معرفی بزرگترین ریسک امسال در یک نظرسنجی آمریکایی

بزرگترین ریسک اقتصاد ۲۰۲۱؛ کرونا، تورم یا اوراق بدهی؟

بزرگترین ریسک اقتصاد ۲۰۲۱؛ کرونا، تورم یا اوراق بدهی؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان : نتایج نظرسنجی ماهانه بانک آمریکا از مدیران صندوق‌ها در جهان نشان می‌دهد بزرگترین دامنه ریسک یا tail risk (یک رویداد بعید که می‌تواند موجب زیان یا سود بیش از حد شود) برای اولین بار در بیش از یک سال گذشته دیگر کرونا نیست.

همچنین تعداد بی‌سابقه‌ای از این افراد نسبت به بهبود سریع و پایدار اقتصاد پس از این بحران خوشبین‌اند؛ شاهدی دیگر از آنکه سرمایه‌گذاران حداقل به طور ذهنی دیگر نگران کرونا نیستند.

کدام ریسک جای کرونا را گرفت؟

اما این بار تورم صدر لیست جدی‌ترین ریسک‌ها را به خود اختصاص داده است. ۳۷ درصد مدیرانی که از آن‌ها نظرسنجی شده است، تورم بیش از انتظار را ریسک بزرگ‌تری نسبت به کرونا ارزیابی کرده‌اند. بزرگ‌ترین ریسک از نظر ۳۵ درصد این افراد هم آشفتگی بازار بدهی است.

در واقع آن‌ها نگران شرایطی هستند که در دنیای مالی به آن taper tantrum گفته می‌شود؛ یعنی موج فروش سنگین در اوراق خزانه‌داری که نگرانی از رشد اقتصادی، تورم و نرخ‌های بهره بالاتر موجب آن شده باشد.

اتفاقی که در هفته‌های اخیر هم تا حدی شاهد آن بودیم؛ به دلیل افزایش انتظارات تورمی فروش اوراق به ناگهان شدت گرفت، قیمت آن‌ها کاهش و بازدهیشان افزایش چشمگیری یافت. علت رشد تورم انتظاری هم به تزریق محرک‌های حمایتی سنگین در اقتصادهای دنیا به ویژه آمریکا برمی‌گردد.

Loading...
کرونا برای اولین بار در بیش از یک سال اخیر دیگر بزرگ‌ترین ریسک برای سرمایه‌گذاران نیست

با این حال، انتظارات صعودی با رسیدن بورس آمریکا به اوج‌های جدید و واکسیناسیون گسترده کرونا در سراسر ایالات متحده به وفور مشاهده می‌شود. بررسی بانک آمریکا نشان می‌دهد که به طور خالص ۴۸ درصد از افراد مورد بررسی، بهبود V شکل (یک جهش سریع و پایدار برای اقتصاد) را انتظار دارند؛ در حالی این رقم دقیقا یک سال پیش ۱۰ درصد بود.

Loading...
تعداد بی‌سابقه‌ای از افراد شرکت‌کننده در نظرسنجی انتظار تقویت اقتصاد را دارند

همچنین ۸۹ درصد این مدیران، بهبود سود جهانی را در سال آینده پیش‌بینی می‌کنند که این عدد از اوج‌های پیشین مربوط به فوریه ۲۰۰۲ و دسامبر ۲۰۰۹ بالاتر است.

Loading...
انتظار سود در بالاترین سطح تاریخی است

از سوی دیگر رشد بالاتر و تورم بیشتر ارزیابی غالب آن‌هاست.

Loading...
اکثریت انتظار رشد و تورم ببیشتر از معمول را دارند.

نکته جالب توجه آن است که تنها ۱۵ درصد آن‌ها فکر می‌کنند که بازار سهام با حباب همراه است.

Loading...
تنها 15 درصد افراد بازار سهام آمریکا را دارای حباب دانستند

اما سرمایه‌گذاران اکنون به چه بازاری و کلاس دارایی متمایلند؟ پاسخ بانک آمریکا این است: سهام دوره‌ای یا cyclical (سهم‌هایی که به طور دوره‌ای دچار فراز و فرودهای شدید می‌شوند) که از بهبودی پس از پاندمی نفع می‌برند. در همین حال تمایل مدیران به سهام فناوری به کمترین میزان از ژانویه ۲۰۰۹ رسیده است.

Loading...
تغییرات پوزیشن‌های سرمایه‌گذاران در بازارهای مختلف نسبت به میانگین تاریخی
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر