نظرسنجی از 180 کارشناس بازار سرمایه:

مهمترین عوامل اثرگذار بر بورس 1401 چیست؟

مهمترین عوامل اثرگذار بر بورس 1401 چیست؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن

بورسان : حدودی نیمی از 180 کارشناس شرکت کننده در نظرسنجی بورسان، برجام را مهمترین مولفه اثرگذار بر بازار سرمایه دانستند. این در حالی است که عواملی چون بازار جهانی، نرخ ارز، نرخ سود و ریسک‌های سیاسی و ژئوپلیتیک در مرحله بعدی قرار دارند.

این در حالی است که 90 کارشناسان در سوال دیگری نرخ دلار در سال جاری بیش از 24 هزار تومان پیش‌بینی کردند. در واقع به نظر می‌رسد از نگاه تحلیلگران اثرگذاری برجام بر بازار سرمایه از مسیری غیر از افت نرخ دلار خواهد بود.

Loading...
چه عاملی بیشترین تاثیر را بر بورس 1401 خواهد داشت؟

برجام چگونه بر بورس اثرگذار است؟

در این خصوص علیرضا تاجبر کارشناس بازار سرمایه به بورسان می‌گوید: در ایران بیش از یک دهه تحریم‌های سفت و سخت را گذرانده‌ایم که به منفی شدن نرخ ورود سرمایه به کشور و منفی شدن نرخ رشد اقتصادی منجر شده‌ است. او در ادامه با بیان اینکه باید توجه داشت که اینها فقط یک عدد یا یک شاخص نیستند، گفته است: اینها در فروش شرکت‌ها، در استهلاک‌شان، در صادرات، در نرخ بیکاری، در تورم، ضریب جینی و ... اثرگذاشته است.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه حالا اقتصاد ما پایه‌های پوسیده‌ای دارد که برای ترمیم آن باید ارتباط با جامع بین‌الملل حاصل شود. بنابراین برجام نه تنها برای بورس بلکه برای تمام ارکان اقتصاد مفید خواهد بود؛ حتی اگر در حداقل‌ها به تفاهم برسد. او در توضیح بیشتر افزود: چراکه اگر حداقل گشایشی حاصل شود و اندک ورودی سرمایه به کشور می‌تواند خون تازه‌ای به اقتصاد بدهد و به تبع آن برای بورس هم اتفاق مبارکی رخ خواهد داد.

به گفته تاج‌بر، باید توجه داشت بسیاری از شرکت‌های صادرکننده ما با هزینه بالا صادرات را انجام می‌دهند و تحریم‌ها را دور می‌زنند. به طور مثال شرکت‌های اوره ساز با پرداخت نرخ‌های بسیار بالایی به بازاریابشان برای دور زدن تحریم‌ها موفق به صادرات اوره می‌شوند، به طوریکه این شرکت‌ها با نرخ‌هایی حدود نصف قیمت‌های جهانی این محصول سودشناسایی می‌کنند. یا اینکه بسیاری از شرکت‌ها تجهیزاتشان فرسوده است که برای تعمیر و نوسازی این تجهیزات به رفع تحریم‌ها نیاز دارند. بسیاری از طرح‌های توسعه و پروژه‌های کشور خوابیده و شرکت‌های خارجی با ما همکاری نمی‌کنند.

او در پایان گفت: بنابراین اندک گشایشی می‌تواند به ورود سرمایه، تجهیزات، نوسازی، ورود نقدینگی، مهارت و .... منجر می‌شود که در بسیاری از صنایع بورسی ما اثرگذار خواهد بود.

بازار جهانی یک عامل همیشه موثر

بعد از عامل برجام، بازار جهانی بیشترین رای را بین عوامل موثر بر بازار سرمایه کسب کرد. داریوش روزبهانه در این باره به بورسان می‌گوید: بازار جهانی همواره مولفه‌ای بسیار اثرگذار بر بازار سرمایه ایران بوده است و سال 1401 نیز از این موضوع مستثنی نیست. به خصوص اینکه موضوع برجام تا حدود زیادی در روزها و هفته‌های پایانی سال 1400 تعیین و تکلیف شد.

روزبهانه که اعتقاد چندانی به نتیجه دادن مذاکرات وین ندارد، می‌افزاید: به محض اینکه عاملی مثل روسیه تمایلی برای حرکت کردن در فضایی مثبت به سمت توافق از خود نشان نداد، همه چیز با سکوت مواجه شد.

او در ادامه می‌افزاید: از سوی دیگر در کل دوره دو ساله رکود اخیر در جهان همه چیز به تصمیمات فدرال رزرو مربوط بود. در واقع سیاست‌های انقباضی و انبساطی این بانک بر نرخ کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی اثرگذار بود و بازار سرمایه‌ ایران نیز از این تغییرات تاثیر می‌گرفته است. به نظر من عوامل و متغیرهای داخلی تحت تاثیر متغیرهای خارجی و بین‌المللی عمل می‌کنند.

در بورسان بخوانید

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر