اعتراض سایت مجلس به روزنامه دولت

اختلاف دولت و مجلس بر سر ارز ۴۲۰۰ تومانی به رسانه‌ها کشید

اختلاف دولت و مجلس بر سر ارز ۴۲۰۰ تومانی به رسانه‌ها کشید
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
روز گذشته دیوان محاسبات درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تاکید کرد که به برنامه دقیق نیاز است و همچنین رئیس کمیسیون اقتصادی نیز خاطرنشان کرد که برنامه دولت درباره حذف این ارز کامل نیست.

سایت خبری مجلس (خانه ملت) در مطلبی با عنوان «تیتر‌ عجیب روزنامه دولت درباره تصویب کلیات بودجه در مجلس» به گزارش روزنامه ایران در خصوص تصویب کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱ واکنش نشان داد. خانه ملت نوشته است:

روزنامه ایران تیتر یک خود را به تصویب کلیات بودجه در مجلس اختصاص داده و نوشته است: «تکلیف دوباره دولت به حذف ارز ترجیحی.»

این موضع عجیب روزنامه ایران در حالی است که اولا حذف ارز ترجیحی در لایحه دولت بوده، به این معنی که دولت موافق حذف ارز ترجیحی بوده و آن را در صراحتا لایحه بودجه گنجانده است

ثانیا: مخالفان و موافقان کلیات بودجه تصریح کردند تصویب کلیات مشروط به اصلاح این مسئله در بررسی جزییات است و تصویب کلیات به معنی موافقت مجلس با پیشنهاد دولت درباره حذف ارز ترجیحی نیست

گفتنی است روز گذشته دیوان محاسبات درباره حذف این ارز تاکید کرد که به برنامه دقیق نیاز است و همچنین رئیس کمیسیون اقتصادی نیز خاطرنشان کرد که برنامه دولت درباره حذف این ارز کامل نیست.

دولت ناچار به حذف ارز ترجیحی است

ثالثا میرکاظمی به‌عنوان نماینده دولت در برابر انتقاد نماینده‌ها از حذف ارز ترجیحی دفاع کرد و از نماینده‌ها خواست توجه کنند که به دلیل درآمد ارزی ناکافی ناشی از تحریم‌ها، دولت ناچار به حذف ارز ترجیحی است.

به نظر می‌رسد رسانه رسمی دولت بجای تلاش برای انداختن بار تصمیم دولت به دوش مجلس، کمک کند تا مجلس و دولت با همکاری یکدیگر، چالش ساخته شده توسط دولت قبل‌ در‌ این‌ زمینه را با بهترین تدبیر حل کنند.‌ اکنون که معیشت مردم که خط قرمز مجلس و دولت است، محل مناسبی برای تقابل رسانه‌ای یا فرافکنی نیست.

به گزارش بورسان، تصویب کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱ توسط مجلس شورای اسلامی اصلا قاطع نبود. در حالی که پیشتر گمان می‌رفت دولت و مجلس اختلاف چندانی با یکدیگر نداشته باشند؛ اما لایحه بودجه ۱۴۰۱ با ۱۷۴ رای موافق، ۷۶ رای مخالف و شش رای ممتنع از مجموع ۲۶۱ نماینده حاضر در صحن رای آورد تا بدین ترتیب ۳۰ درصد مجلس با نخستین سند بودجه دولت رئیسی مخالفت کنند. این مخالفت‌ها دلایل متعددی داشت؛ اما به نظر مسئله اساسی یک چیز بود: تورم ناشی از حذف ارز ۴۲۰۰. گزارش بورسان در این خصوص را اینجا بخوانید.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر