نزدیکی دو رقیب جهانی در آستانه دور هفتم مذاکرات وین

همراهی چین با آمریکا علیه ایران؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
درصورتی‌که واشنگتن و پکن وارد فرایند مذاکراتی در حوزه یارانه‌های صنعتی شوند احتمالاً مواضع چین در مورد ایران و مورد توافق هسته‌اي قدري به ایالات متحده نزدیک خواهد شد.

بورسان : کمتر از دو هفته تا ۸ آذر، آغاز دور هفتم مذاکرات باقی نمانده و به نظر می‌رسد همراهان ایران کم‌کم مواضع‌شان از ایران دور می‌شود.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، و شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین، دوشنبه شب به وقت واشنگتن، یک نشست مجازی را با درخواست برای تبادل بهتر ارتباطات بین دو کشور و «نرده‌های محافظ» برای جلوگیری از وقوع درگیری آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بایدن که از کاخ سفید با همتای چینی خود از طریق یک صفحه تلویزیونی صحبت می‌کرد، گفت که آنها باید «نرده‌های محافظ» ایجاد کنند تا «اطمینان حاصل شود که رقابت بین کشورهای ما، خواسته یا ناخواسته» به درگیری تبدیل نمی‌شود.

رئیس‌جمهوری چین نیز که از پکن در این نشست مجازی صحبت می کرد، جو بایدن را «دوست قدیمی من» خواند، اما گفت این دو کشور رقیب باید همکاری نزدیک‌تری داشته باشند. او گفت: «چین و آمریکا نیاز دارند ارتباطات و همکاری را افزایش دهند.»

اهمیت این نشست مجازی که به گفته تحلیلگران حاکی از تمایل دو کشور برای نزدیک شدن به یکدیگر قلمداد می‌شود در آن است که رهبران دو کشور از زمان آغاز دوره ریاست‌جمهوری جو بایدن تاکنون تنها دو بار به صورت تلفنی گفت‌وگو کرده بودند.

البته گفته می شود که در این گفت‌وگوی مجازی از برجام نیز سخن به میان آمده اما جزئیاتی از آن منتشر نشده است.

علاوه بر آنکه سخنرانی رئیس‌جمهور چین در افتتاحیه چهارمین نمایشگاه واردات این کشور هم حاوی نکات متفاوتی بود و به نوعی سیگنال مثبت از همکاری با آمریکا می‌داد.

آنگونه که شی جین پینگ گفته بود چین به گفت‌وگو در مورد یارانه‌های صنعتی با ایالات متحده آمریکا متمایل شده و اگر تب این جنگ تجاری چین و آمریکا با این مذاکرات، کاهش یابد، دور از انتظار نیست که دو کشور برای منافع اقتصادی بلندمدت یکدیگر، مواضع سیاسی خود را نیز تا اندازه‌ای به یکدیگر نزدیک کنند. اتاق ایران در پایش تجارت جهانی خود به این موضوع پرداخته و هشدار داده: «درصورتی‌که دو کشور وارد فرایند مذاکراتی در این حوزه شوند احتمالاً مواضع چین در مورد ایران و مورد توافق هسته‌ای قدری به ایالات متحده نزدیک خواهد شد.»

ازسویی براساس تحلیل کارشناسان و باتوجه به مواضع اولیانوف، مذاکره‌کننده ارشد روسیه در مذاکرات وین در برابر ایران، برخی تحلیلگران بر این باورند که روسیه هم چندان تمایلی به نزدیکی ایران و غرب ندارد و در عین حال، عجله‌ای نیز برای این اقدام ندارد. حتی برخی اینگونه تحلیل می‌کنند که احتمالا روس‌ها پشت تأخیر در روند مذاکرات با هدف احیای برجام هستند.

حالا اگر مواضع و تحرکات غیررسمی دو یار و همراه ایران در مذاکرات هسته‌ای را در نظر بگیریم، این سوال در ذهن ایجاد می‌شود که برای ادامه مذاکرات، آیا ایران دست بالا را خواهد داشت؟

با این همه، اخیرا وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای اعلام کرده که: «نمایندگان ایران، روسیه و چین طی یک نشست مجازی توافق کرده‌اند که همکاری برای تقویت همکاری و هماهنگی درباره برجام را افزایش دهند.» و حالا مشخص نیست این مواضع رسمی با تحرکات غیررسمی این کشورها چه سنخیتی خواهد داشت.

چین آماده مذاکره در مورد یارانه‌های صنعتی است؟

به گزارش اتاق ایران، سخنرانی رئیس‌جمهور چین در این افتتاحیه از تمایل به مذاکره تجاری با غرب و نکات جدیدی در مورد سیاست تجاری این کشور در برداشت.

به نظر می‌رسد چین نگرش مثبت و فعالی به مذاکره در موضوعاتی همچون اقتصاد دیجیتالی، تجارت و محیط‌زیست، یارانه‌های صنعتی و شرکت‌های دولتی دارد، اما این مذاکرات باید در قالب سازمان تجارت جهانی به‌عنوان کانون شکل‌دهنده به قواعد در این حوزه صورت گیرد و منجر به تقویت نظام تجارت چندجانبه در جهان شود مهم‌تر آنکه ثبات در زنجیره‌های جهانی ارزش را حفظ کند.

تلاش چین برای تجارت با همسایگان

علاوه بر اینکه چین فرصت‌های بازار را با بقیه جهان به اشتراک می‌گذارد و می‌کوشد واردات بیشتری را از کشورهای دیگر صورت دهد. این کشور به‌ویژه بر تجارت گسترده‌تر با همسایگان و واردات بیشتر از این کشورها تأکید دارد.

این کشور به‌صورت فعالانه سیاست درهای باز با استانداردهای بالا را پیگیری می‌کند. در این راستا چین لیست منفی برای سرمایه‌گذاری خارجی را کاهش و گشودگی بخش‌های ارتباطات، بهداشت و سایر حوزه‌های خدماتی را گسترش خواهد داد. محدودیت‌های چین برای سرمایه‌گذاری در بخش خدمات همواره یکی از چالش‌های مذاکرات تجاری این کشور با ایالات متحده و اتحادیه اروپا بوده است.

فرصت چین در تجارت آزاد در غیاب آمریکا

چین برای پیوستن به موافقتنامه جامع و مترقی مشارکت فراپاسیفیکی کوشش خواهد کرد. به‌علاوه چین تمایل دارد به موافقتنامه اقتصاد دیجیتالی بپیوندد. این موافقتنامه اساساً برای مقابله با نفوذ چین و کنار گذاشتن این کشور از روندهای تجارت آزاد در پاسیفیک طراحی شده بود، اما با خروج آمریکا از آن اکنون چین فرصت را برای حضور مناسب می‌بیند.

آمادگی چین برای مذاکره درباره فاز دوم توافق تجاری

اعلام موضع چین مبنی بر امکان مذاکره در مورد یارانه‌های صنعتی بیش از سایر بخش‌های این سخنرانی موردتوجه رسانه‌های جریان اصلی در غرب قرار گرفت. دولت بایدن در ماه‌های اخیر همواره یارانه‌های صنعتی چین را به‌عنوان مهم‌ترین معضل در روابط تجاری این کشور با پکن و به‌طورکلی در اقتصاد جهانی برشمرده است. اگر چین در واقع در پی شکل‌دهی به مذاکره‌ای نتیجه محور در حوزه یارانه‌های صنعتی باشد، امکان توافق موقت با ایالات متحده در حوزه تجاری افزایش می‌یابد و می‌تواند به کاهش تنش در روابط تجاری دو کشور منجر شود. این سخن در آستانه پایان مدت فاز نخست موافقتنامه تجاری چین و ایالات متحده که در دوره ترامپ امضا شد اعلام می‌شود و به‌نوعی آمادگی چین برای مذاکره در مورد فاز دوم توافق تجاری را نشان می‌دهد. درصورتی‌که دو کشور وارد فرایند مذاکراتی در این حوزه شوند احتمالاً مواضع چین در مورد ایران و مورد توافق هسته‌ای قدری به ایالات متحده نزدیک خواهد شد.

در همین رابطه بخوانید:

روسیه با احیای برجام موافق است یا مخالف؟

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر