اسپرسو بورسان یکشنبه ۲ مرداد؛ آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

احتمال دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان پس از ۵ سال

احتمال دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان پس از ۵ سال
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن
اسپرسو بورسان ساعت ۸ صبح هر روز خلاصه‌ای از مهمترین اخباری که پیش از شروع معاملات بازارها لازم است بدانید، در اختیار شما قرار می‌دهد.

بورسان: بورس روز گذشته مثبت و متعادل بود. به طوری که شاخص کل رشد ۱،۶۰۶ واحدی (معادل ۰.۱۱ درصد) را تجربه کرد. شاخص هم‌وزن نیز با رشد ۰.۲۱ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد به ۲،۶۷۶ میلیارد تومان رسید. در بین صنایع شیمیایی، کانه‌های فلزی و فلزات اساسی و در بین نمادها پالایش، دارایکم و تاپیکو بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حدود ۴۷ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی در بازار اتفاق افتاد. بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای وبملت و تاپیکو بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در نمادهای شستا و بپاس داشتند.

با افزایش ۴۷درصدی تولید کامل و عبور مستقیم و رشد ۳۰درصدی تحویل خودرو به مشتریان، تعهدات معوق گروه صنعتی ایران‌خودرو در روز ۳۱ تیر‌ماه امسال به عدد سه‌هزار دستگاه رسیده است. این تعداد در تیرماه سال گذشته حدود ۲۸هزار دستگاه بود.

بدهی خارجی ایران در پایان سال ۱۴۰۰ به ۸ میلیارد و ۶۷۵ میلیون دلار رسیده است که ۵۳ درصد آن را که معادل ۴/۶ میلیارد دلار است، در سال جاری دولت سیزدهم پرداخت می‌کند و برای سال‌های آینده نیز مبلغ ۴ میلیارد دلار باقی خواهد ماند.

وزارت برق عراق: به موجب توافقنامه، ایران به مدت پنج سال ۴۰۰ مگاوات برق به عراق صادر می‌کند.

انجمن جهانی فولاد اعلام کرده که میزان تولید فولاد خام ایران در ماه ژوئن سال جاری میلادی ۲.۲ میلیون تن بوده که کاهش ۱۰.۸ درصدی را نسبت به ماه مشابه سال قبل نشان می‌دهد. تولید فولاد خام ایران در دوره ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی با کاهش ۱۰.۸ درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته به ۱۳.۶ میلیون تن رسیده است.

از ابتدای امسال تاکنون در مجموع ۲۲.۷۴۵ میلیارد تومان از طریق انتشار اوراق نقدی توسط دولت فروخته شده که از این میان حدود ۳۲ درصد از طریق بازار پول و ۶۸ درصد از طریق بازار سرمایه تامین مالی شده است.

نرخ تورم ماهانه تیر به ۴.۶ درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل، ۷.۶ واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ۵.۷ درصد و ۳.۸ درصد بوده است.

قیمت دلار دیروز طبق اعلام کانال‌های غیررسمی و تلگرامی با رشد ۱۰۰ تومانی به ۳۲۰۵۰ تومان رسید. سکه طرح جدید هم با ۱.۳ درصد افزایش به ۱۵ میلیون تومان بازگشت.

وزیر امور خارجه عراق: در حال هماهنگی برای برگزاری نشست علنی وزرای امور خارجه ایران و عربستان هستیم.

نولاند، معاون وزیر خارجه آمریکا: اگر ایرانی‌ها توافق را بخواهند، روی میز است اما آنها تاکنون تصمیمی برای آن نگرفته‌اند.

وزارت دارایی دولت موقت طالبان از امضای قرارداد خرید ٣۵٠ هزار تن نفت از ایران خبر داد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر