سرمایه‌گذار شو

هنوز تحلیل در بورس جواب می‌دهد ؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 15 پسندیدن
Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
Playback Rate
1.00x

در این برنامه سرمایه‌گذارشو همراه حمید مرتضی‌کوشکی به بررسی تحولات اخیر بازار سهام و چشم‌انداز سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه پرداخت.

وی در ابتدا گزارشات فصل پاییز از نظر سودآوری را بررسی کرد. نکته‌ای که در این گزارشات آزاردهنده بود، کاهش محسوس حاشیه سود شرکت‌های بزرگ بود که نمایانگر اثر مصوبات اخیر است.

به عقیده وی فرمول نرخ خوراک که در سال ۱۴۰۰ تبیین شده است به موجب تنش‌های بین اروپا و روسیه کارایی خود را از دست داده است و در ادامه این فرمول را تشریح کرد.

جناب کوشکی به این موضوع پرداخت که این فرمول نه تنها حاشیه سود شرکت‌ها را کاهش قابل توجهی می‌دهد بلکه حتی منجر به زیان‌سازی شرکت‌ها هم می‌شود.

اگر نگاه خودرو به سایر شرکت‌ها بخواهد مثل صنعت خودرو باشد، یعنی سودسازی شرکت مطرح نباشد و صرفا اهداف دیگری برای فعالیت شرکت تعریف شود، منجر به به خطر افتادن افق سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه خواهد شد.

به عقیده وی اگر برجام بشود، دامنه جهش نرخ دلار کمتر می‌شود و باعث می‌شود شاهد جهش‌های سودآوری شرکت‌ها کمافی‌السابق نباشیم. دیگر آنکه می‌توانیم امیدوار باشیم که رویه‌ها و سیاست‌گذاری‌های اقتصادی ثبات بیشتری به واسطه افزایش درآمدهای دولت پیدا کنند.

به نظر وی درصورتی که ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف نشود ظلم بزرگی به شرکت‌ها تحمیل می‌شود و از طرفی اگر هم حذف شود نمی‌توان در رابطه با افزایش یا کاهش حاشیه سود شرکت‌ها اظهار نظر کرد.

سرمایه‌گذاران بااستفاده از سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف بازار می‌توانند ریسک‌های موجود را تا حدی کاهش دهند. به واسطه ریسک‌های سیستماتیک موجود در این بازار بازدهی بالاتری هم نصیب سرمایه‌گذاران این بازار در بلند مدت شده است.

ویدئوهای مرتبط
فهرست پخش
شروع برنامه
پیشنهاد سردبیر