از رونق معاملات مسکن تا یارانه دولت برای سفر به ترکیه

خبرنامه اقتصاد ایران - یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

رشد قیمت ریالی و افت قیمت دلاری مسکن تهران

آخرین گزارش بانک مرکزی از وضعیت بازار مسکن تهران در آبان ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که علاوه بر تداوم افزایش متوسط قیمت مسکن و رسیدن آن به بیش از ۳۲ میلیون تومان در مترمربع، تعداد معاملات انجام شده نیز رشد نسبتا چشم‌گیری داشته و به بیش از ۷۳۰۰ مورد رسیده است. تداوم رشد قیمت مسکن تهران و رسیدن آن به سطوح بی‌سابقه‌ای در حالی است که ماه‌ها پیش‌تر کارشناسان بارها افت قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده بودند. به نظر می‌رسد عدم تحقق این پیش‌بینی‌ها ریشه در تداوم تورم کل کشوری در سطحی بالاتر از میانگین ۱۰ ساله و همچنین افزایش نرخ دلار بعد از نگرانی از بی‌نتیجه ماندن مذاکرات وین دارد. به طوریکه با وجود رشد قیمت ریالی مسکن، قیمت مسکن تهران همچنان بالا می‌رود .

نکات مهمی از مذاکرات برجامی وین

تیم مذاکره‌کننده ایران روز گذشته به سرپرستی علی باقری‌کنی مذاکره کننده ارشد کشورمان راهی وین شد تا هفتمین دور مذاکرات را آغاز کند. این اولین دور مذاکرات وین در دولت ابراهیم رئیسی است و تیم کارشناسی گسترده‌ای شامل برخی اعضای تیم قبلی و برخی چهره‌های جدید باقری را همراهی می‌کنند. پویا ناظران، اقتصاددان بر پایه یک تئوری اقتصادی به نام «دیلما زندانی» روابط سیاسی ایران-آمریکا را تحلیل کرده و با بیان برخی درس‌های مهم برجام برای مذاکرات کنونی ، اعلام می‌کند که تیم مذاکره‌کننده به جای اجرای تدریجی توافق به دنبال گرفتن امتیازات و دادن همه تعهدات در یک گام است و با این موضع در حال تکرار اشتباهات برجام است. اشتباهی که منجر به ناپایداری هرگونه توافق احتمالی می‌شود.

رتبه ۳۱ استان در شوک تورمی آبان

در حالی‌ که آمار تورم مصرف‌کننده در آبان نشان می‌داد که روند افزایش قیمت‌ها تغییر کرده و مجددا تورم نقطه‌ای کاهشی شده است؛ اما داده‌های تورم استانی ابعاد پنهانی را نمایان کرده است. بنا بر داده‌های مرکز آمار تورم برخی استان‌ها به صورت میانگین ۱۲ درصد بالاتر از استان‌های دیگر است و این اختلاف در اقلام خوراکی خصوصا در مناطق روستایی شدیدتر بوده است. به عنوان مثال، استانی همچون کهگلویه و بویراحمد تورم ماهانه ۸.۵ درصدی را در بخش روستایی به ثبت رسانده و در مقابل استانی همچون فارس تنها ۰.۴ درصد رشد قیمت را داشته است که نشان می‌دهد توزیع فقر نیز به صورت همگونی اتفاق نمی‌افتد.

ردپای علوم رفتاری در بورس تهران

در شرایطی که رکود بورس باز هم شدیدتر شد و ارزش معاملات کاهش یافت، به بررسی بورس تهران با لنز رفتاری پرداخته‌ایم. نظریه چشم‌انداز که یکی از مهم‌ترین دستاوردهای دنیل کانمن و تورسکی است، نحوه تصمیم‌گیری افراد در زمان مواجهه با ریسک را نشان می‌دهد. این نظریه نشان می‌دهد که افراد در ناحیه زیان ریسک‌‌پذیرتر و در ناحیه سود ریسک‌گریزتر می‌شوند. به طور مثال سهامدارانی که سهامشان در ضرر هستند، سهام خود را نگه می‌دارند و به فروش نمی‌رسانند اما در سمت مقابل سهامی که در سود هستند را فورا به فروش می‌رسانند، این در صورتی است که با فروختن آن سهامی که در ضرر بوده است، می‌توانستند از زیان بیشتر جلوگیری نمایند و شاید با صبر کردن روی سهامی که در سود بودند می‌توانستند سود خود را رشد بیشتری دهند.

یارانه دلاری به مسافران

قیمت دلار در فاصله یک روزه از شروع مجدد مذاکرات برجامی همچنان بر مسیر صعودی است و بار دیگر رکورد ۱۳ ماهه خود را طی معاملات فردایی جابجا کرد. برخی دلالان در فردوسی اذعان می‌کنند که بازار روندی خلاف پیش‌بینی آن‌ها در پیش گرفته است. در همین حال، صف خرید ارز سهمیه‌ای مقابل صرافی‌ها برچیده شده اما همچنان امکان سواستفاده از رانت ۶ میلیون تومانی اختلاف نرخ بازار آزاد و صرافی ملی وجود دارد؛ به طوری که با استفاده از آن رفت و برگشت به ترکیه مجانی می‌افتد.

اخباری که نباید از دست داد:

پتروشیمی‌ها بازار ارز را تهدید کردند

توافق سه جانبه سوآپ گازی بین ایران، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان

دز سوم واکسن کرونا برای همه اجباری شد؟

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر