دستور خاندوزی درباره کالاهای وارداتی

دستور خاندوزی درباره کالاهای وارداتی
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

وزیر اقتصاد در حاشیه بازدید از بندر امام خمینی دستور داد که کالاهای رسوبی و دپو شده در این بندرگاه تا اول فروردین ماه باید یا تخلیه یا معدوم شوند.

سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی در سفر یک‌ روزه خود به خوزستان از پایانه بار بندر امام خمینی بازدید کرد.

خاندوزی در این بازدید ابتدا با رانندگان حمل کالای اساسی و استراتژیک که ساعتهای زیادی را در صف سپری می‌کنند گفت‌وگو کرد و پس از شنیدن حرفها و مشکلات آنها دستورات میدانی برای اصلاح برخی روندها را به مدیران حاضر در بازدید صادر کرد.

وزیر اقتصاد همچنین آخرین وضعیت ترخیص این کالاها را رصد و از انبار برنج‌های دپو شده و ذرت‌های آلوده (خوراک دام) که به دلیل مجوزهای استاندارد امکان ترخیص آن‌ها وجود ندارد، بازدید کرد.

خاندوزی در این بازدید دستور داد که کالاهای رسوبی و دپو شده در این بندرگاه تا اول فروردین ماه باید یا تخلیه یا معدوم شوند.

چرا کالاها در گمرک رسوب می‌کنند؟

گمرک به عنوان متولی اصلی امر ترخیص کالا، به طور همزمان با ۲۰ تا ۳۰ نهاد و سازمان مجوز دهنده در ارتباط است که برای ترخیص هر یک از این کالاها، باید نظر موافق این سازمان‌ها اعلام شود و همین موضوع خود به بالا رفتن زمان ترخیص کالاها منجر می‌شود.

بر اساس قانون، تمام دستگاه‌های مرتبط با واردات کالا باید در قالب این پنجره واحد و بر اساس طرح و برنامه‌ای که گمرک اعلام کرده مشارکت کنند. همچنین قانون رفع موانع تولید نیز باید این سازمان‌ها در ترخیص کالا مشارکت کنند اما ما متاسفانه شاهد آن هستیم که بسیاری از این سازمان‌های همجوار در زمان مقرر اظهار نظر نمی‌کنند.

وقتی این سازمان‌ها خود را ملزم به پاسخگویی در این حوزه نمی‌دانند یا از متصل کردن سامانه‌های خود به سامانه گمرک طفره می‌روند، قطعا کار در اجرا دشوار می‌شود و این موضوع ترخیص کالا را دشوار می‌کند که بخش خصوصی در این زمینه درخواست اصلاح قانون را مطرح کرده است.

منبع: تسنیم

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر