بورسان - Bourseon

پنج عامل افت دلار به نیمه کانال ۲۷ هزار تومان

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: قیمت دلار که از هفته گذشته به زیر مرز ۲۸ هزار تومان نزول کرده است به افت تدریجی ادامه می‌دهد. این نرخ امروز با افت ۱۰۰ تومانی تا کف ۲۷۵۰۰ تومان کاهش یافت. البته در معاملات پشت‌خطی عصر اندکی رشد را دوباره تجربه کرد. اما علت کاهش اخیر قیمت دلار چیست؟

به نظر می‌رسد مهم‌ترین موضوعی که روند کاهشی قیمت دلار را کلید زد، خبر خروج شرکت ماموت ایران و چند زیرمجموعه آن از لیست تحریمی آمریکا بود و برخی آن را سیگنال واشنگتن به تهران تلقی می‌کنند.

در سوی دیگر، ناگفته نماند که وعده‌های تیم اقتصادی دولت سیزدهم هم موجب عقب‌نشینی برخی خریداران ارز شده است. در جدیدترین این موارد، صالح‌آبادی که چهارشنبه گذشته به ریاست بانک مرکزی گماشته شد یکی از اولویت‌های اصلی خود را بازگرداندن آرامش به بازار ارز عنوان کرده است. او همچنین اعلام کرد که عرضه ارز را افزایش خواهند داد و به مدیریت تقاضا می‌پردازند.

در همین حال، تیم دیپلماسی کشور نیز به کرات اعلام کرده‌اند که بازگشت به میز مذاکرات وین قطعی است. اگرچه خوشبینی چندانی بین فعالان بازارها به موفقیت مذاکرات دیده نمی‌شود، اما همچنان برخی انتظار دارند که آغاز دور هفتم گفت‌وگوها موجب تعدیل قیمت دلار شود.

از دیگر دلایل افت دلار، کاهش تنش‌ها در افغانستان مطرح می‌شوند. در سوی مقابل، رسیدن لیر ترکیه به قعر تاریخی جدید می‌تواند عامل رشد نرخ ارز شود.

اما نگرانی‌های اقتصادی همچنان مانع از ریزش چشمگیر نرخ ارز هستند. کسری در بودجه ۱۴۰۰ ناگزیر به نظر می‌رسد؛ اگرچه وعده اخیر رئیس سازمان برنامه و بودجه برای اصلاح ساختاری بودجه، انتظاراتی در خصوص حرکت به سمت سیاست‌های انقباضی ایجاد کرده است.

آمارهای پولی نیز اگرچه چشم‌انداز مثبتی برای اقتصاد کشور و به تبع آن نرخ دلار به نمایش نمی‌گذارند، اما علیرغم رسیدن رشد پایه پولی در مرداد به ۴۲ درصد که بیشترین رقم یک‌دهه اخیر است، برای قضاوت در خصوص بزرگی آن باید توجه داشت که تیر سال گذشته حدود ۶ درصد کاهش پایه پولی داشتیم که به همین خاطر مقایسه رشد پایه پولی نسبت به مدت مشابه سال قبل، آن را تا حدی بیش از اندازه بزرگ نشان می‌دهد.

اما آیا اسکناس آمریکایی کانال ۲۷ هزار تومان را هم از دست می‌دهد؟ بازار ارز هنوز چندان محرک جدی برای کاهش قیمت نیافته است اما به عقیده معامله‌گران تکنیکال احتمال افت تا نزدیکی مرز ۲۷ هزار تومان وجود دارد. با این حال افت شدید در قیمت دلار با چالش‌های جدی مواجه است؛ از انتظارات مرتبط با احیای برجام گرفته تا نگرانی‌های در ارتباط با بودجه و تورم.

قیمت انواع ارز یکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰
اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر