سهام خودرو بنیادی می‌شود؟

اثر حذف قیمت‌گذاری دستوری بر سودآوری سهام ایران خودرو

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
به نظر می‌رسد بالاخره حذف قیمت‌گذاری دستوری از صنعت ورشکسته خودرو در دستور کار قرار گرفته و این موضوع می‌تواند امیدواری به بهبود ادامه‌دار مکانیزم‌های غلط اقتصادی در کشور را تقویت کند. با این حال سوالی که در این گزارش به آن پرداخته می‌شود آن است که حذف رویه سابق تعیین قیمت خودرو چه اثری بر سودآوری بزرگترین خودروساز کشور، ایران‌خودرو، خواهد داشت؟

بورسان:‌ برای پاسخ به این سوال دو سناریو را در نظر می‌گیریم. در سناریوی اول فرض می‌کنیم که قیمت خودرو به روش مبتنی بر هزینه (Cost Plus) و با حاشیه سود ناخالص ۲۰ درصدی تعیین شود.

مفروض بعدی در این سناریو آن است که قیمت قطعه‌های خودروسازی که هزینه اصلی در بهای تمام‌شده ایران‌خودرو را شکل می‌دهد تغییری نداشته باشد. در این صورت می‌توان انتظار داشت سود خالص ایران‌خودرو به ۱۰ هزار میلیارد تومان در یک سال برسد.

در سناریوی دوم فرض را بر این بگذاریم که قیمت خودرو از طریق بورس کالا و بر مبنای عرضه و تقاضا مشخص شود. در این صورت به شکل محافظه‌کارانه فرض را بر این می‌گذاریم که قیمت تعادلی خودرو (کشف‌شده در بورس کالا) جایی میان قیمت کارخانه و قیمت بازار قرار بگیرد.

بررسی سودآوری ایران‌خودرو در سناریوی دوم

در این صورت می‌توان انتظار داشت که در یک سال بیش از ۲۶ هزار میلیارد تومان به مبلغ فروش شرکت افزوده شود و با فرض ثبات هزینه قطعه‌سازان می‌توان انتظار داشت که سود خالص ایران‌خودرو در یک سال به حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان برسد.

با توجه به ارزش بازار ۶۲ هزار میلیارد تومانی ایران‌خودرو می‌توان انتظار داشت که نه تنها P/E نماد خودرو بعد از مدت‌ها معنادار شود، بلکه در محدوده منطقی ۴ تا ۶.۵ مرتبه قرار گیرد.

عقب‌ماندگی صورت‌های مالی خودروسازان

احتمالا در گزارش‌های ماهانه شرکت‌های خودروساز متوجه اعداد عجیب و غریبی شدید که نه تنها سنخیتی با قیمت بازار ندارد، بلکه حتی با قیمت‌های اعلامی خود کارخانه‌ها نیز تناسبی ندارد. به عنوان مثال در آخرین گزارش ماهانه پارس‌خودرو هنوز قیمت ۵۶ میلیون‌تومانی برای گروه برلیانس درج شده است.

احتمالا دلیل این موضوع آن است که بسیاری از خودروها، مدت‌ها قبل پیش‌فروش شده‌اند و حالا با تحویل دادن آن‌ها به مشتری، تازه در صورت‌های مالی ثبت می‌شوند.

به این ترتیب احتمالا مدتی طول خواهد کشید تا قیمت‌های جدید در صورت‌های مالی ایران‌خودرو و سایپا خود را نشان دهند.

با این حال نباید از این موضوع غافل شد که رویه حسابداری خودروسازان به شدت مبهم، به هم ریخته و بی‌قاعده است. موضوعی که می‌تواند دست عوامل پشت‌پرده برای سوءاستفاده از وضعیت را باز بگذارد. مطالبه بعدی که سهامداران و مسئولان باید دنبال کنند شفافیت صورت‌های مالی است.

به عنوان مثال لازم است خودروسازان شفاف‌ کنند که چه تعداد تعهد انجام نشده دارند. همچنین افشای نام مشتریان و خریدهای آن‌ها قاعدتا نباید منافع کسی را به خطر بیندازد، مگر آن که غل و غشی در انجام معاملات وجود داشته باشد.

حذف قیمت‌گذاری دستوری از صنعت خودرو دستاورد بسیار بزرگی از یک مطالبه عمومی نه تنها برای بورس تهران، بلکه برای اقتصاد کشور است. با این حال این مسیر بسیار طولانی است و در این بین سهامداران به عنوان مالکان شرکت‌ها بیشترین اختیار قانونی برای پیگیری امور را دارند.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر