یارانه نان چقدر می‌شود؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: در اخبار به نقل از نماینده مجلس آمده که به ازای هر نفر سهمیه ۲۵۰ گرم نان در نظر گرفته شده است. البته همچنان نمی‌‌توان به اخبار اعتماد کرد و برخی عنوان می‌کنند که اصلا تعیین سهمیه برای نان فعلا موضوعیت ندارد. به هر حال در رویه حذف دلار ۴۲۰۰ انتظار برای برنامه دولت در خصوص کالای اساسی وجود دارد.

مجلس حدود ۷۱ هزار میلیارد تومان در قانون بودجه برای خرید تضمینی آرد و یارانه نان در نظر گرفته بود. بررسی‌ها نشان می‌دهد که اگر این خبر درست باشد و به ازای هر نفر ایرانی حدود ۲۵۰ گرم نان یارانه‌ای داده شود یارانه بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومانی را دولت باید از جیب خود صرفا در این بخش بدهد (به غیر از خرید تضمینی گندم).

این یارانه اگر به صورت مستقیم و نقدی به عموم پرداخت می‌شد به عدد حدود ۶۰ هزار تومان به ازای هر نفر ایرانی در هر ماه می‌رسیدیم. همان‌طور که پیش از این اشاره شد با حذف ارز ترجیحی برای آرد قیمت هر نان بین ۳ تا ۴ برابر افزایش می‌یابد (نان بربری ۳ هزار تومانی به حدود ۹ هزار تومان می‌رسد).

باید منتظر ماند که سرانجام دولت چه سیاستی را برای ادامه کار در نظر می‌گیرد. با این حال به صورت مشخص و بر اساس تجربه داخلی و جهانی اعطای یارانه به سمت عرضه کالا به جای اختصاص یارانه نقدی و کالایی به مصرف‌کننده با هدررفت زیادی همراه بوده و احتمالا سیاست شکست‌خورده‌ای مانند ۴۲۰۰ خواهد بود.

اما از جمله سیاست‌های شکست‌خورده سهمیه‌بندی می‌توان به سهمیه‌بندی بنزین و گازوییل اشاره کرد که می‌توان دلیل مصرف بالای سوخت در کشور را در افزایش قاچاق سوخت با توجه به سودهای سنگین اشاره کرد. اصرار دولت‌های ایرانی برای جنگ با قیمت‌ها و کنترل نرخ کالاها با استفاده ابزار توزیع جالب توجه است. اصلاح قیمت‌ها قطعا فشار را بر جامعه افزایش خواهد داد. عدم افزایش قیمت‌ها در کوتاه‌مدت احتمالا جامعه را راضی نگه می‌دارد اما آثار مخرب آن مشابه با ۴۲۰۰ در میان‌مدت بسیار زیاد خواهد بود.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر