راز رکود صنایع برجامی بورس

  • اشتراک‌گذاری
  • 💜1
  • 👁️3060
  • 💬0

بورسان - آرمان علایی: بورس امروز هم مثل اغلب روزهای دو ماه اخیر با رکود به شدت عمیقی دست و پنجه نرم کرد. به طوری که در پایان بازار ۹۳ درصد نمادها در مدار منفی معاملات بودند و ارزش معاملات خرد هم به‌سطوح بسیار پایین ۱۵۰۰ میلیارد تومانی رسید.

این رکود عمیق درحالی است که بسیاری از فعالان بازار سهام انتظار داشتند تا با افزایش احتمال احیای برجام، صنایع به اصطلاح برجامی بورس تهران مثل بانک‌ها، خودروسازان و حمل و نقل جانی دوباره بگیرند. در حالی که معاملات این روزهای این صنایع بسیار بی‌رمق و عمدتا همراه با صف فروش است.

در همین حال امروز شاهد تصویب ۷ مورد از حمایت‌های ده گانه دولت از بورس در شورای سران قوا بودیم. ۳ مورد دیگر نیاز به تصویب در این شورا نداشت. به عبارتی دیگر به‌زودی این حمایت های پولی ۱۰ گانه از بورس شروع می‌شود. اما باید دید تاثیری بر بازار سهام دارند یا نه. از دیگر اتفاقات مهم بازار امروز انتشار اوراق اختیار فروش تبعی برای ۱۳ نماد بزرگ و شاخص‌ساز بازار سهام بود.

در خصوص علت عدم واکنش صنایع به اصطلاح برجامی به وقایع اخیر و اثر این حمایت‌ها بر بورس، با محمد نوربخش، کارشناس بازار سهام، صحبت کرده‌ایم.

نقشه بازار بورس امروز

خواب عمیق صنایع برجامی

امروز ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و ETFهای دولتی) به شدت کاهش یافت و به ۱۵۵۰ میلیارد تومان رسید. در بین صنایع فلزات، بانک‌ها، شیمیایی و سرمایه‌گذاری‌ها تا حدی بیشتر از بقیه معامله شدند و در مجموع ۴۶ درصد از کل ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. در بین نمادها هم دارا یکم، پالایش، فولاد و وبملت بیشتر از بقیه معامله شدند.

در این میان نکته عجیب‌تر از معاملات عموما قفل در صف فروش بانکی‌ها، عدم وجود هیچ مشتری‌ای برای سهام خودرویی بود. این در حالی است که بسیاری از فعالان اعتقاد داشتند با احیا برجام خودروسازان تبدیل به لیدرهای بازار سهام شوند.

در خصوص علت این رکود عجیب محمد نوربخش می‌گوید: «بیشتر بحث کل بازار است. کلیت بازار با ترسی مواجه است که باعث شده هر صنعتی که قصد جدا شدن از صف فروش داشته باشد، با عرضه مواجه شود.»

به گفته نوربخش افرادی که پول لازم هستند یا صندوق‌هایی که با ابطال واحد همراه شده‌اند با جدا شدن یک نماد یا صنعت از صف فروش به سرعت فروشنده می شوند و این اتفاق باعث می‌شود تا دوباره نمادها با صف فروش برگردند.

وی ادامه می‌دهد: «نه تنها صنایع برجامی، بلکه کامودیتی‌ها با دلار ۲۰ هزار تومانی هم عموما جذاب هستند. اما این نمادها هم تا از صف فروش در می‌آیند با عرضه های سنگین دوباره به صف فروش می‌روند. به نظر من کلیت بازار با ترس مواجه است و این ترس باید از بین برود تا بورس درست شود.»

نقشه بازار بورس بر اساس قدرت خرید حقیقی

حمایت ۱۰گانه ناجی بورس می‌شود؟

برخی فعالان بازار اعتقاد دارند این حمایت‌ها که تماما پولی هستند و تاثیری چندانی بر سودسازی شرکت ها ندارند، می‌توانند با کمرنگ کردن رکود منجر به تعادلی شدن قیمت‌ها شوند. در طرف مقابل اما عده زیادی از کارشناسان هم معتقدند تا زمانی تغییری در سودسازی شرکت‌ها ایجاد نشود حمایت‌ها بیهوده است و صرفا می تواند منجر به ایجاد نوسانی کوتاه مدت در بازار سهام شود. نوسانی که با توجه به هزینه‌بری بالای این گونه حمایت‌ها، بر آتش تورم می‌دمد و باعث می‌شود برای حمایت از عده‌ای سهامداران کل کشور با تورم سنگین تری دست و پنجه نرم کند.

از نوربخش می‌پرسیم که آیا این حمایت‌ها می‌تواند منجر به تعادل و از بین رفتن ترس در بازار شود؟ وی در پاسخ می‌گوید: «من به این گونه حمایت‌ها برای بلند مدت چندان اعتقادی ندارم. حتی چند بند از این حمایت‌ها غیرمنطقی بودند. اما باید پول وارد بازار شود و دامنه نوسان هم حداقل متفارن شود تا بازار به تعادل برسد.»

از دیگر نکات مهم بازار امروز انتشار اوراق اختیار فروش تبعی برای ۱۳ نماد بزرگ و شاخص‌ساز بود. هر چند که تنها صندوق‌های درآمد ثابت می‌توانند این اوراق را بخرند اما باید دید این اوراق می‌تواند منجر به ایجاد موجی از تقاضا در بازار شود یا نه. (بخوانید: جزئیات جلسه سران قوا درباره حمایت از بورس)

تغییرات تعداد و ارزش صف‌های خرید و فروش سهام

بازار به روایت آمار

در پایان معاملات امروز بورس تهران ۹۳ درصد نمادها در مدار منفی معاملات قرار گرفتند که از این میان ۷۵ درصد نمادها با صف فروش‌هایی به ارزش ۵۷۰۰ میلیارد تومان مواجه بودند. در سمت مثبت بورس تنها ۲.۵ درصد نمادها صف خرید داشتند و ارزش این صف‌ها هم کمتر از فقط ۱۱۰ میلیارد تومان بود.

حقیقی‌ها طبق معمول مدت اخیر امروز هم در سمت فروش فعال‌تر بودند و در نهایت مالکیت ۳۳۰ میلیارد تومان سهام را به حقوقی‌ها واگذار کردند. در روزی که تقریبا هیچ صنعتی شاهد ورود پول جدی از سوی حقیقی‌ها نبود، فلزات، شیمیایی و سرمایه‌گذاری‌ها با خروج پول نسبتا سنگینی مواجه شدند. در بین نمادها هم وپاسار، دماوند و حسینا با اندکی ورود پول حقیقی همراه شدند اما در سمت مقابل حقیقی‌ها بیشترین خالص فروش را در نمادهایی مانند فولاد، وسپهر و فملی داشتند.

نقشه بازار بورس بر اساس خرید حقوقی و حقیقی

ارزش روز سهام عدالت؛ 13 اردیبهشت 1400

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر