انتظار بازار برای شفاف‌سازی بفجر و مبین

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان:‌ پاییز سال گذشته بود که بورسان در مصاحبه با نائب رییس شورای رقابت به موضوع نرخ یوتیلیتی‌ها و مبنای غیرموجه آن پرداخت. بعد از آن بود که با پیگیری‌های‌ کارشناسان و سهامداران فرمول قیمت‌گذاری محصولات این شرکت‌ها تغییر کرد و شکل منطقی‌تری گرفت. بنا به توضیحات مندرج در گزارش‌های تفسیری این دو شرکت و گفته‌های مسئولین مربوطه، دستورالعمل جدید به شرکت‌ها ابلاغ شده است. با این که این دستورالعمل مستقیما مبلغ فروش شرکت‌ها را تعیین می‌کند و مهم‌ترین مورد در صورت‌های مالی این شرکت‌هاست هنوز خبری از جزئیات این فرمول نیست. در حالی که حق مسلم سهامداران این شرکت‌هاست که در اسرع وقت در جریان چنین جزئیاتی قرار بگیرند.

روز سه‌شنبه ۴ آبان‌ماه، در برنامه خط سود احمد داوودی نائب رییس شورای رقابت از ابلاغ فرمول جدید نرخ‌گذاری یوتیلیتی مبین و فجر خبر داد. به نظر می‌رسد با فرمول جدید باید در انتظار تغییرات محسوس نرخ یوتیلیتی این دو شرکت بود. مبین و فجر تامین‌کننده یوتیلیتی شرکت‌های پتروشیمی مجاور خود هستند که چندین سال است با ابهام در رویه قیمت‌گذاری مواجه هستند. ابهام از زمان اعتراض زاگرس به قیمت‌های بالای یوتیلیتی مبین آغاز شد. حالا پس از دو سال بار دیگر این فرمول تغییر کرده است؛ اما دو شرکت مبین و فجر هیچ شفاف‌سازی خاصی در این خصوص ارائه نداده‌اند. اگر محاسبات صحیح باشد احتمال تغییر چشم‌گیر نرخ یوتیلیتی و سودآوری این دو شرکت پتروشیمی وجود دارد؛ اما عدم شفاف‌سازی در این خصوص محل سوال است.

در همین رابطه ببینید:‌ جزییات نرخ‌گذاری جدید صنعت یوتیلیتی

مصوبه پیشین و یک اشتباه در نرخ‌گذاری

مصوبه پیشین شورای رقابت به خرداد سال ۹۷ برمی‌گردد که در آن زمان بنا شد نرخ فروش شرکت‌های مبین و فجر تابعی از عملکرد شرکت‌های مجاور باشد. در این خصوص سود عملیاتی مبین و فجر با محاسبه نرخ بازده دارایی‌های «مولد» سال قبل پتروشیمی‌های مجاور محاسبه شود و این عدد در ارزش دارایی‌های مولد دو شرکت تولیدکننده یوتیلیتی ضرب شود و در نهایت نیز سود عملیاتی به دست آمده با هزینه‌های سال جاری جمع می‌شد تا به درآمد فروش و نرخ یوتیلیتی می‌رسیدیم. این فرمول در نگاه اول می‌توانست یک نرخ معقول را برای مبین و فجر رقم بزند؛‌ اما برخلاف انتظارات و در دوره تورمی اخیر داستان کاملا برعکس شد.

در نتیجه این فرمول دارایی مولد ارزش دارایی‌های ثابت، موجودی کالا و پیش‌پرداخت در نظر گرفته شد. در شرایطی که ارزش موجودی کالا شرکت‌های پتروشیمی اطراف مسیر تند صعودی را در دوره تورمی در پیش می‌گرفت و مبین و فجر موجودی کالای محسوسی نداشتند؛ در نتیجه نرخ بازده دارایی شرکت‌های پتروشیمی اطراف اعدادی پایین‌تر از واقعیت منعکس می‌شد که با ضرب در ارزش دفتری دارایی مبین و فجر نرخ‌های پایین یوتیلیتی را رقم می‌زد.

اما به نظر می‌رسد در فرمول جدید تعریف دارایی مولد تغییر کرده و یک شرط قابل توجه برای آن در نظر گرفته شده است. بر این اساس دارایی‌های مولد استهلاک‌پذیر مبنای محاسبه سود قرار می‌گیرند و همچنین ارزش روز کارشناسی دارایی‌ها به عنوان دارایی مولد در نظر گرفته شوند.

انتظار برای جهش سودآوری مبین و فجر

محاسبات اولیه نشان می‌دهد که با لحاظ ارزش کارشناسی یا ارزش جایگزینی مبین و فجر در فرمول جدید و لحاظ همین موضوع برای شرکت‌های پتروشیمی اطراف نرخ یوتیلیتی و به دنبال آن سودآوری دو شرکت مبین و فجر جهش خواهد یافت. با این حال ابهام بزرگ همینجاست که چرا این دو شرکت با وجود ابلاغ فرمول جدید از شفاف‌سازی در این خصوص خودداری می‌کنند. محاسبه ارزش روز کارشناسی شرکت‌های پتروشیمی چندان مشکل نیست و محاسبات اولیه از میانگین وزنی نرخ بازده دارایی حدود ۲۵ درصدی پتروشیمی‌های اطراف مبین خبر می‌دهد و با توجه به ارزش جایگزینی مبین احتمال جهش سود عملیاتی قابل طرح است.

این انتظار می‌رود که این شرکت‌ها هر چه سریعتر اقدام به شفاف‌سازی در این خصوص داشته باشند. این موضوع تنها به این دو شرکت محدود نمی‌شود و برای شرکت‌های پتروشیمی اطراف نیز افزایش هزینه محسوس می‌تواند رقم بزند و لازم به نظر می‌رسد هر چه سریعتر در این خصوص افشای اطلاعات لازم انجام شود.

مصاحبه بورسان با نائب رییس شورای رقابت را اینجا ببینید:‌ پاسخ شورای رقابت به ابهامات صنعت یوتیلیتی

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر