سقوط آزاد لیر ترکیه

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: نرخ برابری دلار به لیر به عدد ۱۲.۱۶ رسید. این در حالی است که ۸ روز پیش نسبت دلار به لیر با رسیدن به عدد ۱۰ رکوردشکنی کرده بود. طی ۱۰ روز گذشته لیر بیش از ۲۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است که نزدیک به ۷ درصد آن تنها طی امروز بوده است. باید دید سقوط لیر در پی سیاست‌های عجیب اردوغان تا کجا ادامه خواهد یافت.

اردوغان از چند سال پیش تصمیم گرفت بر خلاف قواعد علم اقتصاد عمل کند و در این زمان با پیگیری رویاهای بلندپروازانه خود منجر به ایجاد فشاری سنگین بر اقتصاد ترکیه شده است. ترکیه که تا چند سال پیش نمونه‌ای از کشورهایی بود که اقتصاد در حال توسعه‌ با نرخ رشد بالا دارند حالا اسیر بحران‌های اقتصادی شده است. به طوری که تورم به شدت رو به فزونی گذاشته، رشد اقتصادی آن متوقف شده و نرخ برابری دلار به لیر طی تنها ۵ سال ۳.۵ برابر شده است.

همچنین به نقل از ایسنا از دیلی صباح، رجب طیب اردوغان که این روزها انتقادات زیادی را در خصوص نحوه مدیریت اقتصاد ترکیه متحمل می‌شود در نشست اعضای کابینه وعده داد کشورش در چیزی که آن را جنگ اقتصادی علیه اقتصاد ترکیه دانست پیروز شود.

او با بیان اینکه نرخ ارز رقابتی را به دلیل افزایش سرمایه‌گذاری و اشتغال ترجیح می‌دهد گفت: من هر سیاستی را که باعث کوچک شدن اقتصاد کشور و افزایش نرخ بیکاری و فقر در بین مردم شود رد می کنم. دولت متعهد است آن چیزی را انجام دهد که به نفع کشور باشد و سیاست اقتصادی ما متمرکز بر سرمایه گذاری، تولید، اشتغال و صادرات است نه گیر افتادن در یک چرخه تناوبی نرخ بهره بالا و پایین.

رئیس جمهور ترکیه در بخش دیگری از سخنان خود تضعیف ارزش لیر را نتیجه بازی طرف های خارجی و شیطنت های صورت گرفته با نرخ بهره دانست و گفت: در نهایت با اقتدار و افتخار از این بحران سربلند بیرون خواهیم آمد. به کمک الله و ملت، از این جنگ اقتصادی علیه اقتصاد کشورمان با پیروزی بیرون خواهیم آمد.

پیش از این و در تصمیمی عجیب اعلام شده بود ۴۰ نفر از کارشناسان و روزنامه‌نگارانی که قبلا در خصوص پیامدهای سیاست‌های دولت اردوغان و ریزش ارزش لیر هشدار داده بودند به اتهام اخلال در نظام اقتصادی محاکمه خواهند شد!

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر