نتیجه نشست ایران و آژانس بین‌المللی اتمی در وین

  • اشتراک‌گذاری
  • 💜2
  • 👁️190
  • 💬0

بورسان: نشست عباس عراقچی، نماینده تیم مذاکره‌کننده ایران در وین و رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که ساعاتی پیش شروع شده بود، پایان یافت. به نظر در این مذاکرات بر ادامه همکاری‌های ایران و آژانس بین‌المللی اتمی تاکید شده است.

رافائل گروسی بعد از پایان این نشست گفت:

گفت‌وگوی مفصلی با عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران درباره رایزنی‌های فعلی و فعالیت‌های دوجانبه‌ای که در ایران در جریان است، انجام شد.

ما در حمایت از برجام و موضوعات دیگر، به راستی‌آزمایی‌های فنی و نظارت در ایران ادامه خواهیم داد.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه پس از دیدار با مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد:

ملاقات خوبی را با آقای گروسی داشتم و این دیدار برای هماهنگی بیشتر ما با آژانس انجام شد تا در هنگام لزوم نقش خود را ایفا کند.

پس از جمع بندی مذاکرات کمیسیون مشترک وظایفی هم برای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تعیین خواهد شد.

لازم است تا آژانس وظایف مشخص شده در مذاکرات کمیسیون مشترک برجام را انجام دهد و باید مدیر کل آژانس در جریان این مذاکرات قرار می‌گرفت.

در این مذاکرات درباره سایر موضوعات و برخی سوالات باقیمانده از قدیم بین ایران و آژانس نیز بحث و گفت‌وگو شد.

تعامل میان ایران و آژانس درباره موضوعات مورد اختلاف و سوالاتی که وجود دارد ادامه پیدا خواهد کرد و اطمینان داریم در یک تعامل سازنده و با حسن نیت می‌توان مسائل موجود برای همیشه حل و فصل شود.

چرا بر تداوم همکاری ایران و آژانس تاکید می‌شود؟

با تصویب قانون راهبردی رفع تحریم‌ها در مجلس، دولت موظف به توقف اجرای پروتکل‌های الحاقی شد. با این حال درست پیش از اجرای این بند از قانون گروسی به ایران سفر کرد و ضمن این سفر به توافقاتی ضمنی دست یافتند.

پروتکل الحاقی یک قرارداد است که توانایی بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تاسیسات هسته‌ای کشورهای عضو پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) را افزایش می‌دهد.

ایران و آژانس تفاهم کردند، اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی‌های برجامی آژانس به تاسیسات هسته‌ای ایران به‌طور کامل متوقف شود و صرفاً تعهدات پادمانی ایران اجرا ‌شود. اما در عین حال ایران تعهد داد که اطلاعات فعالیت‌های هسته‌ای خود را ظرف 3 ماه ضبط کند و در صورتی که در این مدت تحریم‌ها رفع و به منافع حاصل از برجام دست یافت، این اطلاعات را در اختیار آژانس قرار دهد.

این مهلت سه ماهه هفته اول خرداد ماه به پایان می‌رسد.

اما آنطور که از اظهارات عراقچی بر می‌آید و پیش از این نیز در خلال خبرها معلوم بود، یک بعد دیگر مذاکرات امروز بر سر گزارشی از آژانس بود که در آن ادعا شده ایران گزارش برخی فعالیت‌های هسته‌ای خود را به این سازمان ارائه نکرده و برخی فعالیت‌های پنهانی داشته است. گروسی پیش از این در شورای حکام در این خصوص گفته بود: ذرات هسته‌ای در مکان‌های اعلام نشده در ایران شناسایی شده و جمهوری اسلامی پس از گذشت ۱۸ ماه توضیحات لازم و کامل را ارائه نداده است.

ازاین رو بخشی از نشست امروز به رفع این نگرانی‌های آژانس اختصاص داشته است.

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر