اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تداوم مذاکرات برجامی

اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تداوم مذاکرات برجامی
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
بعد از چندین ماه توقف مذاکرات برای احیای برجام در وین، میز مذاکرات از هتل کوبورگ به دوحه منتقل شد. انتظار می‌رفت این مذاکرات به توافق بیانجامد، اما بی نتیجه به پایان رسید. سخنگوی وزارت امور خارجه امروز از تداوم گفت‌وگو از طریق کانال‌های ارتباطی خبر داد.

سخنگوی وزارت خارجه در نشست امروز خود در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه دولت بارها تاکید کرده است که موضوع معیشت مردم را به برجام گره نزده است ولی برخی از گروه‌های سیاسی تاکید بر این دارند که دولت شتابزده هر توافقی را در زمینه احیای برجام بپذیرد و در این زمینه احساسی عمل کند، تصریح کرد: همانطور که بارها اعلام کرده‌ایم سیاست اصولی دولت سیزدهم در این راستا که اقتصاد و معیشت مردم را به روند مذاکرات رفع تحریم‌ها گره نزند و همزمان رویکرد دیگر هم این است که ایران به روند مذاکرات به عنوان یک انتخاب جدی ملتزم و پایبند است و این مسیر را تا زمان رسیدن به یک توافق خوب قوی و پایدار ادامه خواهد داد و ما به این مسیر ملتزم هستیم.

ایران میز مذاکرات را ترک نکرده است

کنعانی با بیان اینکه در همین چهارچوب ایران میز مذاکرات را ترک نکرده است به ارائه گزارشی از مذاکرات وین و دوحه پرداخت و گفت: فارغ از مواضع رسانه‌ای که بعضا از سوی برخی از کشورها به ویژه مقامات آمریکایی در مورد روند مذاکرات اتخاذ می‌شود و فشارهای روانی و توقعات یکجانبه‌ای که از ایران مطالبه می‌کنند که ایران سریعا به تصمیم برسد و زمان محدود است. ایران در این زمینه نه احساسی عمل می‌کند و نه شتابزده و منافع کشور و ملت را قربانی روند شتابزدگی نمی‌کند.

گفت‌وگوها از طریق کانال‌های ارتباطی ادامه دارد

این دیپلمات ارشد کشورمان با تاکید بر اینکه روند گفت‌وگوها از طریق کانال‌های ارتباطی ادامه دارد، افزود: تاکنون پیشنهادهای مختلفی رد و بدل شده است و وزرای برخی از کشورها با نگاه دوستانه و در راستای تسهیل امور ورود پیدا کرده و پیشنهاداتی را برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها به هم مطرح کرده‌اند. در منطقه وزرای خارجه کشورهای دوست از جمله عمان، قطر و عراق تلاش هایی را انجام داده‌اند و برخی از کشورهای اروپایی در این زمینه ورود کرده‌اند. از جمله ایتالیا و فرانسه و تلاش‌هایی را مبتنی بر حسن نیت برای ایجاد نزدیکی دیدگاه‌ها انجام داده‌اند.

وی ادامه داد: ما علاقمند هستیم که در آینده‌ای نزدیک این توافق شکل بگیرد ولی در این روند احساسی و شتابزده عمل نمی‌کنیم. ما تاکنون انعطاف‌های زیادی داشته‌ایم. ابتکارات سازنده مختلفی از سوی ایران مطرح شده است و معتقدیم که اگر آمریکایی‌ها به اندازه ایران سازنده و با حسن نیت عمل کنند و به ابتکارات مثبت ایران واکنش مناسب و مثبت نشان دهند به توافق نزدیکیم.

وی ادامه داد: نزدیک یا دور بودن از توافق مرتبط با تصمیم سیاسی دولت آمریکاست و دولت واشنگتن باید تصمیم سیاسی خود را بگیرد.

برنامه هسته‌ای ایران در حال پیشروی است؟

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوای مبنی بر اینکه آقای گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تازگی در مصاحبه با روزنامه ال پایس اسپانیا اظهار کرد که برنامه هسته‌ای ایران به سرعت در حال پیشروی است و ما باید پایگاه‌های داده خود را بازسازی کنیم و بدون آن هر گونه توافقی روی بنیانی شکننده قرار خواهد داشت، تصریح کرد: همانطور که بارها گفته‌ایم جمهوری اسلامی ایران عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و عضو معاهده عدم اشاعه است و در سالیان متمادی به خصوص در سالیان اخیر و با نگاه تعاملی و سازنده و با تاکید بر اینکه موضوع که به سو تفاهمات خاتمه دهد اجازه داده که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها و به دفعات از مراکز مورد نظر بازدید کند. بیشترین ماموریت بازرسان آژانس برای بازرسی مراکز هسته‌ای، مربوط به مراکز هسته ای ایران بوده و این بر اساس نگاه تعاملی و حسن نیت ایران صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه متاسفانه اقدامات سازنده ایران با واکنش سازنده آژانس و مدیرکل آن مواجه نشده است با انتقاد از گروسی تاکید کرد: متاسفانه آقای گروسی به خصوص در ماه‌های اخیر در مورد برنامه هسته‌ای ایران یک رویکرد غیر حرفه‌ای، غیر دقیق و غیر منصفانه اتخاذ کرده است. دیدگاه‌هایی که ایشان مطرح می‌کنند کمک کننده و سازنده نیست. معتقدیم که در برابر همکاری سازنده ایران با آژانس مدیرکل آژانس نیز باید رویکرد سازنده و تعاملی داشته باشد. ما اظهارات آقای گروسی را فنی و حرفه‌ای نمی‌دانیم و ایشان را به رعایت بی طرفی و رعایت انصاف و اجتناب از اظهارات با انگیزه‌های سیاسی دعوت می‌کنیم. این شائبه وجود دارد که برخی از اظهاراتی که ایشان مطرح می‌کنند اظهاراتی است که مقامات رژیم صهیونیستی در مورد فعالیت‌های صلح آمیز ایران مطرح می‌کنند. آقای گروسی باید اصل بیطرفی را رعایت کند. ایشان را به اجتناب از سنگ اندازی در مذاکرات رفع تحریم‌ها و بازگشت همه طرف‌ها به توافق و تعهداتشان دعوت می‌کنیم.

وی همچنین از بی توجهی و عدم نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نسبت به فعالیت‌های زرادخانه های هسته‌ای رژیم صهیونیستی انتقاد کرد.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر