سرمایه‌گذار شو

آثار مخرب تورم بر اقتصاد و بورس

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 20 پسندیدن
Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
Playback Rate
1.00x

در جریان این برنامه سرمایه‌گذارشو همراه علی سعدوندی، اقتصاددان، به بررسی چیستی تورم و تاثیر آن بر بازارهای مالی پرداخته شد.

🔹 او در ابتدا این نکته را بیان داشت که ایران صاحب طولانی‌ترین دوره تورم مداوم در طول تاریخ بشریت است و معنی آن این است که سطح عمومی قیمت‌ها رشد پیدا کنند.

🔹 به گفته وی تورم یک پدیده چند عاملی است و همین مسئله باعث می‌شود که تحلیل آن کار دشواری است همین موضوع سبب اختلاف نظر در این رابطه می‌شود. اما بزرگترین عاملی که سبب شکل‌گیری آن می‌شود، پول و نقدینگی است که در اختیار مردم قرار دارد.

🔹 اقتصاددانان ایرانی چون در کنترل تورم در طی ۵۰ سال اخیر شکست خوردند، برداشتشان این است که تورم بخش جدایی ناپذیری از زندگی ایرانیان است. اما واقعیت این است که تنها علت رشد قیمت‌ها در بلند مدت پیشی گرفتن رشد پول نسبت به رشد تولید.

🔹 در حال حاضر دو مرکز نرخ تورم را اعلام می‌کند. یک مرکز آمار و دو بانک مرکزی. وی همچنین شاخص‌های دیگری که می‌توان از طریق آنها تورم را محاسبه کرد را معرفی و تشریح کرد.

🔹 از منظر وی تورم تا حد بالایی قابل پیش‌بینی است. با وجود اینکه تورم پدیده‌ای چند عاملی است اما خیلی تحلیل آن پیچیدگی ندارد.

🔹 او در رابطه با امکان کنترل تورم این نکته را ذکر کرد که اتفاقا یکی از افتخارات علم اقتصاد این است که برای این معضل راه‌حل دارد و در دنیا توانسته است به این مهم دست یابد. در نهایت هم راهی که سیاست‌گذار در ایران می‌تواند توسط آن تورم را کنترل کند را شرح داد.

🔹 او در پایان این نکته را خاطر نشان کرد که قیمت‌ها در ایران به سمت واگرایی گام بر می‌دارند و متاسفانه فعالین بازارهای مالی این تصور را دارند که این گران شدن و تورم به نفع بازار سرمایه خواهد بود. در حالی که این امر صرفا در کوتاه مدت به نفع بازار است و در بلند مدت آثار مخرب بیشتری را متوجه آن می‌سازد.

ویدئوهای مرتبط
فهرست پخش
شروع برنامه
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر