بورسان - Bourseon

سرانجام بزرگترین کلاهبرداری رمز ارز ایران

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن
چند سالی است که دنیای رمز ارزها در میان مردم و سرمایه‌گذاران بسیار محبوب شده است. متاسفانه در نبود رگولاتوری و قانون این بازار فضایی امن برای کلاهبرداری فراهم کرده است. یکی از بزرگترین کلاهبرداری‌های رمز ارز در ایران پرونده کریپتولند است.

رشد قیمت رمزارزها در دو سال اخیر موجب شد تا بسیاری از نگاه ها جهت سرمایه گذاری به این بازار جلب شود. این مسئله با سقوط بازار سرمایه از مرداد ماه سال گذشته شدت بیشتری گرفت و سرمایه های بیشتری به بازار رمزارزها وارد شد.

در این بین آن قدر شدت هجوم به سمت بازار رمزارزها زیاد بود و این ماجرا سریع اتفاق افتاد که هیچ قانون درستی برای هدایت آن به سمت مسیر صحیح شکل نگرفت و به یکباره چشم ها باز شد و مشکلات این مسیر مشخص شد. صرافی هایی که پول های مردم را به شکل غیرقانونی جمع آوری کرده بودند و هر آن امکان تکرار اتفاق موسسه های مالی و اعتباری غیرمجاز وجود داشت.

یکی از این صرافی ها، صرافی کریپتولند بود که گویا تخلفات گسترده ای را در این زمینه انجام داد و در اردیبهشت ماه سال جاری ماجرای این صرافی به تیتر یک رسانه ها تبدیل شد.

خوش‌شانسی تاریخی در انتظار خریداران بیت کوین

ماجرای کریپتولند چه بود؟

ماجرای این صرافی از 27 اردیبهشت ماه سال جاری آغاز شد. جایی که خبر بازداشت سینا استوری مدیرعامل صرافی کریپتولند رسانه ای شد. بعد از انتشار این خبر موجی از نگرانی در دل سرمایه گذاران در این صرافی ایجاد شد.

در روز 28 اردیبهشت ماه سال جاری عباس آشتیانی رئیس وقت کمیسیون بلاک چین و رمز ارز سازمان نظام صنفی رایانه ای طی مصاحبه ای گفت: مردم نگران دارایی‌های دیجیتال خود نباشند. وی افزود: طبق شنیده‌ها و مذاکرات انجام شده دارایی دیجیتال مردم بعد از بررسی سوابق تراکنش‌ها و صحت تراکنش‌های سکوی کریپتولند به آن‌ها باز خواهد گشت.

سپس در ۳۰ اردیبهشت ماه سال جاری سرهنگ پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا گفت: با توجه به دستگیری مدیران مختلف صرافی " کریپتولند " به اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور ؛ مالباختگان این صرافی می توانند مدارک و ادعای خود را در خصوص میزان سرمایه از دست رفته، به سایت گرداب ارائه کنند.

یک صرافی رمزارز دیگر تعطیل شد

۹ خرداد ماه سال جاری، یک منبع آگاه در گفتگو با اقتصاد ۲۴ در مورد سایت کریپتولند گفت: کاربران صرافی کریپتولند نگران نباشند. بازپرس پرونده اظهار کرده اند که ظرف ده روز سایت باز و از طریق پیامک به کاربران اطلاع رسانی می‌شود.

ده روز پس از این وعده اما سایت باز نشد و در 23 خرداد ماه کریپتولندی ها برای رسیدن به سرمایه خود مقابل دادسرای ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی تجمع کردند.

بازپرس پرونده در آخرین تجمع کاربران صرافی کرپیتولند که روز یکشنبه ۲۳ خرداد ماه انجام شد، وعده داد که تا آخر خرداد ماه پرداخت‌ رمزارز و دارایی کاربران آغاز خواهد شد.

آقای نریمانی ادامه داد: هرچند به طور قانونی می‌بایست پرونده، رسیدگی و سپس پرداخت‌ها آغاز می‌شد؛ اما بازگشت پول مردم خارج از این روند پرداخت خواهد شد. بنابراین مردم نگران نباشند.

آقای نریمانی گفت: این صرافی بالغ بر ۱۵۰ هزار کاربر دارد و بیش از ۴۰ هزار نفر در سایت گرداب تاکنون ثبت‌نام کرده اند.

در اول تیرماه سال جاری بود که اعلام شد سرمایه گذاران در سایت کریپتولند باید به سایت این صرافی به آدرس cryptoland.com مراجعه و در آن ثبت کنند تا در روند بازرسی قظار گیرند.

در این سایت آمده بود:

مبنی بر بررسی میزان دارایی کاربران صرافی کریپتولند و الزام به خوداظهاری دارایی ریالی و رمزارزی کاربران و انجام احراز هویت هر یک از آنان و در نهایت استرداد دارایی آنان، نسبت به ورود به سایت و تکمیل مراحل فوق اقدام نمائید، بدیهی است دارایی اظهار شده توسط کاربران نباید از طریق فعالیت های غیر مجاز از جمله پولشویی، شبکه های قمار، شبکه های هرمی، حساب های اجاره‌ای، قاچاق ارز و رمز ارزها، ارتشا و... تحصیل شده باشد و در غیر اینصورت مسئولیت کلیه جوانب آن به عهده کاربر بوده و شخصا پاسخگوی مقام قضایی خواهد بود.

با بازگشایی سایت جهت ثبت نام مشکلات کاربران آغاز شد. تعدادی از کاربران به دلیل حجم زیاد تقاضا جهت ورود به سایت نتوانستند وارد سایت شوند و با خطا مواجه شدند و نتوانستند که اطلاعات خود را ثبت کنند. برخی دیگر هم اعلام کردند که برخی خواسته های سایت از جمله شماره تلفن ثابت به نام فرد یا کد پستی و ... را به دلیل آنکه مستاجر بوده اند نتوانسته اند وارد کنند و در نتیجه روند ثبت نام آن ها تکمیل نشده است. همچنین مشکل دیگر سایت این بود که ویرایش اطلاعات نداشت و این امکان وجود نداشت که در صورت ورود اطلاعات اشتباه، کاربر بتواند اطلاعات اشتباه را ویرایش کند. البته بعدا با راهکاری که دیده شد امکان ویرایش برخی اطلاعات از جمله شماره تلفن و کدپستی به کاربران داده شد.

به هر حال هر آنچه بود ثبت نام از کاربران به اتمام رسید و بسیاری منتظر دریافت دارایی های خود ماندند. با طولانی شدن فرآیند انتقال دارایی ها به کاربران، نریمانی بازپرس پرونده در مرداد ماه سال جاری طی مصاحبه ای اعلام کرد:

از آنجا که فرآیند حسابرسی حدود ۷۰ هزار کاربر که در سایت کریپتولند ثبت نام کرده‌اند، زمان‌بر است برگشت دارایی‌ها اندکی طولانی شده است.

براساس لیستی که تهیه شده، پرداخت دارایی‌ها براساس سه اولویت پرداخت می‌شود. جزئیات پرداخت برای این لیست‌ها اعلام نشده است. هرچند اولویت احتمالا از مبالغ پایین شروع می‌شود تا مبالغ بالا را در بر بگیرد.

در 9 مرداد ماه سال جاری بود که سرانجام پرداخت دارایی کاربران با اطلاعیه زیر که در کانال تلگرام کریپتولند منتشر شد، آغاز گردید:

با توجه به‌ آغاز فرآیند پرداخت مطالبات کاربران، به اطلاع کاربرانی که فرآیند حسابرسی آنها پایان یافته و پیامک ثبت شماره شبا و آدرس کیف پول دیجیتال دریافت کرده اند می‌رساند در اسرع وقت با وارد کردن کد پیگیری خود در سایت cryptoland، نسبت به ثبت اطلاعات مورد نیاز اقدام نمایند.

همچنین به اطلاع کلیه کاربرانی که پیامک دریافت نکرده اند می‌رساند فرآیند حسابرسی در حال انجام است و منتظر دریافت پیامک بمانند.

به هر صورت تا لحظه نگارش این متن برخی از کاربران سایت کریپتولند به دارایی های خود رسیده اند اما هنوز برخی دیگر در سرگردانی به سر می برند و نتوانسته اند که به دارایی ها خود دست پیدا کنند. این در شرایطی است که این روزها شرایط در بازار رمزارزها چندان مساعد نیست و از سوی دیگر تورم روز به روز در حال رشد است و سرمایه این کاربران در حال کاهش به لحاظ قدرت خرید می باشد. لذا بهتر است کمی با سرعت و با اطلاع رسانی دقیق تر و بستری مناسب تر نهادهای ذی ربط به حل و فصل مشکلات کاربران این صرافی بپردازند تا کسانی که ناخواسته و ندانسته در دام این صرافی افتادند، هر چه زودتر به دارایی خود دست یابند.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر