تغییر دیدگاه بازار به رمزارزها

خبرهایی که سرنوشت قیمت بیت کوین را تعیین می‌کند

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان-ستاره منصوری: درشرایطی که قیمت بیت‌کوین تا حوالی ۵۸ هزار دلار کاهش یافته است داده‌های درون شبکه‌ای منعکس کننده شرایط همچنان مساعد بازار است. با خبر اعمال مالیات بر کریپتوکارنسی توسط دولت آمریکا، بازار دچار تلاطم شدید شد و در نتیجه افت محسوسی را در اکثر رمزارزها شاهد بودیم.

بر خلاف شاخص‌ها و داده‌ها که شرایط مساعد بیت‌کوین را نشان می‌دهد، تکنیکال این رمز ارز از احتمال ریزش بیشتر و یا رنج زدن خبر می‌دهد.

در روند‌های صعودی معمولا خبرها در جهت بازار و مثبت است و در روندهای نزولی عکس آن است. در چند روز اخیر اخبار منفی در این حوزه شدت گرفته است و شاهد افزایش اظهارات ضد و نقیض هستیم. به طور مثال هرچند که توییتر چند مدت قبل از پذیرش رمزارزها خبر داد اما مدیر مالی این شرکت رمزارزها را پرریسک ونامناسب برای سرمایه‌گذاری خواند. بانک انگلیس مجددا مخالفت خود را اعلام کرد و اسراییل به سمت اعمال قوانین در این حوزه قدم برداشته است. مجموع عوامل ذکر شده بیان کننده تضعیف شدن سنتیمنت این بازار شده است. بیت‌کوین برای رشد نیازمند این است که هر سه حوزه سنتیمنت، داده‌های آنچین و تکنیکال با یکدیگر هم جهت باشند. این داده‌ها از یکدیگر تاثیر می‌پذیرند.

از دست ندهید: دردسر جدید توییت‌های ایلان ماسک برای تسلا

بررسی وضعیت بازار رمزارزها

شکل بسته شدن کندل هفتگی بیت کوین نشان می‌دهد که هولدرهای بلندمدت شروع به فروش دارایی خود کرده‌اند. داده‌های آنچین نیز این موضوع را تایید می‌کند.

در حال حاضر وضعیت بیت‌کوین مطلوب به نظر نمی‌رسد برای بررسی این بازار بهتر است چند فاکتور را مورد بررسی قرار دهیم.

تپ‌روت یکی از اتفاقهای مثبتی بود که برای بیت‌کوین رقم خورد. این بهبود در شبکه بیت‌کوین در بلند مدت به افزایش قیمت بیت‌کوین کمک خواهد کرد. در کنار تپ‌روت صندوق ETF بیت‌کوین داشتیم که توسط SEC رد شد و این موضوع قیمت بیت‌کوین را به سمت پایین هدایت کرد. هرچند که فعالیت‌های بنیادی بیت‌کوین در حال رشد است اما تنها خبر مالیات بر رمزارزها در آمریکا کافی بود که باعث شود این ارز تا مرز ۵۸ هزار دلار کاهش یابد.

هرچند که شرایط نامطلوب به نظر می‌رسد اما رفتار فعلی بیت‌‌کوین همچنان امید برای بیت‌کوین ۷۰ هزار دلاری را زنده نگه می‌دارد.

نشانه‌های مثبت

کندل هفتگی در دو هفته گذشته در رکوردهای جدیدی بسته شدند و این یکی از اتفا‌ق‌های مساعدی بود که در چند مدت اخیر رقم خورد. بیت‌کوین در هفته گذشته بالاترین کندل هفتگی را از ماه آپریل تا کنون ثبت کرده است

افزایش قیمت بیت کوین به ۶۶ هزار دلار این رمزارز را در موقعیتی ایده آل برای مقابله با شرایطی که هفته گذشته از دست داد، قرار داده بود. با وجود اینکه قیمت بیت‌کوین توانسته بود اندکی بهبود یابد اما تحت تاثیر خبر اشاره شده، نتوانست جایگاه خود را حفظ کند.

تحلیلگران معتقدند اگر بیت‌کوین بتواند در بالای ۶۶ هزار دلار تثبیت شود، سال ۲۰۲۱ هر روز به شکل بیشتری به یک بولران صعودی نزدیک خواهد شد.

بر خلاف اینکه بسیاری از افراد اعتقاد به پایان روند صعودی بیت‌کوین دارند اما تحلیلگر معرف پلن بی قیمت ۹۸ هزار دلار را تا پایان ماه نوامبر پیش بینی می‌کند. این تحلیلگر با استفاده از روش ذخیره به جریان این عدد را پیش بینی کرده است و تاکنون با درصد خیلی بالایی فرضیه‌های آن نتیجه درست داشته است. تا کنون نیمی از ماه گذشته است و به نظر می‌رسد دستیابی به این هدف مشکل باشد اما داده‌های تاریخی نشان می‌دهند که بارها بیت‌کوین تنها در یک ماه بیش از ۵۰ درصد رشد داشته است.

هولدرهای بلند مدت آماده حرکت شدند

معمولا هولدرهای بلند مدتی با هر قله‌ قیمتی شروع به فروش قسمتی از دارایی خود می‌کنند. در نوامبر سال ۲۰۲۰ همزمان به شروع روند صعودی هولدرهای بلند مدتی کم‌کم شروع به فروش بیت‌کوین‌ها و شناسایی سود کردند، این روند ابتدا شیب شدیدی داشت و دقیقا زمانی آنها دست از فروش برداشتند که بیت‌کوین قله قیمتی را دیده بود و به ۶۴ هزار دلار رسیده بود. در حال حاضر شرایط فروش هولدرهای فوق دقیقا شبیه نوامبر سال گذشته و اوایل روند صعودی است. می‌توان این برداشت را داشت که قسمتی از عرضه کنونی ناشی از فروش آنها در جهت شناسایی سود بوده است.

بهبود هش ریت

هش ریت بعد از ریزش ناشی از فشار چین، اکنون بعد از گذشت ۵ ماه بیش از ۹۵ درصد بهبود یافته است و نزدیک عددیست که در ماه آپریل قرار داشت. افزایش سختی شبکه به افزایش قیمت بیت‌کوین کمک می‌کند

بازار سهام، زنگ خطری دیگر

رئیس سابق بانک مرکزی هند هشدار می دهد که ممکن است به زودی خوش بین بودن نسبت به بازارهای سنتی سخت تر شود.

در میان نگرانی‌ها در مورد حجم قراردادهای آپشن و اهرم‌های مرتبط، بیت‌کوین به‌عنوان یک محافظ تورم می‌تواند به زودی به سبب آشفتگی بازار سهام تقویت شود.

یافتن قله‌های قیمتی

شناسایی قله‌های تاریخی بیت کوین کار ساده ای نیست. با این حال، با بیش از یک دهه داده‌های زنجیره‌ای و بازار، می‌توان از ابزارهایی برای شناسایی رفتارها و الگوهای چرخه‌ای استفاده کنیم که نشان‌دهنده سقف‌های قیمتی بیت‌کوین در گذشته بوده است.

ابزار اول شاخص چندگانه مایر است (Mayer Multiple) که به عنوان یک نسبت ساده و در عین حال موثر بین قیمت و 200DMA محاسبه می شود. عدد ۲.۴ این شاخص معمولا یک هدف دور از دسترس و غیر متحمل است. در واقع این عدد به این معنیست که قیمت ۲.۴ برابر در بلند مدت رشد کرده است. این معیار دو سطح بالایی و پایینی را فراهم می‌کند که معمولا بیت‌کوین ما بین آن دو حرکت می‌کند. سطح بالایی جایی است که قیمت بیت‌کوین به بالاترین حد خود رسیده است. این معیار اکنون عدد ۱۱۰ هزار دلار را برای بیت‌کوین نشان می‌دهد. هرچند که این قیمت مطابق با نسبت ۲.۴ این شاخص است.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر