بورسان - Bourseon

کرونا امید به زندگی را چه تغییری داد؟ + نمودار

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان : مقایسه تأثیر کووید -19 در سراسر کشورها دشوار است. یکی از دلایل این است که ارقام رسمی در مورد مرگ و میر ناشی از ویروس می‌تواند غیرقابل اعتماد باشد. یک دلیل دیگر این است که میزان مرگ و میر بر اساس سن متفاوت است: افراد مسن بیشتر از جوانان در مواجهه با این بیماری می‌میرند. بنابراین تأثیر ویروس بر یک کشور نه تنها به میزان مرگ و میر در هر گروه سنی بستگی دارد، بلکه به ساختار سنی جمعیت آن نیز وابسته است.

مقایسه امید به زندگی زنان و مردان قبل و بعد از کرونا

یک راه ساده برای محاسبه دقیق‌تر، بررسی امید به زندگی است، میانگین سالهایی که یک فرد می‌تواند انتظار زندگی داشته باشد. برای ارزیابی میزان آسیب ناشی از ویروس، تیمی از محققان در بریتانیا، دانمارک و آلمان امید به زندگی را در 28 کشور و ایرلند شمالی را قبل و بعد از شروع همه‌گیری مقایسه کردند.

امید به زندگی در بدو تولد در همه کشورها به جز دو کشور مورد مطالعه بین سالهای 2019 تا 2020 کاهش یافته است. امید به زندگی طی این مدت فقط در دانمارک و نروژ و برای زنان در فنلاند افزایش یافته است. آمریکا که بالاترین آمار مرگ و میر ناشی از کووید -19 را در جهان گزارش کرده است، بدترین وضعیت را تجربه کرد و امید به زندگی مردان هنگام تولد بیش از دو سال کاهش یافته است. در بسیاری از کشورهای دیگر، از جمله ایتالیا، لهستان و اسپانیا امید به زندگی بیش از یک سال کاهش یافته است.

جمعیت‌شناسان عموما شاهد آن بودند که امید به زندگی به طور مداوم در طول زمان افزایش می‌یابد: در قرن بیستم طول عمر در بریتانیا به طور متوسط تقریباً سه سال در هر دهه افزایش داشته است. داده‌های سال 2020 این روند را متوقف می‌کند. امید به زندگی در بدو تولد سال گذشته برای زنان در بیش از نیمی از کشورهای مورد مطالعه و برای مردان در بیش از یک سوم از سطح 2015 کمتر شده است. برای بسیاری از کشورهای اروپای غربی، مانند بلژیک و اسپانیا این سقوط بزرگترین افت در یک سال پس از جنگ جهانی دوم بوده است.

منبع: اکونومیست

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر