بورسان - Bourseon

ماجرای تحریم ابراهیم رئیسی چیست؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان : از همان روزی که سید ابراهیم رئیسی به عنوان داوطلب انتخابات ریاست جمهوری ایران در 1400 ثبت‌نام کرد، موضوع تحریم بودنش بر سر زبان‌ها افتاد و مورد توجه بسیاری از عموم مردم قرار گرفت. حالا که نتیجه انتخابات معلوم شده و قرار است در کمتر از 50 روز آینده او قدرت را در پاستور در دست بگیرد، این سوال پررنگ‌تر از قبل مطرح است که ماجرای تحریم رئیس جمهور آینده ایران چیست و چه سرنوشتی حالا در انتظار این تحریم‌ها است؟

چرا رئیسی تحریم شد؟

ماجرای تحریم رئیسی به سال‌ها قبل و حضور او در دستگاه قضایی ایران باز می‌گردد؛ اتحادیه اروپا و آمریکا به طور جداگانه هرکدام تحریم‌هایی را علیه او با ادعای نقض مسائل حقوق بشری وضع کرده‌اند.

تحریم ابراهیم رئیسی توسط اتحادیه اروپا به مارس 2011 و همزمان با اعمال تحریم‌های گسترده غرب علیه ایران باز می‌گردد. در آن زمان اتحادیه اروپا علاوه بر تحریم‌هایی برای منع خرید نفت و سرمایه‌گذاری در ایران، 80 چهره سیاسی کشور را به دلیل نقض قوانین حقوق بشری تحریم کرد. در این لیست 80 نفره نام افرادی چون صادق لاریجانی، رئیس وقت قوه قضائیه، ابراهیم رئیسی به عنوان معاون لاریجانی، سعید مرتضوی، دادستان پیشین عمومی و انقلاب تهران، غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان وقت کل ایران و وزیر پیشین اطلاعات و عباس جعفری دولت آبادی، دادستان وقت تهران وجود داشت.

بعدها با توافق هسته‌ای و برجام تحریم‌های هسته‌ای اتحادیه اروپا لغو شد، اما نام رئیسی به همراه دیگر اشخاص در لیست تحریم‌های حقوق بشری باقی ماند.

اما تحریم رئیسی توسط ایالات متحده آمریکا به 13 آبان 98 و همزمان با سالگرد تسخیر سفارت این کشور در ایران انجام شد. وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا در آن سال ۹ تن از چهره‌های سیاسی کشور و نزدیک به رهبر انقلاب را از جمله ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، غلامعلی حداد عادل، علی‌اکبر ولایتی و حسین دهقان به عنوان مشاوران رهبری و همچنین وحید حقانیان معاون امور ویژه بیت رهبری تحریم کرد. هرچند برخی رسانه‌ها این تحریم‌ها را به حواشی افزایش قیمت بنزین و اعتراضات در داخل کشور مربوط می‌دانند، اما این تحریم‌ها پیش از افزایش قیمت بنزین اعمال شد و ربطی به آن ماجرا ندارد.

در بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا ادعاهایی چون دست داشتن این چهره‌ها در بمب‌گذاری مجتمع تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت در سال 1983، انفجار ساختمان انجمن همیاری اسرائیل و آرژانتین در سال 1994 و همچنین مسائل حقوق بشری به عنوان تحریم این افراد مطرح شده است.

تحریم رئیسی به چه معناست؟

تحریم‌ این چهره‌ها معمولا به معنای تصرف دارایی‌هایشان در کشورهای غربی است. به طور مثال در بیانیه خزانه داری آمریکا در خصوص تحریم 9 چهره در آبان 98 آمده است: دارایی‌ها و منافع افراد تحریم شده در خاک ایالات متحده، ضبط خواهد شد و افراد و شرکت‌های آمریکایی از هرگونه معامله با آنها منع می‌شوند.

این تحریم‌ها تا کنون مانعی برای فعالیت‌های سیاسی این افراد ایجاد نکرده اما حالا که رئیسی رئیس جمهور منتخب ایران شده است، این سوال برای برخی مطرح است که آیا ممکن است این خللی در برخی امور از جمله حضور او در نشست‌های سازمان ملل ایجاد کند؟

تحریم‌ها چه مشکلی ایجاد می‌کند؟

همانطور که پیش از این در تحریم ظریف توسط خزانه‌دایر آمریکا نیز تجربه شد، به نظر نمی‌رسد این تحریم‌ها از این به بعد نیز خللی در فعالیت رئیسی به عنوان رئیس جمهور ایجاد کند. ظریف نیز در دوران ترامپ و چند ماه پیش از رئیسی مورد تحریم‌های وزارت خزانه‌داری قرار گرفت اما او به مسئولیت خود و سفرهای دیپلماتیک به دیگر کشورها به عنوان وزیر امور خارجه ایران ادامه داد، هرچند که گفته می‌شود که در زمان سفر به آمریکا و حضور در نشست‌ها سازمان ملل با محدودیت‌‌های ترددی مواجه می‌شود. این موضوع به دلیل مصونیت سیاسی مقامات و فرازمینی بودن تحریم‌ها است.

رئیسی نیز به عنوان رئیس جمهور ایران دارای مصونیت دیپلماتیک است و این تحریم‌ها تاثیری در اقدامات او نخواهد داشت. با این حال تحریم‌ها می‌تواند با خود بار روانی به همراه داشته باشد و رفع آنها بهتر از بودنشان است.

تحریم رئیسی لغو می‌شود؟

اما این روزها این گمانه مطرح است که رفع تحریم‌های رئیسی از موضوعات مورد بحث در مذاکرات وین و در خلال مذاکرات برجامی است. اظهارات مشاور امنیت ملی آمریکا نیز این گمانه را تقویت می‌کند.

جک سالیوان، مشاور ارشد امنیت ملی آمریکا شب گذشته گفت‌وگویی با جورج استفناپولوس، خبرنگار شبکه ABC آمریکا داشت که بخشی از این گفت‌وگو به احتمال رفع تحریم‌های رئیسی به عنوان رئیس جمهور منتخب ایران مربوط بود.

سالیوان در پاسخ هرچند به جزئیاتی اشاره نمی‌کند، اما اظهاراتش نشان می‌دهد که احتمالا رفع تحریم‌های رئیسی بخشی از مذاکرات وین است. او همچنین مدعی می‌شود که آمریکا این اجازه را دارد که به دلایل غیرهسته‌ای تحریم‌هایی را علیه ایران وضع کند.

اظهارات سالیوان به این ترتیب است: «اینکه چه تحریم‌هایی برداشته می‌شود، در حال حاضر تحت مذاکره در وین است و من چنان مذاکراتی را علنی نمی‌کنم. آنچه میگویم این است که آمریکا حتی تحت برجام،‌ این حق را برای خودش محفوظ می‌دارد که به دلایل غیرهسته‌ای، مثل حقوق بشر،‌ تروریسم، یا برنامه موشکی، تحریم وضع کند. خواهیم دید مذاکرات در وین به چه صورت پیش خواهد رفت.»

با این حال برخی بر این باورند که آمریکا خود نیز در صورت حل مسئه هسته‌ای توافق با ایران تمایلی به حفظ تحریم‌ها علیه رئیسی ندارد. فواد عطاالله تحلیلگر سیاسی در این خصوص به یک رسانه عرب زبان گفته است: واشنگتن رئیس جمهور جدید ایران را از لیست تحریم‌های خود حذف کند، هر چند که این اقدام به صورت فوری انجام نگیرد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر