پیام تغییر قوای بورس‌بازان

  • اشتراک‌گذاری
  • 💜1
  • 👁️2186
  • 💬0

بورسان - آرمان علایی: بورس امروز هم منفی بود و اغلب نمادها باز هم قفل در صف فروش بودند. به طوری که در پایان بازار شاخص کل با افت ۱۰.۹ هزار واحدی (معادل ۰.۹ درصد) و شاخص هم‌وزن هم با عقب‌نشینی ۰.۳ درصدی مواجه شد. اما سه نکته مهم‌تر بورس امروز سقوط آزاد ارزش معاملات خرد، کاهش شدید قدرت خرید حقیقی‌ها و افت جدی سرانه خرید و فروش این دسته از معامله‌گران بود. به نظر می‌رسد جدی شدن دوباره احیای برجام موجب ایجاد تغییراتی جدی در معاملات بورس‌بازان شده است.

نقشه بازار بورس امروز

سایه رکود بر معاملات بورس

امروز ارزش معاملات خرد با افتی شدید به ۱۷۵۰ میلیارد تومان رسید. این کم‌ترین میزان ارزش معاملات خرد از ابتدای سال ۹۹ است. سه روز قبل با رسیدن ارزش معاملات به زیر ۲ همت یک‌بار این رکورد شکسته شد و حالا با سقوط دوباره ارزش معاملات شاهد شکسته شدن مجدد این رکورد هستیم.

در طرف مقابل در پایان بازار امروز ۹۲ درصد نمادها در مدار منفی معاملات بودند که از این بین بیش از ۷۵ درصد نمادها با صف‌های فروش فوق سنگینی به ارزش ۴۸۰۰ میلیارد تومان مواجه بودند. در سمت مقابل هم تنها ۴ درصد نمادها با صف خرید همراه بودند و ارزشی معادل فقط ۱۷۰ میلیارد تومان داشتند.

در بین صنایع امروز فلزات، شیمیایی‌ها، بانک‌ها و معدنی‌ها بیش از بقیه صنایع معامله شدند و در مجموع ۴۰ درصد از کل ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. در بین نمادها هم دارا یکم، پالایشی یکم، فملی و شستا اندکی بهتر از بقیه نمادها معامله شدند.

تغییرات تعداد و ارزش صف‌های خرید و فروش امروز سهام

حقیقی‌ها همچنان در صف‌های فروش

در بازار امروز هم شاهد خروج پول حقیقی به میزان ۴۸۰ میلیارد تومان بودیم. در شرایطی که هیچ صنعتی شاهد ورود پول حقیقی نبود، فلزات، بانک‌ها و پالایشی‌ها بیشترین خروج پول حقیقی را تجربه کردند. در بین نمادها هم در حالی میدکو، دشیری و فلوله بیترین ورود پول حقیقی را شاهد بودند که میزان تغییر مالکیت هیچ‌کدام از این نمادها به ۴ میلیارد تومان هم نمی‌رسید. حقوقی‌ها در عوض در سمت مقابل بیشترین خالص خرید را در فملی، شپنا و شستا داشتند.

نقشه بازار بورس بر اساس خرید حقیقی و حقوقی

کوچ خریداران بزرگ از بورس

قدرت خرید حقیقی‌ها در بازار امروز با افتی جدی به ۰.۹ رسید که نشان از فروشندگان قدرت‌مندتر دارد. این عدد برای نمادهای کوچک و متوسط بازار حدود ۱.۱ واحد و برای نمادهای بزرگ‌تر بازار تنها ۰.۵ واحد بود. چنین چیزی نشان از فروش جدی حقیقی‌های خاص در این دسته از نمادها دارد. (سرانه فروش در نمادهای بزرگ بازار بیش از ۱۷ میلیون تومان بود.)

این عددهای پایین برای قدرت خرید در حالی به دست آمده که سرانه فروش تنها ۱۲.۵ میلیون تومان و سرانه خرید هم حدود ۱۱ میلیون تومان بود. این در شرایطی است که پیش‌تر میانگین سرانه‌ها نزدیک ۲۰ میلیون تومان بود. به همین دلیل نکته مهم‌تر آن‌جاست که شاهد چنین افولی در سرانه‌ها هستیم. به عبارتی دیگر در بازار امروز از حقیقی‌های خاص در سمت فروش هم خبر چندانی نبود. چنین چیزی نشان میدهد که این دسته از افراد یا منتظر جهش سهم‌های خود هستند یا این که پیش‌تر فروخته‌اند و حالا این پرتفوهای کوچک است که بیشترین ضرر را تحمل می‌کنند.

شاید افت این‌چنین قدرت خرید حقیقی‌ها و کاهش جدی سرانه‌های خرید و فروش را بتوان تحت تاثیر شروع دوباره مذاکرات و افزایش احتمال احیای برجام دانست. به نظر می‌رسد در شرایط پرابهام کنونی، رشد ابهامات منجر شده تا معامله‌گران درشت بازار از سمت خرید و فروش سهام عقب‌نشینی کنند. چیزی که علاوه بر معاملات حقیقی‌های خاص، در معاملات کدهای حقوقی هم مشهود است.

نقشه بازار بورس بر اساس قدرت خرید حقیقی
اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر