برنامه وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش برای رفع کمبود معلم

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
با گذشت چند ماه از شروع سال تحصیلی بسیاری از مدارس ایران معلم ندارد. وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش درباره کمبود معلمان گفت: برای رفع کمبود معلم می‌توان امکان طراحی دوره‌های سه‌ساله تربیت معلم در دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی را مورد بررسی قرار داد.

مسعود فیاضی، وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره برنامه‌های خود برای حل معضل کمبود معلم در کشور بیان کرد: موج فزاینده بازنشستگی فرهنگیان و ظرفیت محدود دانشگاه‌های تربیت معلم کشور سبب شده تا آموزش و پرورش درحال‌حاضر با کمبود شدید معلم مواجه شود.

علت اصلی کمبود معلم در کشور چیست؟

وی اشاره کرد: به علاوه، ضعف در نظام ساماندهی نیروهای آموزشی و تراکم نیرو در بخش پشتیبانی و کم توجهی به تحولات جمعیتی و مهاجرتی باعث شده تا با پدیده همزمانی کمبود و مازاد نیروی انسانی مواجه شویم، به گونه‌ای که در یک منطقه آموزش و پرورش مازاد نیروی انسانی وجود دارد، ولی همزمان در منطقه دیگر با کمبود نیروی انسانی مواجه می‎شویم.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: از طرف دیگر در یک منطقه آموزش و پرورش، ممکن است در یک مقطع تراکم نیروی انسانی وجود داشته باشد، ولی مقطع دیگر با کاهش نیروی انسانی مواجه باشد. لذا از آنجایی که یکی از چالش‌های اساسی وزارت آموزش و پروش در سال‌های اخیر و حتی سال‌های آتی تامین کمبود شدید معلم بوده و هست، امکان طراحی دوره‌های سه‌ساله تربیت معلم در دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی را می‌توان مورد بررسی قرار داد.

فیاضی در ادامه با اشاره به استفاده از ظرفیت نخبگانی جامعه گفت: راه‌حل دیگر استفاده از ظرفیت نخبگانی سایر دانشگاه‌ها یا نظام آموزش عالی است که این مهم با نظارت کامل دانشگاه فرهنگیان انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر استفاده از ظرفیت قانونی ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان که در سال‌های اخیر نیز مورد استقبال داوطلبان ورود به این حوزه قرار داشته است، برای حل این معضل همچنان مورد توجه خواهد بود.

فیاضی خاطر نشان کرد: سایر اقدامات پیش‌بینی شده به منظور حل این مسئله اساسی، ساماندهی نیروی انسانی فعلی وزارتخانه و ایجاد تسهیلات مالی به نفع گروه‌های معلمان، استفاده از توان و ظرفیت معلمان شاغل و بازنشسته به صورت حق‌التدریس با امکان پرداخت ماهانه حق الزحمه و اصلاح نظام بازنشستگی فرهنگیان ضمن تامین حقوق آنها است.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در پایان گفت: این اقدامات بر نیروی انسانی موجود و دیگری بر برخی از قوانین در حال اجرای این حوزه تاکید دارد، اما نکته اساسی دیگر که در برنامه وزارتخانه است، توجه و تأکید مضاعف بر تقویت گروه معلمان از طرق مختلف، حتی اصلاح یا تغییر ساختار است.

منبع: ایلنا

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر