ولید هلالات، کارشناس بازار سرمایه با حضور در برنامه «زنگ پایان» به این پرسش پاسخ می‌دهد

سهامداران چه بخرند که در بازار منفی سود کنند؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 💜2
  • 👁️11613
  • 💬0

بورسان: در بازار منفی همه به فکر این هستند که چگونه خود را از ترس از دست رفتن سرمایه خود برهانند. خروج از بازار سرمایه احتمالا اولین چیزی است که به ذهن سهامداران خرد می‌رسد، اما آیا این راهکار درستی است؟ در چنین شرایطی اینکه چه سهامی بخریم، اهمیت بالایی پیدا می‌کند. ولید هلالات، کارشناس بازار سرمایه با حضور در برنامه «زنگ پایان» از راهکارهایی می‌گوید که یک سهامدار در شرایط بحرانی بازار منفی باید در نظر بگیرد. در اینجا بخشی از صحبت‌های او را می‌خوانیم و می‌شنویم.

ولید هلالات، کارشناس بازار سرمایه:

اکنون به نقطه‌ای رسیدیم که باید دامنه نوسان را افزایش دهیم. ما همیشه یک افق کوتاه‌مدت را در نظر می‌گیریم و تلاش می‌کنیم که به سود برسیم و وقتی در کوتاه‌مدت امکان دریافت سود نیست، نگاه‌مان بلندمدت می‌شود.

بازار به نقطه‌ای رسیده که برای میان‌مدت مناسب است، اما چون بر این عقیده هستم که بازار در نقطه‌ای است که از ترس، خودکشی می‌کند، فکر می‌کنم می‌توان به‌صورت پله‌ای سهما خریداری کرد و اگر کسی بتواند منابع اضافه کند می‌تواند اتفاق خوبی باشد، اما باید صبوری به خرج دهد.

بازار سهام موقعیت بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری نسبت به بازارهای موازی است.

در چنین شرایطی، انتخاب سهام بسیار مهم است. در بازار کنونی همه سهام با هم کاهش می‌یابند، اما همه با هم بازنمی‌گردند. بنابراین اپیدمی رشد شاید نداشته باشیم و باید توجه ویژه به انتخاب سهام داشته باشیم.

افراد چه بخرند که همه با هم سود کنند؟

با اینکه سهام کامودیتی‌محور 70درصد کل ارزش بازار را تشکیل می‌دهند، اما فقط 10 تا 15درصد آنها EPS محور هستند. در واقع نمادهایی که در مورد آنها صحبت می‌کنیم 20 تا 30 نماد هستند. در واقع نمادهایی که تقسیم سود بالایی دارند و از تکرار سودآوری آنها می‌توان اطمینان بالا داشت؛ مثل اوره‌‌ای‌ها و متانولی‌ها یا نمادهایی مانند فولاد مبارکه و ملی مس.

بخشی نیز نمادهایی هستند که تجدید‌ارزیابی دارند. بسیاری فکر می‌کنند که دوران آنها گذشته اما من چنین فکر نمی‌کنم. بازار تا چندوقت پیش بر این محور بود که کدام سهم ارزان‌تر است. هرچند که مبنای عملی ندارد، اما به لحاظ روانشناسی بسیار مهم است. بازار هر زمانی که روند صعودی یا روند خنثی می‌گیرد، بخشی از بخشی از سرمایه‌ به سمت خرید سهام ارزان می‌رود که هم خوش‌معامله باشد و هم سودده. بنابراین اگر نمادی دارید که تجدیدارزیابی دارد و بعد از تجدیدارزیابی به قیمت ارزش اسمی نزدیک می‌شود یا زیر آن، با نگه داشتن آن با دید مجمع، قطعا پتانسیل سوددهی دارد.

لینک گفت‌وگوی کامل ولید هلالات

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...
مشاهده برنامه کامل
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر