تعطیلی دو هفته‌ای تهران قطعی شد؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 💜1
  • 👁️1504
  • 💬0

بورسان: هرچند به نظر می‌رسد که در بدنه دولت مقاومت‌هایی نسبت به افزایش محدودیت‌ها در پایتخت وجود دارد، با این حال ظاهرا بالاخره گلایه‌ها و هشدارهای کادر درمان کارساز شده و هرچند با نامی به غیر از تعطیلی و قرنطینه، اما شدیدترین سطح محدودیت‌ها بار دیگردر حال بازگشت به فضای شهر تهران است.

استاندار تهران امروز اعلام کرد که به غیر از مشاغل ضروری سطح یک همه مشاغل به مدت دو هفته تعطیل هستند. این در حالی است که در روزهای اخیر اعلام شده بود که با وجود قرمز بودن تهران مشاغل سطح 2 نیز می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند. از این رو به نظر می‌رسد با افزایش آمار مبتلایان به کرونا ظرف روزهای آینده اعمال محدودیت‌های شدیدتر به طور قطعی اعلام شود.

این محدودیت‌ها احتمالا مانند محدودیت‌های چند هفته‌ای است که در آذرماه در تهران و شهرهای قرمز برقرار شد. به این ترتیب که تنها مشاغل سطح یک(ضروری) اجازه فعالیت یافتند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در شهر تهران اما بر این باور است که برای کنترل ویروس جهش یافته کرونا راهی جزء تعطیلی کل تهران وجود ندارد و هشدار می‌دهد که هفته‌ای غم‌انگیز پیش‌روی کشور قرار دارد.

امروز اعلام شد که همه استان‌های کشور در وضعیت قرمز قرار دارند و تنها تعداد معدودی از شهرها همچنان در وضعیت زرد و آبی باقی مانده‌اند. همچنین آخرین آمار تعداد مبتلایان کرونا حاکی از آن است که طی ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۲۰ هزار نفر در سراسر کشور تست کرونای مثبت داشته‌اند و تعداد قربانیان این ویروس در این مدت به مرز ۲۰۰ نفر رسیده است.

تنها مشاغل سطح یک مجازند

انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران امروز گفته است: ویروس جهش یافته انگلیسی قدرت درگیر کردن همه سنین را دارد و این ویروس در تمام کشور گردش پیدا کرده و در ۳۰ استان روند بیماری رشد شتابی گرفته است. لذا لازم است که با اتخاذ تصمیمات، کنترل بیماری را در دستور کار قرار دهیم.

مشاغل ضروری همچون دستگاه‌های خدمت‌رسان، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و مشاغلی که مایحتاج مردم را مهیا می‌کنند باید فعالیت کنند اما فعالیت پاساژها، تالارها، مراکز آموزشی، سینماها، مراکز ورزشی و حتی برگزاری مراسم مذهبی جزو فعالیت‌هایی است که در شهرهای قرمز باید متوقف شوند.

فعالیت گروه‌های ۱ در تهران ادامه دارد و مشاغل گروه‌های ۲، ۳ و ۴ تعطیل خواهند بود، برخی مشاغل داوطلبانه فعالیت خود را متوقف کردند و برخی نیز تذکر گرفته‌اند که حداکثر تا پایان امروز فعالیت خود را متوقف کنند. متأسفانه هنوز شهر دارای تراکم جمعیتی است و گویا این پیام دریافت نشده که کرونای جهش یافته انگلیسی را جدی بگیرند.

مشاغل گروه شغلی سطح یک (۱)

فهرست مشاغل گروه یک و مشاغل ضروری که در هیچ‌یک از وضعیت‌ها تعطیل نمی‌شوند:

- کارخانه‌های تولیدی، مراکز صنعتی و معدنی، کشاورزی، شیلات و خدمات وابسته؛
- مراکز زیرساختی و حیاتی، مراکز تأمین و توزیع آب، برق، گاز، مدیریت پسماند، فاضلاب و فعالیت‌های تصفیه تهویه هوا، پالایشگاه‌ها و جایگاه‌های عرضه سوخت؛
- حمل و نقل عمومی کالا و مسافر برون شهری شامل ریلی، هوایی، جاده‌ای و دریایی؛
- حمل و نقل عمومی درون شهری؛
- ادارات و مراکز نظامی، انتظامی و امنیتی، امدادی و ستادی؛
- فروشگاه‌های زنجیره‌ای، سوپرمارکت‌ها، میوه‌فروشی‌ها و سبزی فروشی‌ها، میادین میوه و تره‌‌بار؛
- مراکز تولید، نگهداری، توزیع و فروش محصولات غذایی و خدمات وابسته؛
- مراکز تولید و عرضه فرآورده‌های لبنی نانوایی (تولید فراورده‌های نانوایی)؛
- مراکز بهداشتی، درمانی، امدادی، اورژانس و تأمین آمبولانس دولتی و خصوصی؛
- داروخانه‌ها، مراکز و فروشگاه‌های دامپزشکی، پخش دارو، عطاری و داروهای سنتی؛
- مراکز تهیه، تولید و توزیع مواد غذایی آماده و بیرون‌بر؛
- خدمات اچراتورهای ارتباطی، خدمات الکترونیک و فعالیت‌های پستی؛
- شرکت‌های خدمات اینترنتی (اعم از تأمین کنندگاناینترنت، فروشگاه‌های اینترنتی و شرکت‌های خدماتی مبتنی بر اینترنت)؛
- رسانه‌های مکتوب و برخط و مشاغل مشابه؛
- مراکز نگهداری و خدماتی سالمندان، معلولین، جانبازان، مراکز توان‌بخشی، و مراقبتی، آسایشگاه‌ها؛
- تعمیرگاه‌های انواع قطعات و لوازم یدکی؛
- فروشگاه‌های انواع مصالح ساختمانی و آهن‌آلات؛
- کارگاه‌های صنعتی (مانند جوشکاری و تراشکاری و مشابه آن)؛
- چاپخانه‌ها؛
- خشکشویی‌ها؛
- آرامستان‌ها.

زالی: تعطیلی کامل تهران ضروی است

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در شهر تهران گفته است:

پس از ۱۴ ماه از شیوع کرونا حادثه تلخی به لحاظ شیوع گسترده وچرخش ویروس کووید ۱۹در تهران رخ داده؛ استفاده از خرد جمعی و بهره‌مندی از نطرات اعضای ستاد مقابله با کرونا را ضروری ذکر کرد.

علیرغم تاکیدات مبنی بر ممانعت از سفرهای نوروزی و بین شهری، همچنان شاهد ترددهای گسترده در ایام تعطیلات بودیم، نتیجه تراکم و تردد در واپسین هفته‌های اسفند و تعطیلات نوروزی، قرمز شدن شرایط کرونایی تمام مراکز کشور به لحاظ رنگ بندی کرونایی است.

شرایط استان تهران به لحاظ چرخش ویروس را پیچیده و نامطلوب است. امروز تهران در شرایط کاملا قرمز کرونایی به سر می‌برد. به جز قرچک، شهر قدس و ملارد بقیه شهرها و مرکز استان به رنگ قرمز کرونایی درآمده است.

۱۰۵ بیمارستان تخصیص یافته به درمان بیماران کرونایی به چهار هزار و ۸۱۲ بیمار بستری خدمات ارائه می‌دهند و این درحالی است که از شب گذشته موارد بستری به شکل قابل توجهی روبه افزایش است. ۲۵ درصد از بیماران کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شده‌اند.

۳۰۰ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در انتظار بستری در بخش اورژانس بیمارستان‌ها قرار دارند.

هیچ نقطه‌ای از مناطق ۲۲ گانه تهران وضعیت مطلوبی‌تری در مقایسه با سایر نقاط کلان شهر پایتخت ندارد. بدون تردید ویروسی که امروز با آن‌ مواجه هستیم ویروس جهش یافته ایست که مبدا آن، ویروس کلاسیک ووهان نیست.

هفته آینده هفته سخت و طاقت فرسا برای تهران است. آثار اصلی کرونا و نادیده گرفتن توصیه‌های پیشگیرانه در هفته‌های آینده مشخص خواهد شد.

اعمال محدودیت‌های جدید، حضور حداقل کارکنان بخش دولتی و خصوصی، تعطیلی جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها و مراسم مذهبی و آیینی لازم است و باید محدودیت‌های کرونایی خصوصا در شهرهای قرمز به صورت کامل و با کفایت لازم اعمال شود.

تنها راه برون رفت از شرایط پیچیده و دشوار کرونایی را تعطیلی کامل شهر و اعمال محدودیت‌های بیشتر دانست و استمرار این محدودیت‌ها را تا رسیدن به حد استاندارد ضروری ذکر کرد.

جان شمار زیادی از مردم در معرض خطر ابتلا به کروناست و اعمال تصمیمات سریع و بی‌کم و کاست باید انجام شود.

تعطیلی کامل تهران را با هدف کاهش زنجیره شیوع کرونا مطالبه جدی کادر بهداشت، درمان و مردم است و تسریع روند واکسیناسیون راهکار مناسبی برای پیشگیری از شکل‌گیری سویه‌های جدید ویروس است.

بیمارستان‌های خدمت دهنده به بیماران کرونایی درحال آماده باش کامل به سر می‌برند.

آمار کرونا در ایران / 18 فروردین
اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر