تدابیر امنیتی ایران باتوجه به حضور طالبان در مرزهای شرقی

تدابیر امنیتی ایران باتوجه به حضور طالبان در مرزهای شرقی
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
سخنگوی دولت جدیدترین تدابیر امنیتی ایران در مرزهای شرقی کشور را تشریح کرد.

سخنگوی دولت درباره حضور طالبان در مرزهای شرقی کشور و تدابیر امنیتی ایران در این مناطق گفت: از سال ۹۸ و با شروع فرایند جدید، تغییرات در عرصه سیاسی افغانستان، دستگاه های مختلف و مرتبط با محوریت وزارت کشور ، ضمن رصد مستمر نسبت به ایجاد آمادگی های لازم برای مواجهه با آثار این تحولات اقدام کرده‌اند. بنابراین در مجموع، با اقدامات صورت گرفته آمادگی‌های لازم در همه دستگاه های ذیربط وجود داشته و سناریوهای مختلف متناسب با روند تحولات، مد نظر قرار داشته و در صورت نیاز، اقدام خواهد شد.

ربیعی ادامه داد: درباره مبادلات تجاری بین دو کشور هم، با توجه به تحولات رخ داده در گمرکات مرزی افغانستان ، در حال حاضر گمرک اسلام‌قلعه مقابل دوغارون و ابونصر فراهی مقابل ماهیرود تحت کنترل طالبان درآمده است لذا عملا تا برقراری شرایط ثبات باید منتظر بمانیم. اما گمرک میلک در حال حاضر فعال است و طبق روال گذشته مبادلات تجاری میان ایران و افغانسان از طریق آن انجام می‌شود.

وی افزود: درباره ورود مهاجران غیرقانونی نیز، برنامه ایران جلوگیری از ورود اتباع غیرمجاز می‌باشد که با شدت در حال انجام و پیگیری است. در عین حال، تدابیر لازم در خصوص تقویت نیروهای مرزبانی ، نظارتی و امنیتی در مرزهای مشترک با افغانستان اتخاذ شده است و آمادگی کامل وجود دارد. درباره پذیرش احتمالی نیروهای رسمی و دولتی و نظامی افغانستان نیز، ‌تصمیماتی اتخاذ شده است و بخشی از نیروهای ورودی به ایران، با هماهنگی دولت مرکزی افغانستان، ‌بازگردانده شده‌اند.

او بیان کرد: در صورت ورود مهاجران جدید، تلاش می‌شود در جوار محدوده مرزی در داخل، اردوگاه‌ها و امکانات لازم برایشان مهیا گردد ولی تاکنون با مهاجران جدیدی به خصوص بصورت خانوادگی مواجه نبوده‌ایم.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دولت

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر