قیمت لیر ترکیه امروز ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

قیمت لیر ترکیه امروز ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار آزاد ارز ایران نسبت به دیروز افزایش پیدا کرد و هر لیر ترکیه پس از رشد ۱۰ تومانی، با قیمت یک هزار و ۹۲۰ تومان معامله می‌شود.

قیمت لیر ترکیه امروز
تغییر (تومان) کمترین (تومان) بیشترین (تومان)
(۰.۵۲٪)۰ ۱,۹۱۰ ۱,۹۲۰

نرخ بازگشایی لیر ترکیه

نرخ بازگشایی برای لیر ترکیه برابر با ۱۹۲۰ تومان بوده است. در یک هفته اخیر لیر ترکیه در بازار تهران افزایش قیمت ۱۰ تومانی را تجربه کرده است. همچنین لیر ترکیه در یک ماه گذشته ۲۰ تومان ارزان شده است.

قیمت لیر ترکیه در یک سال گذشته ۸۹۰ تومان کاهش یافته است.

وعده رئیس بانک مرکزی ترکیه درباره کاهش نرخ تورم

شهاب کاواجی‌اوغلو، رئیس کل بانک مرکزی ترکیه طی سخنرانی در «دومین نشست اطلاع‌رسانی درباره نرخ تورم سال ۲۰۲۲» در آنکارا گفت: نرخ تورم از ماه می‌وارد کانال کاهشی خواهد شد، با توجه به تحولات مثبت اخیر نرخ تورم در پایان سال احتمالا پایین‌تر از میزان پیش‌بینی‌ها محقق خواهد شد.

کاواجی‌اوغلو با اشاره به تغییر نرخ تورم پیش‌بینی شده برای پایان سال ۲۰۲۲ تصریح کرد: نرخ تورم پیش‌بینی شده برای پایان سال را با افزایش ۱۹.۶ درصدی از ۲۳.۲ درصد قبلی به ۴۲.۸ درصد بروزرسانی کردیم.

رئیس بانک مرکزی ترکیه افزود: نرخ تورم برای سال ۲۰۲۲ میلادی ۴۲.۸ درصد، سال ۲۰۲۳ میلادی ۱۲.۹ درصد و برای پایان سال ۲۰۲۴ نیز ۸.۳ درصد پیش‌بینی می‌شود.

کاواجی‌اوغلو درباره تاثیر جنگ اوکراین بر اقتصاد ترکیه و نرخ تورم نیز توضیح داد: تاثیر جنگ روسیه با اوکراین بر قیمت کالا و خدمات و تاثیر منفی زنجیره تامین و تدارکات به ویژه بر اقتصاد منطقه یورو باعث افزایش ریسک‌های مرتبط با رشد اقتصادی در سطح جهان شده است.

او افزود: ترکیه در دوره پساکرونا موقعیت خود در تجارت جهانی را تقویت کرده است. همچنین سهم سرمایه‌گذاری و صادرات در نرخ رشد اقتصادی کشور افزایش یافته است.

رئیس بانک مرکزی ترکیه در بخش دیگری از سخنان خود به ارزهای دیجیتال اشاره کرد و گفت: مطالعات درباره ارزهای دیجیتال با جدیت و سرعت ادامه دارد. در نیمه دوم سال، آزمایشات و مطالعات مختلفی که انجام داده‌ایم به مرحله مهمی خواهد رسید.

منبع نرخ‌ها: شبکه اطلاع‌رسانی ارز و طلا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر