی در سایر بازارها مانند طلا و ارز می‌تواند التهاب اقتصاد کشور را تشدید کند.

ایست کامیون‌های ایرانی پشت مرزها

در یکسال و نیم اخیر نام پنج کشور را در مسیر ترانزیت کامیون‌های ایرانی زیاد شنیده‌ایم؛ ترکیه، آذربایجان، ترکمنستان، افغانستان و اخیرا پاکستان. این‌ها مسیرهایی است که گاهی خبر می‌رسد که کامیون‌داران ایرانی پشت مرز آنها مانده و اجازه ورود نیافته‌اند. تکرار این اتفاقات این سوال را ایجاد می‌کند که آیا مسئله خاصی در میان است که در بازه کوتاه زمانی، خبر ممنوعیت ورود کامیون‌داران ایرانی به کشورهای همسایه بیش از پیش شنیده می‌شود؟ مدیرکل ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی سازمان راهداری می‌گوید نمی‌توان ریشه مشترکی برای این اتفاقات پیدا کرد و عمدتا مشکلات پایداری نبوده و به مرور حل شده‌اند. با این حال یک وجه اشتراک را به یاد می‌آورد: «تحریم».

رانت‌هایی که از دولت روحانی به رئیسی منتقل شد

در همین چند ماهی که از تشکیل دولت سیزدهم می‌گذرد، تداوم حداقل دو سیاست رانت‌زا در دولت رئیسی مسجل شده است؛ یکی رانت قیر رایگان و دیگری رانت ارز 4200 تومانی . امروز مجلس شورای اسلامی به فوریت لایحه‌ای از دولت رای نداد، لایحه‌ای که در خلال آن دولت خواهان اجازه مجلس برای حذف تخصیص ارز ترجیحی به برخی اقلام کالاهای اساسی شده بود. در عین حال از آنجایی که سازمان بورس انجام معاملات قیر رایگان و تهاتری را نپذیرفته، اعلام شد مجلس شورای اسلامی تصمیم گرفت تا این معاملات خارج از بورس انجام دهد.

طالبان ایران را به پاکستان می‌فروشد؟

مهم‌ترین آثار تغییرات استراتژیک در افغانستان و حکومت طالبان بر منافع ژئواکونومیک ایران چیست؟‌ در بررسی این موضوع باید نقش سه بازیگر اصلی در افغانستان طالبانی را مورد رصد قرار داد؛ پاکستان، چین و هند. نقش هند را در خطر بالقوه طالبان برای توسعه چابهار می‌توان در نظر داشت، اما اهمیت سیاست ابهام‌آلود چین در برابر طالبان و همینطور رقابت سرسختانه پاکستان با ایران که به‌سبب نزدیکی با طالبان جدی‌تر شده است، بسیار بیش از هند است. ایران باید چین را اقناع کند که روایت و تعریف ایران از افغانستان را بپذیرد و از نفوذ روایت پاکستان از افغانستان به چین جلوگیری کند.

این اخبار را در بورسان از دست ندهید:

چرا دلار ۲۸ هزار تومانی نزولی شد؟

برای سرمایه گذاری طلا بخریم یا بیت کوین

نمادهای خودرویی فعلا باز نمی‌شوند

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر